X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42184
Przesłano:
Dział: Logopedia

Zakupy w supermarkecie - głoski szumiące. Scenariusz indywidualnych zajęć logopedycznych

Scenariusz indywidualnych zajęć logopedycznych.
TEMAT:,, Zakupy w supermarkecie,, -utrwalanie głosek szeregu szumiącego w wyrazach
CEL GŁÓWNY: utrwalanie prawidłowej wymowy głosek szumiących: sz, ż, cz, dż w wyrazach; różnicowanie głosek szumiących i syczących

CELE:
Uczeń:
• usprawnia narządy mowy, wypracowuje celowe ruchy narządów, usprawnia pionizację języka konieczną do prawidłowej realizacji głosek szeregu szumiącego
• wydłuża fazę oddechową, kształtuje prawidłowy tor oddechowy
• prawidłowo wymawia głoski szeregu szumiącego we wszystkich pozycjach w wyrazie
• zna prawidłowe ułożenie narządów mowy podczas wymowy głoski [sz].[cz] [ż] [dz]
• różnicuje głoskę [sz] i [s] , [cz],[c} , [ż],[z], [dż],[dz] słuchowo
• łączy obrazki i przedmioty z odpowiadającymi je głoskami, ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, pamięć i percepcję słuchową

METODY LOGOPEDYCZNE:
ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne, usprawniające motorykę i kinestezję narządów mowy, słuchu fonematycznego, autokontroli słuchowej;
pokaz i wyjaśnianie ułożenia narządów artykulacyjnych;
wykorzystywanie nieartykułowanych dźwięków do tworzenia nowych głosek (np. wibracje warg, dmuchanie, chuchanie, itp.)
ćwiczenia ruchowo-słuchowe usprawniające prawidłową realizację głosek w mowie potocznej

POMOCE: lustro, , piórka, słomka,  przedmioty codziennego użytku, klocki, karteczki z głoskami sz,rz,cz,dż, wycięte zdjęcia produktów z gazetki wybranego marketu
RODZAJ PRACY: indywidualna
CZAS ZAJĘĆ: 25-30 minut

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.Ćwiczenia oddechowe
Zabawa :,, Jesteś moim lustereczkiem,, .Dziecko siedzi naprzeciwko logopedy, naśladuje miny , które demonstruje logopeda,, (kląskanie, przesyłanie całusów, parskanie, nabieranie powietrza w usta i jego stopniowe wypuszczanie, naśladowanie żucia)
Dmuchanie piórek za pomocą słomki do picia. Dziecko dmucha na kolorowe piórka przemieszczając je po blacie stolika we wskazane przez logopedę miejsce np. tunel ułożony z klocków

2. Utrwalenie szeregu głosek szumiących: sz, cz, rz, dż w wyrazach i zdaniach - gry i zabawy.
Przypomnienie prawidłowego ułożenia warg i języka podczas realizacji głosek sz, s, cz, c - zabawa ,,Szumi wiatr, syczy wąż,, Logopeda przypomina o właściwym miejscu artykulacji głosek szeregu szumiącego: sz, cz , ż, dż. Razem z dzieckiem wykonuje ćwiczenie, kolejno demonstrując: szum wiatru (głoska sz- ręce wysoko uniesione naśladują wiatr), , jadący pociąg (głoska cz- ręce naśladują ruch kół lokomotywy) , wiertarkę (głoska ż- palcem naśladujemy wiercenie otworu), samochód (głoska dż- naśladowanie odpalającego samochodu).

3.Zabawa powtórz za mną to co słyszysz. Dziecko siedzi naprzeciwko logopedy z wybraną ,pluszową maskotką w ręku. Logopeda rzuca do dziecka maskotkę wypowiadając wyrazy zawierające głoski sz, ż, cz, dż:
szafa, szkoła, szuflada, szumi, , czekolada, czereśnia, dżem ,dżungla, dżokej, drożdżówka dżin, zjeżdżalnia, żaba, żurek, żwirek, abażur itp.

Dziecko po popranym wypowiedzeniu zadanej sylaby odrzuca złapaną maskotkę do prowadzącego.

4.,, Zobacz co wylosowałeś?,,Losowanie przedmiotów znajdujących się w torebce: szalik, czapka, czosnek, cebula, cytryna, czekolada, cukierek, chusteczki, rękawiczki, kasza, zeszyt, księżyc, dżdżownica, grzechotka, widelec, łyżka, szczotka i ich poprawne wypowiadanie

5.Rozróżnianie wymowy prawidłowej od błędnej – dziecko słucha poprawnej i błędnej wymowy danego wyrazu, a następnie decyduje która z wersji jest poprawna. Wypowiada poprawnie wyraz.
Pszczoła – pscoła
Gruszka- gruska
Snurek – sznurek
Cerwony – czerwony
Królicek – króliczek
Kluc – klucz
Żaba-zaba
Żółty-zółty
Zwierzątko-zwiezątko
Dżem-dzem
Dżdżysty-dzdzysty
Dżokej-dzokej
Dżinsy-dzinsy

6.,,Zabawa w sklep,,-różnicowanie szeregów. Dziecko otrzymuje papierowe ,,pieniążki- głoski,, (po kilka sztuk każdej) sz, cz,rz,dż. Logopeda proponuje dziecku produkty do kupienia (wycięte z gazetki promocyjnej wybranego marketu) .W nazwie wyciętych produktów muszą występować ćwiczone głoski. Dziecko wypowiada nazwy produktów i dokonuje wyboru czy kupić dany produkt. Za produkt kupiony oddaje jeden banknot z prawidłową głoską słyszaną w wyrazie.Przykładowe produkty to: czekolada, dżem, proszek, żelazko itp.

Dziecko dzieli na dwa zbiory rzeczy kupione i niekupione. Liczy ilość elementów w każdym zbiorze.

7.Ćwiczenie wyciszające, usprawniające ruchomość artykulatorów i wydłużające fazę wydechową

Prowadzący razem z dzieckiem powtarzają samogłoski przedłużając je: podnoszą ręce do góry-głos staje się coraz wyższy (np. aaaaaaa), opuszają- głos coraz niższy (aaaaa)

3. Zakończenie zajęć. Ocena pracy dziecka-pochwała.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.