X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40429
Przesłano:

Moje miejsce w grupie. Scenariusz zajęć - doradztwo zawodowe

Scenariusz zajęć: Doradztwo zawodowe. Zajęcia dla uczniów klas VII.
Temat: Moje miejsce w grupie.

Cele: Uczniowie poznają pojęcie roli grupowej, różne sposoby wspierania zespołu, będą budować samoświadomość i podnosić samoocenę.
Czas trwania zajęć: dwie godziny lekcyjne.
Warunki niezbędne do realizacji: sala lekcyjna.
Materiały: tablica, mazaki, papierowa taśma malarska (1m dla każdej grupy), gumki recepturki (po 10 sztuk dla każdej grupy), 20 sztuk makaronu spaghetti (dla każdej grupy),
1 para nożyczek dla każdej grupy, po 1 piance Marshmallow dla każdej grupy.
Przebieg zajęć:
1.Przedstawienie tematu zajęć.
2.Krótka pogadanka na temat ról w grupie, budowania zespołu, organizowania pracy, wyboru lidera.
3.Podział uczniów na kilkuosobowe grupy. Każdy zespół zajmuje miejsce przy jednym stole, otrzymuje materiały konieczne do wykonania zadania i niezbędne wskazówki.
4.Ćwiczenie zespołowe zaczerpnięte z platformy TED, znane na całym świecie wyzwanie o nazwie Marshmallow Challenge.
Każdy zespół ma takie samo zadanie do wykonania. Mając do dyspozycji:
- 20 nitek nieugotowanego spaghetti,
- 1 metr taśmy malarskiej,
- 10 gumek recepturek,
- 1 parę nożyczek,
- 1 piankę Marshmallow
należy zbudować jak najwyższą, samodzielnie stojącą konstrukcję. Przez 10 minut zespoły ustalają jak będzie wyglądała wieża, kto będzie wykonywał konkretne zadania, ustalają projekt. Po tym czasie nie wolno im już się komunikować za pomocą słów. Na zbudowanie wieży uczniowie mają 18 minut. Pianka ma być umieszczona na szczycie wieży. Minimalna wysokość, umożliwiająca zaliczenie zadania, to 50 cm. Wygrywa ten zespół, który zbuduje najwyższą konstrukcję.
Po upłynięciu czasu nauczyciel mierzy wysokość stabilnych konstrukcji, ogłasza zwycięzcę.
Kolejnym etapem ćwiczenia jest podsumowanie pracy i dyskusja na temat wykorzystania materiałów, niedoboru materiałów, czasu. Uczniowie wypowiadają się na temat swojej roli w grupie, tego co było trudne, co łatwe, jak im się pracowało.
Pytania pomocnicze:
Których zasobów było najmniej: czasu, materiałów, wiedzy... ?
Czy budowa wieży ze spaghetti może mieć odniesienie do sytuacji życiowych?
Jaka była wasza praca zespołowa?
Jaki był podział zadań?

Uczniowie mają do wyboru aktywności:
- dbałem o detale wykonywanych zadań
- krytykowałem pomysły innych
- organizowałem pracę innych
- rozmawiałem na tematy niezwiązane z zadaniem
- szukałem potrzebnych materiałów
- wykonywałem pomysły innych
- wymyślałem sposoby na wykonanie zadania
- wysłuchiwałem pomysłów innych na wykonanie zadania
- zachęcałem innych do działania
- zwracałem uwagę na upływający czas

Wnioski: grupa zrobi coś, czego nie jest w stanie zrealizować pojedynczy człowiek, dwie ręce, to za mało. Zbudowanie efektywnego zespołu jest możliwe. Efekty wspólnej pracy mogą dać dużo zadowolenia i satysfakcji w trakcie i na zakończenie.

Przygotowała mgr inż. Anna Baranowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.