X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 40314
Przesłano:

Dobre maniery i bezpieczeństwo podczas zabaw zimowych. Scenariusz zajęć edukacyjnych

Scenariusz zajęć „Dobre maniery i bezpieczeństwo podczas zabaw zimowych”.

Cel główny:

• Zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych, wdrażanie do ich przestrzegania.

Cele operacyjne:

• potrafi czerpać radość ze wspólnej zabawy
• zna podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych
• potrafi konstruować wypowiedzi na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw na powietrzu na podstawie oglądanych obrazków
• potrafi odróżnić właściwe postawy podczas zabaw na dworze od tych niebezpiecznych
• potrafi poprawnie odejmować w zakresie 6 na materiale konkretnym
• potrafi odczytać i ułożyć działanie
• potrafi zilustrować ruchem wybrane czynności np. sporty zimowe, lepienie bałwana itp.
• potrafi zgodnie współpracować w grupie
• potrafi przeczytać krótkie zdanie
• potrafi starannie pokolorować obrazek

Metody:

• słowna (rozmowa)
• pokazu
• zabawa
Formy pracy:

• zbiorowa
• jednolita
• grupowa

Środki dydaktyczne:

• karty pracy
• wyklejanka
• klocki
• ołówek
• kreda
• tablica
• kredki
• obrazek do pokolorowania

Czas trwania: ok. 45 min.

Przebieg zajęć

1. Powitanie, czynności organizacyjno-porządkowe.
Nauczyciel wita dzieci, prosi o uporządkowanie miejsc pracy. Następnie wyjaśnia, iż lekcja będzie w dalszym ciągu poświęcona dobrym manierom i bezpieczeństwu podczas zabaw zimowych.

2. Zabawa „Kto tak jak ja, lubi...”
Prowadzący prosi dzieci o ustawienie w kole krzeseł i zajęcie miejsc. Jedna osoba, bez krzesełka stoi w środku koła, utworzonego z siedzących uczestników zabawy, a następnie wypowiada zdanie rozpoczynające się od: „Kto tak jak ja...” i kończy np. „... lubi zimę?”. Wówczas osoby, które lubią zimę powinny zamienić się miejscami. Osoba, która nie znalazła miejsca kontynuuje zabawę. Nauczyciel zaznacza, iż należy wymieniać tylko takie rzeczy i czynności, które są związane z zimą, sportami zimowymi itp. Rozpoczyna zabawę.

3. Rozmowa na temat zachowań dzieci przedstawionych na obrazkach.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy i uważne przyjrzenie się obrazkom. Następnie prosi jedno z dzieci o opowiedzenie sytuacji przedstawionej na jednej z ilustracji oraz wypowiedź na temat tego, czy dzieci zachowują się właściwie, czy też ich zachowanie jest niebezpieczne dla zdrowia innych. Dzieci po kolei omawiają wszystkie obrazki, naklejając pod każdą ilustracją nalepkę ze słowem TAK- jeśli zachowanie dzieci jest właściwe i NIE, jeśli właściwe nie jest.

4. Wprowadzenie do układania działań na odejmowanie w zakresie 6.
Nauczyciel prosi dzieci o przyjrzenie się rysunkom bałwanków i odpowiedź na zadawane pytania typu: Ile było bałwanków? Ile stopił śnieg? Ile zostało? Dzieci obliczają, a następnie odczytują działanie zapisane w ramce.

5. Odejmowanie na materiale konkretnym.
Nauczyciel układa przed dziećmi klocki, ilustrując w ten sposób konkretne działania. Zadaje dzieciom pytania np. Ile jest klocków? Ile klocków odsunęłam? Ile zostało? Następnie powtarza czynność nazywając działanie np.. sześć odjąć dwa równa się cztery. Następnie wyznacza kolejno jedno z dzieci do wykonania działania, a drugie do jego nazwania.

6. Obliczanie działań na odejmowanie i wklejanie właściwego wyniku.
Prowadzący rozdaje karty pracy z działaniami matematycznymi prosi dzieci o przeczytanie działania, policzenie i wpisanie poprawnego wyniku. Uczniowie wspólnie z nauczycielem wykonują zadanie.

7. Zabawa „Kalambury”.
Nauczyciel prosi dzieci o zamknięcie książek i odliczenie kolejno do dwóch. Dzieci, które powiedziały „jeden” stanowią jedną drużynę, natomiast te, które powiedziały 2 - drugą. Następnie dzieci wymyślają nazwę drużyny i wybierają kapitana. Uczniowie za pomocą gestów pokazują np., wybrany sport zimowy, czy czynność związaną z zimą, natomiast drużyna przeciwna ma za zadanie odgadnąć, co zostało przedstawione. Drużyna, której się to uda otrzymuje 1 punkt. Nauczyciel zapisuje punkty na tablicy. Zwycięzcy zostają nagrodzeni brawami.

8. Głośne czytanie kilku zdań.
Nauczyciel poleca dzieciom odnalezienie czytanki. Prosi jedno dziecko o głośne odczytanie pierwszego zdania, a pozostałe dzieci o śledzenie wzrokiem tekstu. Każde dziecko czyta po jednym zdaniu, dzieci chętne czytają jako pierwsze.

9. Kolorowanka.
Nauczyciel prosi o otwarcie Kolorowanki na wskazanym obrazku do pokolorowania kredkami, prosi o schowanie wszystkich przyborów i zostawienie tylko kredek. Dzieci kolorują. Nauczyciel omawia staranność i różnorodność kolorystyczną prac.

11. Zakończenie zajęć.
Nauczyciel poleca uporządkować miejsce pracy oraz dziękuje dzieciom za aktywne uczestnictwo w lekcji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.