X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41505
Przesłano:
Dział: Przedszkole

A gdybym był krasnoludkiem? - zabawy kreatywne

Cele główne:
 pobudzanie wyobraźni i kreatywnego myślenia
 kształtowanie postaw twórczych w różnych sytuacjach zadaniowych
 rozwijanie umiejętności współpracowania w zespole
 wdrażanie do czynnego brania udziału w proponowanych aktywnościach

Cele szczegółowe:
 odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą symboli i piktogramów
 kształtowanie szacunku do wytworów własnych i innych dzieci
 ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej i sprawności manualnej
 ćwiczenie gracji i płynności ruchów
 rozwijanie poczucia estetyki
 rozwijanie poczucia rytmu i umiejętności wokalnych
 rozwijanie koncentracji uwagi na postawionych zadaniach
 doskonalenie precyzji ruchów i wyobraźni przestrzennej
 wdrażanie do odzwierciedlania własnych emocji za pomocą ruchu i gestu
 wdrażanie do śpiewania piosenek z różnym natężeniem , rytmem i w różnej tonacji
 wdrażanie do dzielenia się własnymi pomysłami

Pomoce dydaktyczne:
- walizka z małymi przedmiotami: rękawiczki, okulary, notes, mapa
- magnetofon
- płyta CD z nagraniem muzyki „Spacer Krasnoludków”
- kolorowe karteczki
- mazaki, kredki, pastele, ołówki, węgiel
- nieużytki: pudełka różnej wielkości, rolki po papierze toaletowym, korki od butelek
- ilustracja z ruchomymi elementami

Metody:
- słowne: opowiadanie twórcze, słuchanie opowiadania
- oglądowe: oglądanie ruchomej ilustracji
- czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania

Formy: praca grupowa, indywidualna, zespołowa

Przebieg:

I. Wstęp
1. „Tajemnicza walizka”- zabawa dydaktyczna.
- Nauczycielka mówi dzieciom, że po drodze do przedszkola znalazła dziwną walizkę. Prosi dzieci, aby na podstawie ukrytych tam przedmiotów pomogły ustalić, do kogo ona należy. (KRASNOLUDEK)

2. „Gdzie znajdziemy właściciela walizki?”- wypowiedzi dzieci.
- Nauczycielka pyta dzieci:
* W jaki sposób można oddać tą walizkę Krasnoludkowi?
* Gdzie mieszkają Krasnoludki?
* Jak można się dostać do Krainy Krasnoludków?

3. „Dziwna mapa”- zabawa z wykorzystaniem piktogramów.
- Nauczycielka wyciąga z walizki ostatni przedmiot- kartkę z zaszyfrowaną informacją. Zadaniem dzieci jest odkrycie, jaką treść kryją znaki oraz dokąd mógł spieszyć się nasz Krasnoludek. (zał. nr 1)

II. Część główna

4. „Krasnoludkowe imię”- zabawa kreatywna.
- Aby dostać się do Krainy Krasnoludków należy wymyśleć sobie nowe- Krasnoludkowe imię i spróbować zapisać je na kolorowej kartce.

5. „Krasnoludkowy krok”- improwizacja ruchowa do muzyki „Spacer Krasnoludków”
- Nauczycielka włącza muzykę i prosi dzieci, aby pokazały, jak poruszają się Krasnoludki.

6. „Domek dla Krasnoludka”- zabawa konstrukcyjna z nieużytków.
- Nauczycielka dzieli dzieci na 3 zespoły (według kolorów kartek, naktórych są zapisane imiona) i mówi im, że każdy Krasnoludek musi mieć swój domek, po czym daje dzieciom pudełka różnej wielkości, rolki po papierze toaletowym, korki od butelek. Dzieci tworzą domki Krasnoludków według własnego pomysłu.

7. „Idę do swej Krasnoludki”- zabawa ruchowa ze śpiewem.
- Dzieci w różny sposób śpiewają piosenkę według własnego pomysłu- głośno, cicho, głosem grubym, piskliwym, itp.

III. Zakończenie
8. „Rozmowa Krasnoludków”- słuchanie opowiadania nauczycielki na podstawie ilustracji.
Chyba znalazł się właściciel naszej walizki. Ale cóż to! Chyba ma jakieś kłopoty?! Posłuchajmy:
 Czarusiu znowu się spóźniłeś! Czekam tu na ciebie już ponad godzinę!
 Filomeno moja droga strasznie się spieszyłem! Zgubiłem gdzieś nawet moją walizkę.
 Ty zawsze masz jakieś wymówki, nie będę ich słuchać i nie będę się z tobą bawić!
 Proszę Cię, nie gniewaj się już na mnie. Powiedz lepiej, jak mogę cię przeprosić i wynagrodzić ci moje niegrzeczne zachowanie. Zrobię wszystko żebyś mi wybaczyła!
 Dobrze. Dam ci ostatnią szansę. Jak chcesz, żebym przestała się złościć to podaruj mi TAKIE COŚ, Z TAKIM CZYMŚ... ALE BEZ TAKIEGO CZEGOŚ.
 Ojejku jejku! Co ja mam teraz zrobić? Kochane dzieci czy możecie mi pomóc udobruchać moją kochaną Filomenę?

9. „Takie coś, z takim czymś, ale bez takiego czegoś....”- rysowanie pastelami, mazakami, ołówkiem, węglem lub kredkami ołówkowymi.
- Dzieci tworzą obrazek zgodnie z własnymi upodobaniami. Prezentują własne prace Krasnoludce.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.