X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42060
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Harce dla małych i dużych - elementy metody Weroniki Sherborne. Zajęcia otwarte dla rodziców

Scenariusz zajęć hospitowanych
Prowadzący zajęcia: Magdalena Maniewska, Ewa Kempanowska
Data: 26.03.2017
Temat zajęć: Harce dla małych i dużych – elementy metody Weroniki Sherborne (zajęcia otwarte dla rodziców)
Miejsce zajęć: sala gr VII
Grupa: VII
Czas zajęć: 45 minut

Cel główny:
- rozwijanie świadomości różnych cech ruchu
- rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania w grupie,
- kształtowanie kompetencji dziecka w zakresie komunikacji społecznej i współpracy

Cele operacyjne: Dziecko:
- utrwala wiedzę o poszczególnych częściach ciała,
- współdziała z rodzicem,
- jest zachęcone do podjęcia kreatywnych działań,
- kształtuje umiejętności odczuwania przyjemności z ciszy i relaksu,
- kształtuje umiejętności wspólnego bawienia się,
- rozwija umiejętności kształtowania kontaktów interpersonalnych.

Podstawa programowa: 1.2, 5.3, 5.4, 8.4
Metody:
- czynne: zabawa ruchowa, zadania do wykonania,
- słowne: instrukcja, wiersz.

Formy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne: płyta CD z muzyką relaksacyjną

Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć.
Nauczyciel zachęca rodziców do przedstawienia się sobie nawzajem i dzieciom, zaprasza ich do zabawy. Instruuje wszystkie dzieci i rodziców, że do zabaw należy zdjąć kapcie i skarpetki.
 Część pierwsza zajęć – rozwijanie świadomości własnej osoby

2. Przywitanie palcami u rąk.
Uczestnicy wyciągają ręce przed siebie, na podłodze dotykają rąk sąsiadów, ściskają dłonie.
3. Przywitanie palcami u stóp.
Wszyscy dotykają sąsiadów palcami u stóp, piętą, całą stopą.
 Część druga zajęć – rozwijanie schematu ciała

4. „Moje”.
Wszyscy siedzą w kole, nazywanie części ciała i jednoczesne wykonywanie konkretnego ruchu:
- uderzanie stopami o podłogę
- stukanie łokciami o podłogę
- poruszanie stopami po podłodze
- poklepywanie brzucha
- unoszenie, opuszczanie ramion
- chwytanie się za uszy
- nadmuchiwanie policzków, klepanie się po nich.
5. „Moje – Twoje”.
Dzieci i rodzice dobierają się w pary, w parach wykonują kolejne polecenia:
- ręka na swoją głowę i na głowę kolegi, głaszczemy,
- mrugamy jednym okiem do siebie nawzajem,
- dotykamy swojego nosa i nosa kolegi,
- poklepujemy swoje kolano i kolano kolegi.
6. Koncert – zmiany pogody.
Dzieci przykładają ucho do podłogi i słuchają koncertu rodziców, potem zmiana:
- drobny deszczyk – ciche stukanie palcami u rąk o podłogę
- duży deszcz – silne stukanie palcami
- deszcz zacina – uderzanie krawędzią dłoni
- grad wielkości jaja – uderzanie pięściami
- ulewa – wodzenie dłońmi po podłodze
 Trzecia część zajęć – ćwiczenia kształtujące świadomość przestrzeni

7. „Przeciągnij się jak najwyżej”.
Uczestnicy leżą na plecach, wyciągają ręce i nogi nad siebie do góry, przeciągają się.
8. „Przeciągnij się jak najszerzej”.
Uczestnicy próbują zająć jak najwięcej miejsca na podłodze, przeciągając się.
9. Czołganie się.
Wszyscy czołgają się z jednego wyznaczonego punktu do drugiego.
10. Bączek.
Wszyscy siedzą na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi, odpychając się rękami każdy próbuje kręcić się wokół własnej osi.
11. Wiatraczek.
Wszyscy leżą na podłodze na brzuchu z nogami ugiętymi w kolanach, odpychając się rękami kręcą się wokół własnej osi.
12. Małe tunele.
Kilkoro chętnych rodziców tworzy tunel, dzieci próbują przez niego przejść.
13. Ćwiczenie relaksacyjne – leżenie na brzuchach, głębokie oddychanie.

 Czwarta część zajęć – rozwijanie relacji opiekuńczej „Relacje z...”

14. W bujanym fotelu.
Rodzice siadają za dziećmi, jak w fotelu, bujają się na prawo i lewo.
15. Ćwiczenie relaksacyjne – leniuchowanie
Uczestnicy zajęć leżą na brzuchu, machają nogami ugiętymi w kolanach , klaszczą stopami.
16. Zabawa na zakończenie – masażyk „List do babci”

Kochana babciu – gładzimy plecki, piszemy palcem
KROPKA – stawiamy kropkę
Piszę Ci list że
Mamy w domu kotka dalej piszemy
KROPKA – stawiamy kropkę
Kotek chodzi – kroczymy palcami
Kotek skacze – „skaczemy” raz na przegub, raz na palce
Kotek drapie – delikatnie drapiemy
Kotek chrapie – opieramy głowę na plecach i chrapiemy
KROPKA – stawiamy kropkę
Składamy list – krzyżujemy ręce
Naklejamy znaczek – dotykamy czoła sąsiada
I zanosimy na pocztę – tulimy mocno kolegę.
17. Zakończenie zajęć.
Podziękowanie dzieciom i rodzicom za udział i aktywne uczestnictwo, ubranie skarpetek
i obuwia.

Opracowały:

Magdalena Maniewska
Ewa Kempanowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.