X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40098
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Andrzejki - zajęcia otwarte z rodzicami, 4-latki

Temat zajęcia: Andrzejki- zajęcia otwarte z rodzicami
Grupa: 4-latki

Cele ogólne:
- wzmacnianie więzi emocjonalnych
- wytworzenie miłej i radosnej atmosfery
- wzbogacenie pozytywnych doświadczeń dzieci w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami

Cele szczegółowe
– dziecko potrafi:
- współdziałać w grupie
- wykonać zadanie według instrukcji
- wspólnie bawić się z dorosłymi i rówieśnikami

Metody
-słowne
-praktycznego działania

Formy
-indywidualna
-zbiorowa

Środki dydaktyczne:

moskitiera na komnatę, wąż świetlny ledowy do ozdobienia wnętrza komnaty, strój wróżki, udekorowany wstęgami kosz z zadaniami, brokat, utwór „Wróżki” Grzegorz Turnau
zadania z koszyka:
-memory zapominalskie czarownice (3 czarownice: czerwona, zielona, niebieska, 3 chatki: czerwona, zielona, niebieska) podklejone na dużych brokatowych gwiazdach
-zagadki w ozdobnej kopercie i sylweta miotły, czarownicy, klucza, świecy
-sylwety 6 par pantofelków, 6 par skarpetek
-szare balony z naklejonymi na nich gwiazdami
-szablony magicznych wzorów (na czarnej tekturce każde dziecko ma przygotowany wzór wykonany ozdobnym dużym dziurkaczem-wzór dla dziecka tworzą 4 różne kształty; dodatkowo dla każdego dziecka n-l przygotowuje na białym kartoniku ten sam wzór z wyciętych dziurkaczem tych samych elementów z kartonu czarnego i ułożonych w ten sam sposób na białym kartoniku-biały kartonik z tyłu ma podklejoną kopertę z niespodzianką kiedy dziecko właściwie dopasuje czarny kartonik do białego wyciąga dla siebie naklejkę)
-paczka z kokardą i list od wróżki w kopercie ( w paczce: żelki-węże, świecąca piłeczka dla każdego dziecka)

Przebieg spotkania

1.Powitanie uczestników piosenką Grzegorza Turnaua „Wróżki” wprowadzającą dzieci i rodziców do zaczarowanego świata wróżek.
Kącik sali przygotowany został w bajkowy sposób. Od sufitu do dołu zwisa biała moskitiera od wewnątrz podświetlona ledowym wężem świetlnym. W sali panuje półmrok. Wnętrze moskitiery otwiera się w momencie gdy wróżka się budzi i wychodzi zaspana z komnaty. W dłoni trzyma udekorowany delikatnymi wstęgami kosz, w którym ma zadania dla dzieci.

2.Wprowadzenie w nastrój świętowania i zabawy:
Po wyjściu z komnaty wróżka jest zaskoczona, że nie jest w swojej Leśnej Zaczarowanej Krainie i że nie ma tu jej sióstr a miały pójść razem na bal. Mówi do uczestników:
Ojej, gdzie ja jestem? Gdzie się podziała moja Leśna Zaczarowana Kraina? Gdzie moje siostry? Przecież niedługo ma rozpocząć się bal a ja miałam im pomóc w przygotowaniach do balu.
Ale... może jak już tu jestem..... to chwilkę pobawię się z Wami drogie dzieci? I zaraz wrócę do domu i pomogę siostrom się szykować.

Wróżka mówi:
Komu bliski czarów świat
ten zostanie zaproszony
na zabawę wymarzoną.
Unieś głowę, spójrz do góry
czarodziejski proszek z chmury
spada, tańczy i wiruje
wszystkie dzieci zaczaruje.(wróżka sypie brokat)

3.Zadania wróżki z magicznego koszyczka

a)Zagadki
Ma małą główkę, nóżkę i pętelkę,
drzwi nam otworzy, gdy są zamknięte. (klucz)

Jaka osoba z dawnych bajek,
na miotle w podróż się udaje? (czarownica)

Blaskiem swym służę, lecz co najdziwniejsze,
im świecę dłużej, tym jestem mniejsza. (świeca)

Prawdziwa – zamiata liście i śmieci na ulicy,
bajkowa – pod chmury leci na rozkaz czarownicy. (miotła)

b)Zmartwiona wróżka wyciąga z koszyczka zaczarowane memory czarownic. Mówi do dzieci, że ciotki czarownice są zapominalskie i że poprosiły ją o pomoc w odszukaniu swoich domów. Wróżka prosi dzieci o pomoc w ułożeniu memory. (dopasowanie kolorami czarownicy i domu)

c)Zasmucona wróżka wyciąga z koszyczka pomieszane pantofelki i skarpetki nie potrafiąc ich połączyć w pary, a chciałaby pomóc siostrom wybrać się na bal ale one czekają na pantofelki i na skarpetki aby iść w nich na bal. Prosi dzieci o pomoc w odszukaniu pary.

d)Taniec z zaczarowanym balonem (taniec rodzica z dzieckiem)

e)Odszukuję swój tajemniczy wzór na kartoniku- niespodzianka w kopercie na odwrocie kartonika (naklejka)- zadanie wykonane przy współpracy z rodzicami.

4.Wróżka żegna się z dziećmi zostawiając paczkę dla Pani Dagmary i list.
Wróżka paczkę i list przekazuje na ręce jednego z rodziców i prosi o przekazanie nauczycielce.

5.Wróżka wchodzi do komnaty
- mówiąc że jest już bardzo zmęczona i wraca do komnaty wyspać się.

W komnacie wróżka przebiera się, gasi światło i idzie spać. Po chwili z komnaty wychodzi nauczycielka, światło zostaje zapalone w sali, a nauczycielka z zaciekawieniem pyta co tu się działo podczas jej nieobecności. Czy ktoś dzieci odwiedził? Czy coś dostaliście, coś wam zostawił?
Rodzic przekazuje na ręce nauczycielki paczkę i list.
Nauczycielka odczytuje list od wróżki z leśnej zaczarowanej krainy:

Droga Pani Dagmaro!
Jestem wróżką z Leśnej Zaczarowanej Krainy i miałam dziś wyjątkowy sen...
Śniło mi się, że odwiedziłam Pani grupę i razem z dziećmi tańcowałam, dzieci rozwiązywały zagadki i zadania. Pomogły mi także przygotować należycie pantofelki i skarpetki dla moich sióstr oraz odszukały domki dla moich zapominalskich ciotek czarownic. To był naprawdę niesamowity sen...A może to nie był sen, może to wszystko wydarzyło się naprawdę? Nie wiem... wszystko mi się już pokićkało. Zostawiam po sobie prezent dla dzieci ale UWAGA! Jest jeden warunek. Prezent może pani otworzyć dopiero wtedy kiedy wszyscy dorośli wyjdą z sali. Wszystko co jest w środku jest dla dzieci z grupy II Kubusia Puchatka.
Podpisano:
Wróżka z Leśnej Zaczarowanej Krainy

6. Pożegnanie rodziców

7.Otworzenie prezentu
-słodki poczęstunek (wężowe żelki dla dzieci)
-świecąca piłeczka dla każdego dziecka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.