X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41297
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Razem jest wesoło - moja rodzina

Temat: RAZEM JEST WESOŁO – MOJA RODZINA

Osoba prowadząca: Kinga Nycz-Kijowska
Grupa wiekowa: dzieci 5-letnie
Cel ogólny :
- rozwijanie zainteresowania życiem najbliższych członków rodziny,
- utrwalenie i sprawdzenie posiadanych przez dzieci wiadomości o rodzinie.

Cele operacyjne:
- dziecko zna stosunki pokrewieństwa w rodzinie,
- zna role społeczne pełnione przez członków rodziny,
- wie, co jest potrzebne do wykonywania danego zawodu lub określonych czynności,
- swobodnie wypowiada się na temat własnej rodziny,
- rozpoznaje odgłosy i nazywa różnorodne czynności
wykonywane w domu,
- wymienia członków swojej najbliższej rodziny.

Metody: czynne, słowne, oglądowe

Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Pomoce: zdjęcia, worek sensoryczny z przedmiotami kojarzącymi się z różnymi zawodami, pendrive z muzyką i różnymi odgłosami czynności domowych, kontury postaci mamy i taty, włóczka, plastelina, kredki, kolorowe kartki, tamburyno, kolorowe szarfy, papierowe płaskie kwiaty – tulipany.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Piosenka powitalna (M. Kluza):

Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry dzieci
Już słonko na niebie dla wszystkich świeci.
Zróbmy szybko koło, bawmy się wesoło
Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry dzieci.

2. ,, Rodzinna fotografia'' - rozmowa przy zdjęciach swoich rodzin.
Chętne dzieci opowiadają o swoich rodzicach, jak się nazywają, jak wyglądają, co lubią robić, gdzie pracują.
3. ,,Magiczny worek'' – zabawa sensoryczna. W worku znajdują się różne przedmioty kojarzące się z różnymi zawodami: grzebień, łyżka drewniana, książka, pędzel, bułka itp. Zadaniem dzieci jest nazwać przedmiot
i powiedzieć z jakim zawodem im się kojarzy.

4. ,, Co słychać w domu ?'' - zagadki dźwiękowe.
Dziecko rozpoznaje odgłosy różnorodnych czynności wykonywanych
w domu :
- wiertarka, piła, młotek,
- pralka odkurzacz, kuchenka mikrofalowa,
- smażenie, gotowanie, zmywanie naczyń.

5. Zabawa ruchowa „Dom”- Nauczyciel dzieli dzieci na 3 grupy: mama, tata, dziecko. Dzieci siadają po turecku w kole. Wywołane osoby zamieniają się miejscami. Na hasło : dom – wszyscy zmieniają miejsca.

6. Zabawa w kole „Kogo wołam?”
Dzieci stoją w kole, trzymając się za ręce. Jedno z nich stoi w środku, dzieci
w kole chodzą i mówią rymowankę:

Chodzi sobie mama (tata) a my dookoła.
Które ze swych dzieci do zabawy woła?

Dziecko w środku koła mówi imię wybranego dziecka, dzieląc je na sylaby. Wybrane dziecko wchodzi do środka i zabawa zaczyna się od nowa.

7. Zabawa matematyczna „Bukiet dla mamy”
Nauczyciel wybiera kolejno dzieci z koła, które na jego wskazówki tworzą bukiet tulipanów dla mamy( np. przyklej 3 tulipany czerwone, 2 żółte,
4 fioletowe itp. a następnie dorysuj tulipanom łodygi ).

8. Zabawa ruchowa z szarfami „Nasz dom” –dzieci biegają po sali w takt wygrywanej na tamburynie melodii, na sygnał „Dzieci do domu” wbiegają do wcześniej przygotowanych na dywanie szarf. Po każdej przerwie nauczyciel zabiera jedną szarfę, tak aby na końcu zostało tylko jedno dziecko.

9. Zabawa plastyczna „Moja mama, mój tata”, wypychanie i ozdabianie według własnego pomysłu i z różnych materiałów sylwet mamy i taty. Wywieszenie gotowych prac na tablicy dla rodziców.

10. Masażyk relaksacyjny – nauczyciel czyta tekst wiersza, a dzieci w parach wykonują na plecach kolegi masaż:

Szliśmy razem na wycieczkę (uciskamy dłońmi plecy)
Z tyłu na plecach mieliśmy teczkę. (rysowanie prostokąta na plecach)
Na niebie świeciło słoneczko
A myśmy biegali w kółeczko. (zataczanie kół na plecach)
Długą linę mama z tatą trzymali (rysowanie wężyka wzdłuż kręgosłupa)
I wesoło na boki się kiwali. (rysowanie wężyka na boki)
Wolno szliśmy szurając nogami (całe dłonie odbijamy na plecach)
A mama skakała wesoło za nami. (palcami wykonujemy podskoki)
Wtem zaczął kropić deszczyk (delikatnie stukanie palcami )
I poczuliśmy wesoły dreszczyk. (połaskotanie w pasie kolegi).

11. Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.