X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39850
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne liczenie - zabawa matematyczna

Scenariusz zajęć dydaktycznych przeprowadzonych
w grupie 4 - 5 latków

Temat: „Wiosenne liczenie” – zabawa matematyczna

Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności liczenia
- doskonalenie umiejętności wyrażania myśli w sposób zrozumiały dla innych
- nabywanie zwyczaju kolejnego wypowiadania się podczas rozmowy
- doskonalenie spostrzegawczości
Cele operacyjne – dziecko:
- liczy w zakresie dostępnym dla siebie
- aktywnie uczestniczy w przebiegu zajęciach
- przelicza elementy stosując liczebniki główne
- potrafi skupić się na wykonywanym zadaniu
Metody:
- czynne: metoda zadań stawianych do wykonania, kierowania aktywnością, ćwiczeń,
- słowne: rozmowa, opowiadanie, objaśnienia, instrukcje, społecznego porozumienia się,
- oglądowa: pokaz, obserwacja,
Formy:
• zbiorowa
• indywidualna
Środki dydaktyczne: ilustracje wiosny, żab, zajączka, biedronki, motylka(związane z wiosną) i ilustracje dotyczące innych pór roku; sznurki z supełkami, klamerki do bielizny dla każdego dziecka, podkładki, kartoniki z cyframi, płyty z nagraniami

Przebieg zajęcia:

Wprowadzenie do tematu zajęć:
N: Jaką obecnie mamy porę roku? Jakie znacie pory roku? Ile ich jest?
Piosenka: „Marcowe żaby” – (Płyta „Tropiciele” nr 33)
- Rozmowa kierowana pytaniami prowadzącego, na temat wysłuchanego utworu:
Nauczyciel: - - po czym poznać, że przyszła wiosna? Jakie zwierzęta wystąpiły w utworze?
- Nauczyciel wskazuje na tablicę i prosi o wybranie ilustracji, które nie pasują do wiosny, a pozostawienie tych, które pasują : motylki, biedronki, żabki, bociany. Usystematyzowanie takich samych zwierząt w szeregi i dobranie odpowiednich kartoników z cyframi.

„Stonogi” – zabawa matematyczna
Dzieci doczepiają gąsienicy nogi (sznurek i klamerki do bielizny)- po tyle , ile usłyszą uderzeń w bębenek, przeliczanie, ustalanie wyniku.

Nauczyciel pokazuje kartoniki z cyframi, a dzieci doczepiają tyle, ile wskazuje cyfra(5-latki, kropeczki – 4 – latki), następnie dzieci otrzymują cyfry i doczepiają tyle jaka cyfrę wybrały( 5-latki mają cyfry 1-10), 4-latki(mają cyfry i kartoniki z kropeczkami od 1 do 5).

„Zajączki” – zabawa paluszkowa
Dzieci pokazują odpowiednią liczbę palców( przebierają paluszkami), zaginają palce, gdy zajączki się chowają.
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się dwa schowają. Ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się trzy schowają ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych już do mamy kica.
Kocha je ogromnie mama zajęczyca zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi dłońmi.

„Pszczółka śpi w ogrodzie”(Płyta „Wychowanie przez sztukę” - nr 6) - zabawa ruchowa w kole ze śpiewem. Wybrane dziecko jest pszczółką ,która kuca na środku w kole. Dzieci chodzą wokół i śpiewają, pszczółka wybiera osobę do tańca i tańczy w środku, następnie są dwie pszczółki w środku, kolejno cztery,osiem... aż wszystkie dzieci tańczą.

Podziękowanie dzieciom za aktywny udział.

Opracowała i przeprowadziła:
Anna Myślińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.