X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39931
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkanocny stół - zabawa dydaktyczna. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć
Data: 27.03.2018 r.
Grupa: 5-6 latki
Prowadzący: Żaneta Bartoszek
Tematyka kompleksowa: Wielkanocne zwyczaje.
Temat zajęcia: Zabawa dydaktyczna „Wielkanocny stół” .

Cele kształcenia:
- Poszerzenie wiadomości na temat niektórych tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi: malowanie jajek, Śmigus-Dyngus, święcenie pokarmu, składanie życzeń.
- Zapoznanie dzieci z dekoracją wielkanocnego stołu.
- Kształtowanie umiejętności rozwiązywania zagadek słownych.
- Rozwijanie orientacji przestrzennej.
- Kształtowanie umiejętności wyodrębniania głosek w słowach.
- Rozwijanie sprawności manualnej poprzez prawidłowe posługiwanie się klejem.

Cele operacyjne:
- Dziecko zna niektóre tradycje związane ze Świętami Wielkanocnym.
- Dziecko wie, co powinno znajdować się na wielkanocnym stole.
- Potrafi rozwiązywać zagadki słowne.
- Dziecko rozumie i poprawnie stosuje takie określenia położenia przedmiotów w przestrzeni jak: między, na środku, po prawej stronie, po lewej stronie, obok.
- Dziecko stara się wyodrębnić głoski w nazwach obrazków.
- Dziecko prawidłowo przykleja kawałki kolorowego papieru do wyciętej pisanki.

Metody:
- słowna: instrukcje słowne.
- percepcyjna: pokaz.
- czynna: zadań stawianych do wykonania,
- aktywizująca: „burza mózgów”.

Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa

Środki dydaktyczne:
- sylwety kur, cyfry, sylwety jajek z cyframi i literami,
- treść wiersza,
- kolorowe, plastikowe pisanki, płyta CD,
- treść zagadek kolorowe koperty, kolorowe kartki, sylwety rzeczy znajdujących się na wielkanocnym stole
- sylweta stołu, plastikowe jajka, instrukcje do zadania na kartkach papieru,
- klamerki, sylwety pisanek, płyta CD, sylwety koszy,
- sylwety dwóch pisanek, obrazki do szyfrogramu, kartoniki z cyframi i literami,
- kartki z wyciętymi sylwetami pisanek, kleje i paski kolorowego papieru.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie – „Małe, duże jajko kurze”.
Dzieci stojąc w kręgu śpiewają piosenkę z towarzyszeniem ruchu, którą uczy ich prowadzący. Za każdym razem piosenka powinna być śpiewana w inny sposób,
z wykorzystaniem zmian dynamicznych, zmian tempa, rejestru lub nastroju.

Tekst piosenki:
„Małe – duże jajo kurze, jajo kurze, jajo kurze
Duże – małe, ogniotrwałe, ogniotrwałe – bęc!
A co? A jak? A to było tak:
Małe – duże...”
Po kilkakrotnym wykonaniu piosenki nauczyciel zadaje dzieciom pytania dotyczące jej treści. Pyta dzieci skąd się biorą jajka? Z jakimi świętami się kojarzy jajko? Co symbolizuje jajko wielkanocne?
2. „Szukamy jajek” – rebus literowy.
W sali ukryte są wycięte z papieru jajka oznaczone cyframi od 1 do 9. Zadaniem dzieci jest odnajdowanie jajek ukrytych w sali i przyczepienie do tablicy, na której są przyczepione sylwety kur. Gniazda kur są ponumerowane. Zadaniem dzieci już ułożenie jajek pod odpowiednią kurą. Na odwrocie jaj znajdują się litery, które utworzą napis „WIELKANOC”. Chętne dziecko odczytuje powstałe hasło.
Po odczytaniu hasła nauczycielka mówi: „Dzisiejsze zajęcia będą pełne niespodzianek. Zabiorę was do niezwykłej krainy o nazwie „Wielkanocna kraina”. Trwają
w niej przygotowania do świąt Wielkiej Nocy.
3. Wstępna pogadanka, nawiązująca do zbliżających się Świąt Wielkanocnych
i tradycji z nimi związanych (burza mózgów).
Dzieci podają skojarzenia związane ze zbliżającymi się Świętami. Nauczyciel rozpoczyna zdanie a dzieci próbują je dokończyć. Wielkanoc kojarzy mi się z...
4. Słuchanie wiersza pt. „Wielkanoc” R. Przymus.
Wielkanoc! Wielkanoc!
Wielka radość w sercu,
gdy stąpasz po świecie –
kwitnącym kobiercu.

Na stole pisanki
Pięknie malowane.
Wśród zieleni trawy
cukrowy baranek.

Bazie w wazoniku,
ciasta i wędliny...
Wielkanoc – i wielkie
spotkanie rodziny!

