X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40248
Przesłano:
Dział: Świetlica

W baśniowej krainie. Konspekt zajęć świetlicowych

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

CHARAKTERYSTYKA OGÓLNA:
Miejsce realizacji: Publiczna Szkoła Podstawowa w Stalowej Woli
Data realizacji: 19.06.2017 r.
Uczestnicy zajęć: wychowankowie świetlicy szkolnej
Osoba prowadząca zajęcia: Ewelina Krysa

TEMAT: W BAŚNIOWEJ KRAINIE

CELE OGÓLNE:
 rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci;
 rozwijanie twórczości, wyobraźni i fantazji dziecięcej;
 integracja uczniów poprzez stwarzanie warunków do wspólnych przeżyć.

CELE OPERACYJNE:
 uczeń:
 utrwala wiedzę na temat poznanych wcześniej bajek i baśni;
 rozumie przesłanie płynące z bajek;
swobodnie wypowiada się na podany temat;
 rozwija twórczość i wyobraźnię w czasie zabawy;
 rozwija procesy myślowe;
 doskonali sprawność manualną;
 potrafi wykonać określoną sekwencję ruchów do muzyki;
 rozwija sprawność ruchową i koordynację wzrokowo-ruchową;
 potrafi przeżywać pozytywne emocje płynące ze wspólnej zabawy.

METODY PRACY:
- słowna;
- oglądowa;
- praktycznego działania;
- zabawowo-zadaniowa.

FORMY PRACY:
- indywidualna;
- grupowa jednolita;
- zespołowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- fragmenty znanych bajek i baśni; krzyżówka; hasła do krzyżówki; marker; płyta z nagraniem piosenki pt. „Syp Simeon”; pytania, dotyczące tytułów i postaci z bajek; płyta z muzyką relaksacyjną; odtwarzacz CD; ilustracje bajek pocięte w puzzle; klej; kartki papieru ksero.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wstęp – wyruszamy do krainy bajek i baśni.
Dzieci siedzą w kręgu na krzesełkach. Nauczyciel informuje dzieci, że wyruszają konno
do zaczarowanego świata bajek i baśni. Żegnają się z najbliższymi, wsiadają na konie (krzesła) i jadą. Słychać różne odgłosy, w zależności od wypowiedzianej przez prowadzącego komendy:
„Jedziemy wolno” (uderzanie dłońmi o uda)
„Skręcamy w lewo” (przechylenie w lewo)
„Jedziemy szybko” (szybkie uderzanie o uda)
„Przejeżdżamy przez most” (uderzanie zaciśniętymi pięściami we własne piersi)
„Mijamy zarośla” (wyrzucanie prawej ręki z okrzykiem „szu”)
„Przejeżdżamy przez gęste błotko” (szybkie uderzanie dłońmi w policzki)
„Jedziemy po bruku” (uderzanie pięścią o pięść)
„Przeskakujemy przez przeszkodę” (skok z krzesła)
„Dojechaliśmy na miejsce”. (pokazanie gestami radości)

2. Zgadywanka –„Z jakiej bajki pochodzi dany fragment?”.
Nauczyciel czyta fragmenty znanych bajek i baśni. Dzieci zgadują, z jakiej bajki pochodzi dany fragment.
FRAGMENTY BAJEK I BAŚNI:
1) Żyła sobie raz samotna kobieta. Nie miała dzieci, a bardzo chciała mieć córeczkę. Pewnego dnia samotność dokuczyła jej tak mocno, że postanowiła udać się po pomoc do czarownicy. Ta dała jej zaczarowane ziarenko. Kiedy kobieta zasadziła je w doniczce, wyrósł z niego duży kwiat. Gdy rozchylił płatki, kobieta ujrzała w jego wnętrzu maleńką dziewczynkę. Miała cal wzrostu, więc dostała na imię ... (Calineczka)
2) Wtedy starsze łabędzie pochyliły przed nim głowy, a młody łabędź poczuł się zmieszany
i ze wstydu schował głowę pod skrzydło. Czuł się naprawdę błogo, ale nie był dumny, ponieważ jego dobre serce nie było ogarnięte pychą. Myślał o tym, ile musiał się nacierpieć, zanim usłyszał, że jest najpiękniejszym z wszystkich pięknych ptaków. Słońce grzało mocno, a jego promienie pieściły smukłą szyję ptaka. W głębi serca łabędź pomyślał: „Nawet nie marzyłem o takim szczęściu, kiedy byłem jeszcze ... (Brzydkie Kaczątko)
3) - Co powiesz na tę suknię? Czy nie jest godna księżniczki? Zobaczysz, będziesz królową balu.
- Stokrotne dzięki, matko chrzestna.
- Nie zapominaj o najważniejszym, czas trwa tylko do północy! (Kopciuszek)
4) - Co za przeżycie, babciu! Chciał mnie schrupać! A ostrzegała mnie mama, żebym nie ufała wielkiemu, złemu wilkowi (Czerwony Kapturek)
5) - Dziewczynka ta wyrosła na najpiękniejszą z królewien, ale macocha nie mogła jej ścierpieć.
- To niemożliwe! Przecież to ja właśnie jestem najpiękniejsza! Ona musi zniknąć. Proszę wyprowadzić królewnę do lasu i tam ją zostawić. (Królewna Śnieżka)
6) - Sto lat później życie powróciło do zamku. Prowadzony przez wróżki książę pokonał tysięczne przeszkody i ... wkroczył do wieży, w której spała piękna królewna. (Śpiąca Królewna)
7) - Podczas gdy zbierali chrust w lesie, ich ojciec oddalił się po cichu.
- Zgubiliśmy się! Co z nami będzie?
Niedaleko czekał na nich niezwyczajny domek - cały z piernika. (Jaś i Małgosia)
8) - Po trzecim kłamstwie nos mu się wydłużył tak gwałtownie, że biedny pajac nie mógł już się zupełnie obrócić. Jak obracał się, uderzał nosem w łóżko albo w okno. Speszony, nie wiedział, gdzie się ukryć ze wstydu. (Pinokio)

