X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40196
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dlaczego i jak dbamy o higienę rąk? - scenariusz zajęć dla dzieci

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI „DLACZEGO I JAK DBAMY O HIGIENĘ RĄK”

Cele ogólne:
Kształtowanie nawyków dbania o zdrowie.

Cele operacyjne:
Przedszkolak:
poznaje sytuacje związane z koniecznością mycia rąk,
nazywa przybory używane do pielęgnacji rąk,
uczy się prawidłowego mycia rąk,
wie, co robić by ustrzec się chorób (np. grypy),
dowiaduje się, jak zarazki przenoszą się przez brudne ręce,
rozwija zmysł dotyku i węchu,
doskonali sprawność manualną.

Metody pracy:
aktywizująca,
wyjaśniająca,
praktycznego działania.

Formy pracy:
indywidualna,
zespołowa.

Środki dydaktyczne i materiały:
różne mydełka w kostce, mydło w płynie, woreczek, plakat „Szkoła czystych rąk” i „Grypo nie chcemy cię w naszym domu”, przedmioty związane z higieną rąk i ciała (mydło, szczoteczka do czyszczenia paznokci, ręcznik, nożyczki do obcinania paznokci, gąbka, grzebień, szczoteczka do zębów, pasta), duże arkusze papieru z rysunkiem dłoni, farby, pędzelki, kwiaty wycięte z kolorowego papieru, klej, piosenka – Fasolki „Mydło lubi zabawę”, odtwarzacz CD.

Przebieg zajęć

1. Zabawa „Czarodziejski woreczek”.
Dzieci siadają w kręgu na dywanie. Nauczyciel kładzie przed nimi woreczek z różnymi mydłami w kostce i mydłem w płynie. Zadaniem przedszkolaków jest odgadnięcie poprzez dotyk, co znajduje się w środku. Dzieci dotykają ukryte przedmioty i głośno opisują ich cechy.

2. Po odgadnięciu oglądają wszystkie mydełka i odpowiadają na pytania nauczyciela:
Do czego służy mydło?
Gdzie możemy je znaleźć w domu, mieszkaniu?
Gdzie znajduje się w przedszkolu i do czego jest używane?
Czy znacie jeszcze inne przedmioty, które służą do pielęgnacji rąk? (np. szczoteczka do czyszczenia paznokci, ręcznik, nożyczki do obcinania paznokci, kremy do rąk).

3. Nauczyciel opowiada, jak ważne jest częste mycie rąk i omawia sytuacje związane z koniecznością ich mycia – prezentacja plakatu „Szkoła czystych rąk”.
Kiedy należy myć ręce:
przed każdym posiłkiem,
po skorzystaniu z toalety,
po powrocie z przedszkola, spaceru lub podwórka,
po zabawie,
po kontakcie ze zwierzętami,
po kichaniu i kasłaniu,
za każdym razem, kiedy są brudne.
Zaznacza, że zarazki z dłoni, chociaż ich nie widać, można usunąć tylko przez dokładne wykonywanie określonych czynności z użyciem mydła – prezentacja instrukcji prawidłowego mycia rąk (plakat „Szkoła czystych rąk”).

4. Ćwiczenie praktyczne – nauka prawidłowego mycia rąk w oparciu o rymowankę:
O zdrowie bardzo dbam.
Jak to robię? Powiem Wam!
Wcieram mydło w obie ręce,
między palce, młynek kręcę-
tak zarazki z nich spłukuję.
I dlatego mniej choruję!
Podczas mycia rąk nauczyciel zwraca uwagę dzieci na prawidłowe wykonywanie wszystkich czynności. Zaznacza również konieczność korzystania dzieci ze swoich indywidualnych ręczniczków.

5. Nauczyciel opowiada dzieciom, że na rękach znajduje się wiele zarazków, chociaż ich nie widać. Zbieramy je na dłonie ze wszystkich dotykanych przedmiotów, np. z zabawek, poręczy, klawiatury. Nauczyciel podkreśla, jak ważne jest częste i dokładne mycie rąk. Zwraca uwagę dzieci na fakt, iż wkładanie do buzi rąk jest częstą przyczyną różnych chorób, takich jak np. grypa - prezentuje dzieciom plakat „Grypo nie chcemy Cię w naszym domu”.

6. Zabawa ruchowa przy piosence „Mydło lubi zabawę”. Dzieci poruszają się po sali w rytmie muzyki, gdy muzyka milknie, zatrzymują się. Nauczyciel pokazuje przedmioty związane z higieną (gąbka, mydło, ręcznik, grzebień, szczoteczka do zębów, pasta, nożyczki do paznokci, itp.), a dzieci wykonują czynności związane z użyciem prezentowanej rzeczy. Kiedy pojawia się mydło, dzieci mówią poznaną rymowankę i odtwarzają czynność dokładnego mycia rąk.

7. Dzieci przechodzą do stoliczków. W małych zespołach wykonują plakat pt. „Czyste ręce to podstawa” (malują farbami, przyklejają kwiaty z kolorowego papieru).

8. Podsumowanie zajęć, przypomnienie najważniejszych informacji na temat higieny rąk. Umieszczenie wykonanych przez dzieci plakatów na tablicy w szatni.

Opracowanie scenariusza
i przeprowadzenie zajęcia:
mgr Anna Ślusarczyk

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.