X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41194
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przyjaciele to my! Scenariusz zajęć rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE
SPOŁECZNO-EMOCJONALNE

Temat kompleksowy: Jesteśmy dobrymi przyjaciółmi
Temat dzienny: Przyjaciele to my!
Data: 15.02.2018 r.
Grupa wiekowa: 4-latki
Prowadząca zajęcia: mgr Aleksandra Gancarz
Cele ogólne:
• Kształtowanie pożądanych cech charakteru u dzieci – przyjaźń.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Wie czym jest przyjaźń, potrafi wymienić cechy dobrego przyjaciela oraz opowiedzieć o swoim ulubionym przyjacielu lub koledze
• Wciela się w rolę „cichego przyjaciela”.
Powiązanie z podstawą programową:
2. 6. rozróżnia emocje i uczucia przyjemne i nieprzyjemne, ma świadomość, że odczuwają i przeżywają je wszyscy ludzie;
3. 1. przejawia poczucie własnej wartości jako osoby, wyraża szacunek wobec innych osób i przestrzegając tych wartości, nawiązuje relacje rówieśnicze;
3. 6. nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, np. szacunek do dzieci i dorosłych, szacunek do ojczyzny, życzliwość okazywana dzieciom i dorosłym – obowiązkowość, przyjaźń, radość;

Metody pracy: czynne, słowne, oglądowe, aktywizujące – „burza mózgów”, pedagogika zabawy „Klanza”, elementy metody Oceniania Kształtującego
Formy pracy: zbiorowa, praca w parach, indywidualna
Środki dydaktyczne: muzyka, kłębek wełny, kartki z bloku, farby

Przebieg zajęć:

1. Zabawa wprowadzająca – rundka.
2. Cechy dobrego przyjaciela – burza mózgów. Wspólne zastanowienie się: Kim jest przyjaciel? Jakie cechy powinien posiadać dobry przyjaciel? Nauczyciel zachęca dzieci do opowiedzenia o swoim najlepszym przyjacielu.
3. Koleżeńska pomoc – dzieci dobierają się w pary. Bez użycia słów jedno z dzieci w parze pokazuje różne emocje, np. strach, złość, smutek, a druga osoba próbuje je pocieszyć, rozweselić, uspokoić.
4. Pajęczyna przyjaźni – dzieci siedzą w kole w siadzie skrzyżnym. Nauczyciel trzymając kłębek wełny, wypowiada głośno swoje imię i toczy kłębek do wybranego dziecka. Następnie dzieci kolejno łapią kłębek, wypowiadają imię, chwytają za nitkę i toczą kłębek dalej. W ten sposób z wełny tworzy się pajęczyna. Na koniec zabawy zwijają wełnę w odwrotnym kierunku.
5. Mój ulubiony kolega – praca plastyczna. Zadaniem dzieci jest namalowanie swojego ulubionego kolegi lub koleżanki. Po zakończeniu pracy opowiadają o osobie, którą namalowały.
6. Cichy przyjaciel – nauczyciel ustala z dziećmi, że przez kolejne dni mają za zadanie wcielić się w rolę „cichego przyjaciela” i sprawiać dobre uczynki danej osobie nie mówiąc jej o tym.
7. Podsumowanie zajęć „Czy podobały mi się dzisiejsze zajęcia?” – termometr.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.