X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42203
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przyjaciele lasu - prezentacja multimedialna. Wzbogacenie wiedzy na temat lasu i jego mieszkańców

Cele ogólne:
•zapoznanie ze sposobami przygotowania się zwierząt do zimy;
•kształtowanie postaw proekologicznych.
Cele operacyjne – dziecko:
•rozpoznaje i nazywa zwierzęta leśne;
•naśladuje ruchy i odgłosy wydawane przez zwierzęta leśne;
•ogląda i słucha w skupieniu prezentację multimedialną;
•wypowiada się na temat przygotowań wybranych zwierząt leśnych do zimy;
•wie, jak zachowuje się przyjaciel lasu.
Metody pracy:
•słowna – rozmowa, objaśnienia i instrukcje;
•oglądowa – obserwacja i pokaz, prezentacja multimedialna;
•czynna – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku.
Formy pracy:
•grupowa;
•zespołowa;
•indywidualna.

Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD z melodią o zmiennym tempie, pendrive z prezentacją multimedialną, telewizor lub laptop, pacynka wiewiórki, zdjęcia jeża, wiewiórki, dzika, sójki, ilustracje zwierzęcych przysmaków, koszyk z sylwetami przedstawiającymi zwierzęta leśne, tamburyn, duży arkusz brystolu, kolorowe markery, koszyk z orzechami laskowymi i włoskimi, dwa małe koszyczki, odznaki przyjaciela lasu dla każdego dziecka.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa na powitanie „Orzeszek”.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel trzyma w ręce orzeszek. Włącza nagranie melodii o zmiennym tempie i przekazuje orzeszek dziecku siedzącemu po prawej stronie. Orzeszek krąży po kole w rytm muzyki. Gdy muzyka milknie, dziecko, które trzyma orzeszek, wstaje i wypowiada swoje imię, dzieląc je na sylaby.
2. „Odgłosy lasu” – zabawy dźwiękonaśladowcze.
Nauczyciel prosi, aby dzieci powtórzyły za nim dźwięki: szumiących drzew, lekkiego wiatru, wichury, uciszania (palec położony na ustach i słowa cśśśś).

3. „Przyjaciele lasu” – prezentacja multimedialna.
Nauczyciel bierze pacynkę wiewiórkę i mówi do dzieci w jej imieniu:
Dzień dobry dzieci. Jestem wiewiórka Julka. Mieszkam w lesie niedaleko przedszkola i przyszłam dzisiaj do Was na zajęcia. Powiedzcie mi jaką mamy teraz porę roku? (jesień). Tak, a kto z Was wie, jaka będzie pora roku po jesieni? (zima). Macie rację. Zbliża się trudna dla zwierząt pora roku. Jak przetrwać zimę? Jak uchronić się przed mrozem i śniegiem? Gdzie zdobyć żywność?
Czy chcecie dowiedzieć się jak zwierzęta w lesie przygotowują się do zimy? Dobrze już wam o wszystkim opowiem.
Słuchajcie i oglądajcie z uwagą.
Nauczyciel prezentuje dzieciom przygotowany pokaz multimedialny.

4. Rozmowa na temat obejrzanej prezentacji.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania, wcielając się w rolę pacynki wiewiórki, np.:
Jakie poznaliście zwierzęta mieszkające w lesie? (jeż, wiewiórka, dzik, sójka)
Podczas odpowiedzi dzieci nauczyciel przypina do tablicy zdjęcia zwierząt.
Co te zwierzęta lubią jeść w czasie zimowych miesięcy, jakie są ich największe przysmaki?
Dzieci wypowiadają się na temat zdobytych wiadomości. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi dzieci. Na dywanie leżą ilustracje przedstawiające przysmaki zwierząt o których była mowa w prezentacji. Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie ilustracji do zdjęć zwierząt.
Które z tych zwierząt zapada w sen zimowy?
Czy Wy możecie pomóc zwierzętom przetrwać zimę? W jaki sposób?

5.Zabawa ruchowa – „Parada zwierząt”.
Nauczyciel wybiera pomocnika. Dziecko trzyma koszyk z sylwetami różnych zwierząt (tych z prezentacji, ale także innych). Podchodzi do każdego dziecka. Dzieci losują po jednej sylwecie i odgadują nazwę wylosowanego zwierzątka. Nauczyciel rozpoczyna zabawę – gra na tamburynie, a dzieci biegają. Na przerwę w muzyce zatrzymują się w ustalonym miejscu sali i słuchają polecenia nauczyciela. Nauczyciel wymienia nazwy zwierząt, dzieci mające sylwety z tymi zwierzętami demonstrują sposób ich poruszania się, przechodząc przez środek sali i dodatkowo wydając charakterystyczne dla nich dźwięki.

6. Stworzenie „Kodeksu przyjaciela lasu”.
Nauczyciel wraz z dziećmi (naprowadza je pytaniami) ustala zasady, o których należy pamiętać, będąc w lesie. Nauczyciel zapisuje każdą propozycję dziecka na dużym arkuszu brystolu dorysowując element graficzny. Zasady mogą wyglądać następująco:
W lesie:
- zachowuję się cicho,
- zostawiam po sobie porządek,
- dbam o przyrodę,
- dokarmiam zwierzęta ( w wyznaczonych miejscach)...
Nauczyciel prosi chętne dzieci o uzasadnienie swoich propozycji.
Bierze pacynkę wiewiórkę i pyta ją : „Wiewiórko Julko, jeżeli dzieci będą przestrzegały ustalonego kodeksu, to będą mogły zostać przyjaciółmi lasu?”
Wiewiórka Julka odpowiada: „ Tak....myślę, że już jesteście naszymi przyjaciółmi. Muszę już wracać do lasu, ale mam do was jeszcze jedną prośbę...”

7. Zabawa manipulacyjna – „Orzeszki dla wiewiórki”.
Nauczyciel stawia na dywanie koszyk z pomieszanymi orzechami włoskimi i laskowymi. Obok ustawia dwa puste koszyczki.
Wcielając się w rolę wiewiórki mówi: „ Czy mogę Was prosić o posegregowanie moich orzeszków? Do jednego koszyczka wrzucamy te małe – laskowe, a do drugiego te większe – włoskie”.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie drużyny: dziewczynki i chłopcy. Rozsypuje na dywanie zwartość dużego koszyka i prosi aby chłopcy zebrali orzeszki laskowe a dziewczynki włoskie.

8. Zakończenie zajęć.
Nauczyciel w imieniu swoim i wiewiórki dziękuje za segregację orzechów. Wiewiórka żegna się z dziećmi i przekazuje nauczycielowi pudełeczko - niespodziankę.
Nauczyciel otwiera pudełeczko w którym znajdują się „Odznaki przyjaciela lasu”i dokonuje ich uroczystego wręczenia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.