X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39817
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne podróże - scenariusz zajęć 3 latki

Scenariusz zajęć
3-latki

Temat: Jesienne podróże
Data: 28.11.2017
Imię i nazwisko n-l: Magdalena Hryniewicz
Obszary podstawy programowej:
PP I/5; PP I/7; PP II/11; PP III/4; PP III/5; PP III/8; PP III/9; PP IV/1; PP IV/5; PP IV/7; PPIV/8,PP/12,PP/18
Cele ogólne:
- Budzenie wrażliwości na piękno przyrody.
- Rozpoznawanie i nazywanie darów jesieni spotykanych w parku, lesie, ogrodzie i sadzie.
- Rozpoznawanie i nazywanie wybranych zwierząt

Cele operacyjne:

- dziecko wypowiada się na dany temat,
- potrafi udzielić odpowiedzi na zadane przez nauczyciela pytania,
- współpracuje z innymi dziećmi,
- wykonuje prace zgodnie z instrukcjami nauczyciela,
- dokonuje syntezy sylabowej,
- podejmuje próby liczenia do 3.
- rozpoznaje dary jesieni: kasztany, szyszki, żołędzie, liście,
- rozpoznaje i nazywa owoce i ich kolory,
- posługuje się nazwami zwierząt jeż, niedźwiedź, wiewiórka, sowa
- tworzy prace plastyczną,
- układa sekwencje wg. wzoru.

Metody:
- instrukcja
- czynna: zadań stawianych do wykonania,
- oglądowa: ilustracja,
- słowna: rozmowa, instrukcja, polecenie
Formy: zbiorowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: ilustracje darów jesieni do podziału na grupy, ilustracje owoców, przetwory owocowe: (dżem, sok, mus)owoce: (jabłko, gruszka, śliwka), kosz wiklinowy, ilustracje warzyw dla każdego dziecka, szklana miska, worki foliowe, taśma klejąca, kolorowanka liść, drzewa format A3, farba, patyczki do uszu, plansze liści do wypełnienia, plastelina, szyszki, kasztany żołędzie, liście, instrukcje wykonania sekwencji, koperty z pociętymi na 2 elementy zdjęciami zwierząt, magnetofon, dywaniki (ewentualnie)


Przebieg zajęć:
1. Piosenka „Koło” – płyta „Rymowanki Zapraszanki” wyd. Bliżej Przedszkola.
2. Powitanie dzieci „Iskierka przyjaźni” – iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech zaraz wróci do moich rąk.
3. Rozmowa na temat pory roku. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że Jesień już niedługo odejdzie i przybędzie nowa pora roku Pani Zima, ale żeby mogło to nastąpić Pani Jesień chciałaby sprawdzić czy dzieci znają jej wszystkie charakterystyczne cechy. Żeby to sprawdzić będziemy dzisiaj podróżować do ogrodu, sadu, parku i lasu.
4. Czas na pierwszą podróż, do ogrodu. Zabawa ruchowa na siedząco do piosenki „Autobus” -Klanza.
5. Zabawa dydaktyczna „Sałatka jarzynowa”. Na środku koła stoi szklana miska, każde dziecko otrzymuje warzywa: marchewka, ogórek, kukurydza, dynia. N-l dzieli nazwy wybranych warzyw na sylaby, natomiast dzieci dokonują syntezy sylabowej, jeżeli odgadną prawidłowo, podchodzą do miski i wrzucają swoje warzywo.
6. Czas na kolejną podróż, tym razem do sadu.
N-l pokazuje dzieciom ilustracje wybranych owoców: jabłko, gruszka, śliwka. Określanie kolorów, kształtu wybranych owoców. Rozmowa na temat możliwości wykorzystania owoców do różnych przetworów.
N-l stawia przed dziećmi tace, na których umieszczone są kubeczki z kompotem z gruszek, łyżeczki z dżemem ze śliwki oraz mus z jabłek. Zadaniem dzieci jest rozpoznać przetwory.
7. Czas na kolejną podróż – zapraszam Was teraz do parku.
Każde z dzieci otrzymuje ilustrację jeża, instrukcję oraz cztery ilustracje przedstawiające dary jesieni. Dzieci nazywają wybrane dary Pani Jesieni i muszą ułożyć z darów sekwencje wg. wzoru.
8. Zaproszenie do kolejnej podroży. Witam Was w lesie, w którym możemy spotkać różne zwierzęta. Dzieci otrzymują ilustracje wybranych zwierząt pocięte na 2 lub 3 elementy. Zadaniem dzieci jest złożyć obrazek oraz nazwać zwierzątko:(jeż, niedźwiedź, wiewiórka, sowa).
9. Podziękowanie za wspólne podróże. Chciałabym zaprosić Was teraz do zrobienia dla Pani Jesieni prezentu, żeby o nas nie zapomniała i za rok znów do nas zawitała w promieniach słońca, w pięknej sukni utkanej z kolorowych liści.
10. Losowanie daru jesieni – szyszka, żołądź, liść, kasztan.
11. Podział na grupy:
- szyszka – wykonują drzewa- format A3 –stemplowanie kolorowych liści przy
pomocy farby i patyczków do uszu.
- kasztan- farba w woreczkach przezroczystych- rozciąganie farby paluszkami.
- liść- przewlekanie sznureczkiem dyni -zalaminowany wydruk.
- żołądź- wypełnianie ilustracji plasteliną – liść wydrukowany z wolnymi
przestrzeniami.
12. Podsumowanie i podziękowanie za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.