Następnie uczniowie udzielają odpowiedzi na pytanie nauczyciela:
- Dlaczego warto słuchać bajek i baśni?
Nauczyciel podkreśla, że bajki rozwijają wyobraźnię, uczą pozytywnych postaw, miłości, przyjaźni, uczciwości, dobroci, uczą reagowania na zło i zachowania się w określonych sytuacjach.

3. Krzyżówka z hasłem.
Nauczyciel przedstawia rysunek krzyżówki oraz czyta hasła do rozwiązania. Uczniowie uzupełniają krzyżówkę poprawnymi odpowiedziami.

KRZYŻÓWKA
Hasła do krzyżówki:
1. Nadmuchiwany, na sznurku.
2. Poruszanie się w rytm muzyki.
3. Taneczna lub w berka.
4.Na balu karnawałowym, na twarzy.
5. Do słuchania, do tańczenia.
6. Do ozdabiania sali balowej, papierowa sprężynka.
7.Elegancka kreacja na bal, dla księżniczki.
8. Długie, z pięcioma palcami, do sukni balowej.
Prowadząca prosi dzieci o odczytanie hasła krzyżówki: „Bawmy się”.

4. Zabawa ruchowa przy muzyce „Syp Simeon”.
Nauczyciel wyjaśnia i pokazuje sekwencje poszczególnych gestów. Następnie dzieci siedząc w kręgu naśladują ruchy wykonywane przez osobę prowadzącą w odpowiednim rytmie
i tempie do muzyki. Na przykład: uderzanie rękami o uda, klaskanie, wykonywanie ruchu wymijania dłoni (prawa wysoko, lewa nisko i odwrotnie), uderzanie piąstkami jedną
o drugą itp.

5. Wspomnienia z bajkowej krainy.
Uczniowie odpowiadają na pytania, dotyczące tytułów i postaci z bajek.
1) Czego dotknęła Śpiąca Królewna?
2) O której godzinie Kopciuszek musiał opuścić bal?
3) Kogo uwięziła Baba Jaga w chatce z piernika?
4) Kto uratował babcię i Czerwonego Kapturka?
5) Co zjadła królewna Śnieżka?
6) Jak miał na imię drewniany pajac?
7) Ilu krasnoludków mieszkało z królewną Śnieżką?
8) Co zgubił Kopciuszek, wybiegając z balu?
9) Co to za słynny kot z bajki?
10) Kogo spotkał Czerwony Kapturek w lesie?
11) Co działo się, gdy Pinokio kłamał?
12) Co uwierało pewną królewnę w czasie snu?

6. „Na balu” – zabawy ruchowe przy muzyce.
Uczestnicy zabawy dobierają się parami. Gdy gra muzyka, dzieci wykonują polecenia nauczyciela, np. „ramiona do ramion”, „kolana do kolan”, „ręce do rąk”, „czoło do czoła”, „plecy do pleców” itp. Na hasło nauczyciela „ludzie do ludzi”, wszyscy zmieniają swoich partnerów.

7. Puzzle z bajkami.
Nauczyciel dzieli uczniów na 7 grup. Każda grupa losuje kopertę, w której znajduje się pocięta ilustracja z bajki. Jeżeli dzieci prawidłowo ułożą wylosowane puzzle, przyklejają je na kartkę papieru. Następnie uczestnicy zabawy podają tytuł swojej bajki.

8. Powrót z zaczarowanej krainy bajek.
Nauczyciel mówi: „Nasza podróż już się zakończyła. Mam nadzieję, że sięgniecie po bajki jeszcze nie raz, by móc się przenieść w zaczarowany świat baśni. Ale teraz niestety musimy już wracać do naszego świata”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć stoją w kręgu trzymając się za dłonie przy splecionych rękach. Wychowawca wypowiada zdanie: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj powróci do mych rąk”, po czym lekko ściska rękę osoby stojącej po prawej stronie. Każdy kto otrzymuje uścisk dłoni, przekazuje go następnej osobie, tak aby ta „iskierka” powróciła do prowadzącego.
Następnie nauczyciel dziękuje wszystkim dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.