X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 41712
Przesłano:
Dział: Języki obce

Czas przeszły - Perfekt. Ćwiczenia gramatyczne.Scenariusz zajęć języka niemieckiego

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Data: 26.04.2019r.
Klasa: VIII
Czas: 45 min.
Podręcznik : Magnet smart 2

Temat lekcji: Czas przeszły – PERFEKT. Ćwiczenia gramatyczne.

Cele lekcji:

• Cele ogólne:
 Powtórzenie zasad gramatycznych związanych z czasem przeszłym PERFEKT.

• Cele szczegółowe:
 Uczeń zna zasady tworzenia czasu przeszłego PERFEKT
 Uczeń zna formy czasu Perfekt czasowników regularnych i nieregularnych
 Uczeń potrafi zastosować czas Perfekt.
 Uczeń reaguje na polecenia nauczyciela.
 Uczeń posiada świadomość językową.

• Cele wychowawcze:
 Uczeń przestrzega zasad w trakcie lekcji.
 Uczeń potrafi się zachować kulturalnie wobec swoich kolegów i koleżanek.
 Zdobywa umiejętności pracy indywidualnej i pracy w grupach.

Możliwe problemy
Uczniowie mogą mieć problem z rozróżnieniem znaczenia czasowników łączących się z czasownikiem SEIN (czasowniki wymagające ruch i zmianę stanu) i czasownikiem HABEN.

• Formy pracy
 Praca indywidualna
 Praca w grupach

• Środki stylistyczne
 Podręcznik Wir smart 2
 Ćwiczenia Wir smart 2
 Karty pracy
 Tablica interaktywna

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne
Nauczyciel wita się z uczniami słowami Guten Morgen (Dzień Dobry) – uczniowie odpowiadają serdecznie i przygotowują się do zajęć. Nauczyciel sprawdza obecność uczniów oraz zadanie domowe.

2. Faza wprowadzeniowa
Nauczyciel koncentruję się na wprowadzeniu języka niemieckiego i zadaje uczniom pytanie, dotyczące gramatyki z poprzedniej lekcji – Wie kann man das Modalverb : können, müssen oder wollen koniugieren?, eine kurze Wiederholung. (Jak odmieniamy czasowniki : móc, musieć i chcieć?, krótka powtórka). Następnie nauczyciel rozdaje karty pracy związane z czasem przeszłym PERFEKT.

3. Tematyka i cel lekcji
Nauczyciel zapisuje temat oraz cel lekcji na tablicy i podaje je w języku ucznia.

4. Faza prezentacji
Nauczyciel przypomina uczniom zasady i budowę czasu przeszłego PERFEKT za pomocą filmu - https://www.youtube.com/watch?v=-oIgML4iO8g.

5. Faza zadań
Uczniowie w grupach dwuosobowych wykonują zadania n tablicy interaktywnej :
https://niemiecki.ang.pl/cwiczenia/624
Wstaw podane czasowniki w czasie Perfekt:
poziom ćwiczenia: A1/A2
1. Unsere Großeltern vor drei Jahren . (sterben)
2. Wegen einer Autopanne wir uns . (verspäten)
3. Um wie viel Uhr du heute ? (aufstehen)
4. Warum er heute nicht in der Schule ? (sein)
5. Ich mal einen Hund . (haben) und so weiter...

6. Faza wykorzystania/ testu
Uczniowie zapisują w zeszytach 5 własnych zdań w czasie przeszłym PERFEKT oraz po prezentacji wykonują zadania na platformie DEUTSCHECKE - wszystkim, którzy chcą utrwalić słownictwo, za pomocą którego będziecie umieli wypowiadać się na temat czynności wykonywanych w czasie przeszłym dedykuję zbiór poniższych ćwiczeń.

7. Faza podsumowania
Nauczyciel jeszcze raz powtarza cel lekcji i pyta uczniów o budowę oraz zasady tworzenia czasu przeszłego PERFEKT. Uczniowie jeszcze raz powtarzają gramatyczne reguły.

8. Faza końcowa
Nauczyciel żegna się z uczniami słowami – Auf Wiedersehen. Uczniowie odpowiadają serdecznie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.