Nauczycielka czyta dzieciom tekst wiersza, a następnie pyta dzieci:
- O czym opowiada wiersz?
- Dlaczego Wielkanoc przedstawiona jest w wierszu jako radość?
- Co oznacza słowo „kobierzec”?
- Jakie symbole świąt Wielkiej Nocy zostały wymienione w wierszu?
- Jak kończy się wiersz? Czy wy również odwiedzacie swoją rodzinę w czasie Świąt Wielkanocnych?
5. „Podajemy pisankę” – zabawa ruchowa.
Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach, jedno za drugim. Przed kapitanami drużyn stoją koszyki, w których znajdują się kolorowe pisanki. Na hasło nauczyciela „Start!” kapitanowie wyciągają jedno jajko i podają je kolejnemu dziecku z drużyny. Rozpoczyna się wyścig rzędów. Dzieci przekazują sobie kolorową pisankę w tunelach stworzonych ze swoich nóg. Wygrywa ten rząd, który zrobi to jak najszybciej.
6. „Wielkanocne zagadki” – zabawa dydaktyczna.
Nauczycielka przygotowuje kolorowe koperty, w których znajdują się zagadki dotyczące Świąt Wielkanocnych. Chętne dziecko podchodzi do niej i losuje kopertę. Nauczycielka czyta zagadkę w niej ukrytą, a dziecko stara się ją rozwiązać. Odpowiedzi na zagadki ukryte są pod kartkami w kolorach kopert. Po udzieleniu odpowiedzi dziecko odkrywa odpowiednią kartkę odpowiadającą kolorowi koperty.
Zagadki:
Baranek
Ma złociste nóżki.
Pilnuje pisanek na łące
z rzeżuszki.
A gdy nikt nie patrzy
chorągiewką buja
i cichutko meczy święte „Alleluja!”.
Pisanki
Pięknie malowane
w wiklinowym koszyczku
na świątecznym stole
ozdabiają święcone.
Bazie
Myszek nie łowią,
ptaszków nie jedzą.
Te kotki szare, co na drzewach siedzą.
Baba wielkanocna
Na wielkanocnym stole
to ona króluje.
Polana słodkim lukrem
i gościom smakuje.
Kurczątko
Mam czerwone nóżki,
jestem żółtą kulką.
A kiedy urosnę, to zostanę kurką.
7. „Wielkanocny stół” – zabawa dydaktyczna.
Nauczycielka odsłania na tablicy wyciętą z papieru sylwetę stołu. Nad nim umieszczone są obrazki odkryte w poprzednim zadaniu z zagadek. Zadaniem dzieci będzie udekorowanie Wielkanocnego stołu zgodnie z treścią instrukcji umieszczonych
w plastikowych jajkach. Nauczyciel prosi wybrane dzieci o losowanie jajek. Następnie prosi dziecko, które wylosowało jajko z numerem „1” o podejście do tablicy. Nauczyciel czyta treść instrukcji zawartej w tym jajku. W ten sposób dzieci udekorują wielkanocny stół.
Instrukcje:
1) Na środku stołu stoi koszyk z pisankami.
2) Po prawej stronie koszyka stoi wazon z baziami.
3) Z lewej strony koszyka leży babka.
4) Obok wazonu stoi baranek.
5) Między koszykiem a babką stoi kurczątko.
Po wykonaniu ułożeniu przedmiotów na stole nauczyciel tłumaczy dzieciom symbolikę święconych pokarmów.
SYMBOLE:
Jajko – symbol życia.
Kurczaczek - Oznacza nowe życie, a jego żółty kolor dodatkowo symbolizuje świąteczną
i wiosenną radość.
Palma - tradycyjny symbol Niedzieli Palmowej. Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, obchodzona jest przez chrześcijan Niedziela Palmowa, z którą w Kościele katolickim wiąże się zwyczaj święcenia palm. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.
Baranek – symbol związany z przezwyciężeniem zła.
Babka – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego.
Chleb – tradycyjnie symbolizuje Chrystusa, pomyślność oraz dobrobyt.
Kiełbasa – jest symbolem witalności.
Sól – oczyszczenie i prawda.
8. Zabawa ruchowa „Klamerki”.
Na dywanie ustawiają się w dwóch rzędach drużyny. Kapitan drużyny otrzymuje tackę z sylwetami pisanek. Dzieci stojące w rzędach trzymają klamerki. Ostatnia osoba stojąca na końcu szeregu ma puste ręce. Jej zadaniem jest odbieranie pisanek i wkładanie ich do koszyczka. Kapitan drużyny podaje pisanki a dzieci przekazują je sobie z rąk do rąk klamerkami. Po zakończonej zabawie uczestnicy zabawy przeliczają pisanki umieszczone
w koszykach. Dzieci umieszczają pod koszykiem prawidłową liczbę, a następnie porównują, która drużyna uzbierała więcej pisanek.
9. „Czyje to pisanki?” – rozwiązywanie szyfrogramów.
Na tablicy umieszczone są sylwety dwóch pisanek. Nad nimi znajdują się obrazki, pod nimi cyfry. Zadaniem dzieci jest wyodrębnianie głosek w nazwach obrazków, wybranie właściwej głoski i przypięcie pod cyframi właściwych liter. Po ułożeniu wszystkich liter chętne dziecko odczytuje imiona dzieci, do których należą pisanki.
10. „Kolorowa pisanka” – praca plastyczna.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki z wyciętymi pisankami. Zadaniem dzieci jest zaklejenie wyciętej pisanki kolorowymi paseczkami papieru.
11. Wspólna prezentacja prac.
12. Ewaluacja zajęcia.
Każde dziecko otrzymuje od nauczycielki dwie sylwety buziek umieszczonych na patyczkach – smutną i uśmiechniętą. Jeśli dzieciom podobały się zajęcia, w których uczestniczyły wówczas podnoszą buzię uśmiechniętą, jeśli nie – smutną. Dzieci mogą również podnieść obie buźki jednocześnie. Oznacza to, iż były rzeczy które im się podobały, ale były też takie, które nie podobały się.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.