X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40083
Przesłano:

Scenariusz zajęć "Owoce w szkole'': Ile kalorii jest w diecie sportowca? Co to są kalorie? Piramida zdrowia

Czas trwania zajęć: 90 min.
Uczestnicy: uczniowie klasy 3b
Temat zajęć: ,,Ile kalorii jest w diecie sportowca? Co to są kalorie? Piramida zdrowia.
Cele główne:
1. Kształtowanie postawy prozdrowotnej.
2. Zapoznanie dzieci z produktami służącymi zdrowiu i produktami niewskazanymi do spożycia.
3. Uczenie dzieci dokonywania właściwych wyborów żywieniowych i odpowiedzialności za to, co jedzą.
4. Kształtowanie umiejętności matematycznych do stworzenia zbilansowanej diety.
Metody pracy:
• samodzielnego dochodzenia do wiedzy - metoda problemowa
• praktyczne - metody ćwiczebne
• asymilacji wiedzy – pogadanka
Formy pracy:
- grupowa
Środki dydaktyczne/pomoce
● Film z mini wykładem. Prezentacja Karty pracy .Etykiety z opakowań produktów spożywczych . Tekturowy talerzyk (dla każdego dziecka). Komplet obrazków wycinki z gazet przedstawiające produkty spożywcze z listy: jaja, mięso, ryby, mleko i przetwory mleczne (sery twarogowe, jogurty naturalne, kefiry, maślanki), kasze, makarony pełnoziarniste, ryż, warzywa (różne rodzaje);
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie:
Obejrzenie filmu i pogadanka:
Jakie informacje są potrzebne, aby ustalić dietę sportowca?
Jakiej substancji jest najwięcej w organizmie ludzkim?
Czy każdy sportowiec potrzebuje tyle samo energii?
2. Prezentacja multimedialna. Co to są kalorie i ile ich jest w diecie sportowca?
Wprowadzenie pojęcia kalorii i zapytanie dzieci, jak myślą, ile kalorii dziennie potrzebuje Janek. Co to jest wydatek energetyczny, ile kalorii powinno być dostarczonych do organizmu u dzieci oraz ile wynosi wydatek energetyczny różnych czynności wykonywanych przez Janka. Uczniowie mogą samodzielnie sumować liczby, które pojawiają się w prezentacji - wynik nie jest podany od razu.
3. Praca zespołowa :Skąd wiemy, co jemy?
Omówiona zostaje wspólnie z uczniami piramida żywieniowa. Następnie dzieci zostaną podzielone na grupy około pięcioosobowe i przeprowadzona będzie praca w grupach według instrukcji. W tej części lekcji dzieci będą ćwiczyć obliczenia matematyczne w oparciu o informacje o dziennym zapotrzebowaniu na kalorie oraz dowiedzą się, które produkty powinny być podstawą posiłków sportowca, a których powinno się spożywać w minimalnych ilościach
4. Podsumowanie: Zadawanie pytań.
Co dzisiaj obliczaliśmy?
Ile kalorii dziennie potrzebuje wasz rówieśnik uprawiający sport?
Ile kalorii dziennie potrzebuje potrzebuje każdy z was?
Jakie produkty są zdrowe?
Jaki posiłek jest pełnowartościowy?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.