X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41982
Przesłano:

Scenariusz zajęć wychowawczych "Bądź kowalem swojego losu"

TEMAT: Bądź kowalem swojego losu

CELE:
- Kształtowanie u ucznia poczucia odpowiedzialności za swoje czyny.
- Wzmocnienie w nim wewnętrznej motywacji do działania, mobilizowanie do pokonywania swoich słabości.
- Rozwijanie umiejętności panowania nad emocjami.
POMOCE: Opowiadanie „Ale nuda!” (S. Covey „7 Nawyków szczęśliwego dziecka”, Znak Emotikon, Kraków 2017), rekwizyty, ilustracje, nagranie piosenki „Moja fantazja” – wyk. Fasolki, szkło powiększające, rolki po papierze toaletowym, klej nożyczki, kolorowy papier, miś.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
A. Powitanie
Dzieci witają się ze sobą znanym rytuałem (np. „żółwik”, „piąteczka”).

B. Wprowadzenie do tematu zajęć
Zapoznanie dzieci z krainą Siedmiu Dębów, przedstawienie jej mieszkańców.

C. Czytanie opowiadania pt. „Ale nuda!”
Podczas czytania nauczyciel kładzie na środku dywanu ilustracje zwierzaków oraz rekwizyty lub ilustracje niektórych przedmiotów, które pojawiają się w tekście (hamak, paleta z farbami, lupa, piłka do koszykówki, puszka farby i pędzel, stare radio, wstążka).

D. Rozmowa na temat treści przeczytanego opowiadania
Ocena postępowania Witka.

„Pytanka z poczytanka”:
1. Jaki problem miał Witek?
2. U kogo szukał pomocy?
3. Czyja to wina, że Witek się nudzi?
4. Co zaproponowali mu przyjaciele?
5. Na jaki pomysł wpadł Witek dzięki rozmowie z babcią Ali?
6. Czyja to wina, że Witek się nudzi?
7. Czy nudziłeś się kiedyś? Co można z tym zrobić?

E. Zapisanie na tablicy hasła „Bądź kowalem swojego losu - Ja jestem Mocą” Wyjaśnienie znaczenia hasła. Rozmowa na jego temat.
Zapoznanie dzieci z „Drobnymi kroczkami” S. Covey’a, czyli postanowieniami, które pomagają rozwijać nawyk świadomego kierowania swoim działaniem i życiem.
• Kto odpowiada za nasze wybory i czyny?
• Czy możesz zrobić dla kogoś coś miłego, tak jak Witek dla Ali?
• Gdy będziesz się nudził spróbuj zrobić coś nowego, czego zawsze się obawiałeś np. zaprzyjaźnij się z kimś nowym, zgłoś się do odpowiedzi na lekcji itp.
• Następnym razem, gdy będziesz zły i będziesz miał ochotę sprawić komuś przykrość, postaraj się opanować emocje.
• Jeśli popełnisz jakiś błąd, przyznaj się do niego, przeproś, zanim cię o to poproszą.

F. Sposoby na nudę
• „Burza mózgów” - Czy nudziliście się kiedyś? Jeśli tak, to co możecie z tym zrobić?

• „Coś z niczego” – wykonanie lornetki z rolek po papierze toaletowym.

• Zabawa „Na, pod, za, obok, przed”
Siedząc w kręgu nauczyciel przestawia zabawkę, np. misia w różne miejsca względem krzesełka (na, pod, obok, za, przed), dzieci ustawiają się w takim samym miejscu względem swoich krzeseł. Wskazane dziecko ma powiedzieć, gdzie znajduje się miś względem krzesła.

• Oglądanie otoczenia przez szkło powiększające. Dzielenie się wrażeniami.

• Słuchanie piosenki „Moja fantazja”. Pląsy przy piosence.

• Spacer do lasu z lornetką i lupą w ręce
- pokazanie dzieciom jak niesamowity jest świat przyrody (opowiadanie o zwyczajach mrówek lub innych zwierząt)
- zabawy ruchowe na świeżym powietrzu – berek, gra w piłkę, tor przeszkód itp.
- matematyka w otoczeniu (konstruowanie zadań matematycznych z wykorzystaniem znalezionych kasztanów, żołędzi, liści, kamyków itp.)

G. Podsumowanie zajęć
„Rundka” – grupa dzieli się przemyśleniami ze spotkania.

H. Praca domowa dla chętnych
Wykonanie prac do kącika pomysłów na deszczowy dzień (gazetka ścienna)

I. Pożegnanie - „Iskierka” Nauczyciel mówi: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk”. Uczestnicy przekazują sobie kolejno uścisk dłoni.

Opracowano na podstawie:
1. Covey Sean, 7 Nawyków szczęśliwego dziecka, Znak Emotikon, Kraków 2017
2. Faliszewska Jolanta, Poradnik metodyczny, cz. 1 do Naszego elementarza, cz. 1 oraz do zeszytów ćwiczeń Moje ćwiczenia, cz. 1 i Już czytam i piszę, cz. 1dla klasy, Mac Edukacja, 2014
3. Swędrowska Małgorzata, Czytanie wrażeniowe. Innowacyjny model czytania dzieciom tekstów literackich w przedszkolu i w szkole, TRENDY nr 2/2014, ORE, s.104-108, http://www.bc.ore.edu.pl/Content/645/T0214%2C+Sw%C4%99drowska.pdf

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.