X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39778
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Świąteczna matematyka - kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania oraz rachowania na palcach i innych zbiorach zastępczych. Scenariusz zajęcia dla dzieci 4-5 letnich

Cele główne:
• Kształcenie umiejętności dodawania i odejmowania.
• Rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie dostępnym dziecku.
• Kojarzenie liczby elementów z jej zapisem graficznym – cyfrą.
• Kształcenie umiejętności liczenia obiektów niewidocznych i określanie ich liczby.
• Przypomnienie i utrwalenie poznanych cyfr.
Cele operacyjne (dziecko):
• Zna cyfry i liczby, potrafi je umiejętnie stosować.
• Kojarzy liczbę elementów z zapisem graficznym – cyfrą.
• Dodaje i odejmuje przedmioty ustalając ich liczbę.
• Liczy obiekty niewidoczne (dźwięki) i określa ich liczbę.
• Umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie mu dostępnym.
• Potrafi rozpoznać cyfry i odczytywać je.
• Wykorzystuje swoją wiedzę w praktyce.
• Współdziała i wymienia informacje.
Obszary podstawy programowej:
Ob. 1 Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
Ob. 4 Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Ob. 13 Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Ob. 14 Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Treści programowe:
• Stwarzanie warunków do liczenia w różnych zabawach, ćwiczeniach, codziennych sytuacjach.
• