X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41690
Przesłano:

Inny nie znaczy gorszy - integracja osób niepełnosprawnych. Scenariusz zajęć profilaktycznych

Scenariusz zajęć profilaktycznych

Temat : Inny nie znaczy gorszy- integracja osób niepełnosprawnych.

Cele operacyjne:
Uczeń:
- uświadamia siebie, że niepełnosprawny nie znaczy gorszy
- dostrzega to, że najważniejsze jest to, co posiadamy wewnątrz
- uświadamia sobie, iż każdy bez względu na własne słabości może realizować marzenia
- rozwija umiejętności otwartego wyrażania uczuć
- dostrzega różnice i podobieństwa między ludźmi

Metody pracy:
- słowna,
- problemowa,
- praktycznego działania,
- dyskusja,
- burza mózgów

Formy pracy:
- zbiorowa,
- grupowa,
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
Duży arkusz papieru, komputer

Przebieg lekcji:
Część wstępna

1. Powitanie uczniów, zapisanie na tablicy tematu lekcji. Wyjaśnienie celu wyboru takiego tematu.
• W ramach zaktywizowania uczniów nauczycielka proponuje zabawę pt.
„ Przeprowadzenie niewidomego”
Część Właściwa
• Nauczycielka informuje uczniów, że obejrzą urywek filmu nawiązujący do tematu lekcji. Następuje projekcja filmu:” Cyrk motyli”.
2. Nauczycielka prowokuje dyskusję na temat filmu, pyta o emocje jakie zostały wywołane podczas projekcji.
3. Pojawiają się pytania : „ Co Waszym zdaniem czuł główny bohater?”, „Jak waszym zdaniem zachowali się koledzy z Cyrku wobec bohatera, a jak inni ludzie?” „ Czy Waszym zdaniem bohater, różnił się od was poza wyglądem zewnętrznym?, „ Co powiedzielibyście
znaczy przełamywać bariery?”
4. Uczniowie grupach opracowują i przedstawiają podobieństwa między osobą pełnosprawną i niepełnosprawną dotyczące funkcjonowania w życiu codziennym, a w szczególności: nauka, praca, spędzanie czasu wolnego, plany, marzenia.
5. Uczniowie przedstawiają swoje spostrzeżenia. Pojawiają się stwierdzenia:
• każdy człowiek ma prawo żyć, bawić się, kochać, realizować swoje marzenia
• każdy z nas jest inny, ale wszyscy mają równe prawa
• każdy zasługuje na to, aby był traktowany z szacunkiem
• niepełnosprawny- wcale nie znaczy gorszy, i tez może coś osiągnąć
• każdy jest na swój sposób wyjątkowy i niepowtarzalny
• nigdy nie wolno się poddawać
• warto spełniać swoje marzenia
Część podsumowująca
Nauczycielka podsumowując zajęcia, pyta o emocje związane z tematem lekcji, pyta –czy aż tak bardzo różnimy się od osób niepełnosprawnych, czy mamy czego się obawiać w bezpośrednim kontakcie z takimi osobami? Podkreśla, że tak naprawdę nasze potrzeby i marzenia są bardzo podobne i wcale nie różnią się aż tak bardzo
Praca domowa:
Nauczycielka poprosi uczniów, aby zastanowili się i wypisali swoje mocne strony (robią to dla siebie w celu autorefleksji). Sugeruje, aby pomyśleli o stereotypach w ich życiu, czy ulegając im nie krzywdzą innych i czy mogą coś zmienić.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.