X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3986
Przesłano:

Scenariusz zajęć świetlicowych: Baranek Wielkanocny, pisanki, symbole świąt wielkanocnych

1. Grupa wiekowa : uczniowie klas I – III
2. Temat dnia – „Baranek Wielkanocny, pisanki – symbole świąt Wielkanocnych” (zajęcia plastyczne rozbite na 2 oddzielne tematy)

3. Cele zajęć :

Wiadomości – uczeń powinien :
o znać symbolikę świąt Wielkiej Nocy: jajo jako symbol nowego życia, baranek jako symbol zmartwychwstałego Chrystusa;
o znać sposoby zdobienia pisanek dawniej i dziś oraz „ewolucję” baranka jako symbolu świąt.

Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych – potrafi :
o odpowiedzieć na pytania o święta Wielkiej Nocy właściwie interpretując wskazane przez nauczyciela symbole (baranek i jajko).

Stosowanie wiadomości w sytuacjach nowych – potrafi :
o wykonać prace plastyczne: „Baranek wielkanocny” oraz „Pisanka”.

Rozumie wiadomości :
o rozumie symboliczne znaczenie pewnych przedmiotów i elementów związanych ze świętami Wielkiej Nocy.

Wychowawcze :
- zachęcanie do wykorzystania wyobraźni,
- zaakcentowanie znaczenia świąt Wielkiej Nocy oraz związanych z nimi symbolicznych elementów,
- kultywowanie tradycji polskich poprzez przedstawianie dawniejszych zwyczajów oraz tradycyjnych sposobów zdobienia pisanek oraz wykonywania figurek baranka wielkanocnego,
- dbanie o estetykę miejsca pracy podczas wykonywania prac plastycznych ,
- kulturalne zachowanie się wobec rówieśników,
- wdrażanie dzieci do wspólnej pracy i zabawy,
- wyrabianie nawyku dzielenia się z innymi,
- wyrabianie nawyku czekania na swoją kolej.

4. Metody pracy :

słowna
- rozmowa z dziećmi,
- swobodne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „Jakie zwierzęta i przedmioty związane są ze świętami Wielkiej Nocy? Dlaczego właśnie takie i co one oznaczają?”,
- swobodne wypowiedzi dzieci na powyższy temat,
- wyjaśnienie symboliki baranka i jajka jako elementów symboliki świąt Wielkiej Nocy,
- opowiadanie o dawnych zwyczajach zdobienia jaj na Wielkanoc oraz o tym, jak kiedyś wyglądał baranek wielkanocny, a jak wygląda dziś.

praktyczna
- wykonywanie prac plastycznych „Baranek” i „Pisanka”.

oglądowa
- oglądanie zdjęć różnorodnie ozdobionych jaj wielkanocnych,
- podziwianie różnorodnych sposobów wykonania prac plastycznych przez dzieci.

5. Formy pracy :

zbiorowa
- odpowiadanie na pytania nauczyciela,
- określanie znaczenia symboli związanych ze świętami Bożego -arodzenia: baranka i jajka,
- oglądanie fotografii pisanek.
indywidualna
o wymyślanie koncepcji wykonania prac plastycznych oraz rodzaju wykorzystanych materiałów,
o wykonanie prac plastycznych.

6. Pomoce i środki dydaktyczne :

o zdjęcia i obrazki przedstawiające różnorodnie ozdobione pisanki,
o gotowy kształt jajka, bibuła, wycinanki, koronki, ozdobne dziurkacze oraz wycięte nimi kształty – kwiatki, zwierzątka, bibuła, klej,
o gotowy kształt baranka, włóczka, klej, głowa baranka do doklejenia.

7. Przebieg zajęć:

1) Powitanie dzieci.
Nawiązanie do tematu lekcji.
Nauczyciel zadaje pytanie „Jakie znacie najważniejsze symbole świąt Wielkiej Nocy? Czego symbolem jest jajko? A co symbolizuje baranek wielkanocny?”
Dzieci próbują określić na podstawie znanych już wiadomości, co symbolizuje jajko i dlaczego, oraz czemu baranek jest ważnym symbolem wielkanocnym. Nauczyciel zbiera wymienione informacje i uzupełnia: jajko jako symbol nowego życia oraz baranek wielkanocny jako symbol zmartwychwstałego Chrystusa.
2) Nauczyciel zadaje pytanie:
Czy wiecie, w jaki sposób kiedyś zdobiono pisanki? Jak można to robić? Jak robi się to w waszych domach?
Nauczyciel rozmawia z dziećmi o tradycyjnych sposobach barwienia jaj – cebulak, żyto, wydrapywanie wzorów, malowanie gorącym woskiem. Dzieci oglądają fotografie lub ilustracje tradycyjnie zdobionych jaj, można także przybliżyć współczesne sposoby zdobienia jako ciekawostkę. Dzieci podają sposoby zdobienia jaj w swoich domach.
3) Nauczyciel zadaje pytanie:
Czy wiecie, jak kiedyś wyglądał i z czego był robiony baranek wielkanocny? Z czego jest robiony teraz?
Nauczyciel przybliża dzieciom tradycję wykonywania baranków z masła w dawnych czasach. Gospodynie wykonywały takie baranki prasując masło w specjalnych formach, które dziś można spotkać w muzeach. Masło było bardzo cennym towarem i zanoszono je do poświęcenia w kościele. Współcześnie baranki wykonuje się z ciasta lub z cukru.
4) Nauczyciel prosi dzieci o wykonanie prac plastycznych (podzielone na 2 zajęcia):
a) Baranek
Na gotowym kształcie brzuszka baranka dzieci przyklejają włóczkę szarą, białą. Można robić spirale, „dywanik”, ciąć włóczkę na małe kawałeczki. Kiedy cały brzuszek jest gotowy doklejamy od spodu głowę i zaplatamy dwa warkoczyki na nóżki.
b) Pisanka
Dzieci mają za zadanie ozdobić kształt jajka w kolorowy, staranny, efektowny sposób. Mają do dyspozycji różnorodne materiały, mogą rysować, wyklejać, korzystać z ozdobnych dziurkaczy i wyciętych nimi kształtów.
Po zakończeniu zajęć dzieci porządkują stanowisko pracy.
Kiedy prace są gotowe, komponujemy z nich wystawę.
5) Zakończenie i pożegnanie uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.