X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41063
Przesłano:
Dział: Logopedia

K jak Katarzyna - scenariusz zajęć logopedycznych dla dzieci w wieku 5 lat

Temat zajęć: „K jak Katarzyna".
Cel główny: Wywołanie głoski [k] i utrwalenie jej w sylabach, wyrazach.
Cele szczegółowe:
1. Usprawnienie narządów artykulacji głównie języka.
2. Doskonalenie prawidłowego toru oddychania.
3. Wzbogacenie słownika biernego i czynnego.
4. Ćwiczenia percepcji wzrokowej i słuchowej.
Pomoce dydaktyczne: lustro, kolorowe piórka, karty "Cienie", karty w kształcie figur geometrycznych, dzwoneczki, kredki, dzienniczek dziecka.
Formy pracy: indywidualna.
Czas trwania: 45 minut

Przebieg zajęć:

Powitanie.
1. Ćwiczenia oddechowe ułatwiających wywołanie głoski k:
- Chuchanie na zmarznięte dłonie (długie),
- Chuchanie na lusterko, tak aby zaparowało,
- Naśladowanie śmiechu różnych ludzi kobiety: ha, ha, ha, dziewczynki: hi, hi, hi, mężczyźni:
ho, ho, ho, staruszki: he, he, he.
2. Ćwiczenia oddechowe - dmuchanie na kolorowe piórka, bańki mydlane.
3. Wywołanie głoski [k]. Do ćwiczeń potrzebne jest lustro, aby dziecko miało kontrolę nad ułożeniem języka w jamie ustanej. Prosimy dziecko o szerokie otwarcie ust, a następnie ułożenia czubka języka za dolnymi zębami, wymawianie dźwięku k...k...k. Jeżeli dziecko ma trudności z odpowiednim ułożeniem języka, można spróbować przytrzymać czubek języka za pomocą szpatułki i prosić o wymawianie sylaby [ta]. Unieruchomienie czubka języka spowoduje, że jego tylna cześć uniesie się do góry. W takiej sytuacji dziecko zamiast [ta] wypowie [ka].
4. Wywołaną głoskę [k] łączymy z sylabami:
ka, ko, ku, ke, ak, ek, uk, ok.
aka, ake, aku, ako, eka, eke, eku, eko,
uka, uke, uku, uko, oka, oke, oku, oko.
5. Ćwiczenia manualne związane z głoską. Nauczyciel odrysowuje rękę dziecka w dzienniczku, każdy palec przedstawia daną sylabę zamkniętą. dziecko powtarza za logopedą sylaby, a następnie koloruje odrysowaną rękę.
5. Ćwiczenia percepcji wzrokowej, wzbogacanie słownictwa: karty „ Cienie” – podwójne, kolorowe obrazki przedstawiają ilustracje oraz ich cienie. Zadaniem dziecka jest znaleźć odpowiednią parę obrazków.
6. Utrwalenie wyrazów z głoską w nagłosie, śródgłosie i wygłosie:
- kawa, Kamil, kolej, koło, kowal, komin, kula, krowa, kura, kalafior, koc, kelner, konwalia, kopalnia, kosz,
- Foka, bajka, fajka, lalka, ławka, makaron, okulary, mleko, wioska
- Kajak, ołówek, buk, konik, słowik, , muzyk, kurek, bałwanek, mak, plecak, pierścionek, dzbanek, burak, byk, pilnik, rak, bak,
- kaktus, koszyk, kamyk, kukurydza, kok, kukułka
7. Zabawa logorytmiczna. Dziecko staje na dywanie, przed rozłożonymi kartkami w kształcie figur geometrycznych. Nauczyciel uderza w dzwoneczki, a dziecko biega miedzy rozłożonymi figurami. Na hasło danego wypowiedzianego kształtu dziecko szuka na dywanie i zajmuje miejsce.
Zakończenie zajęć. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.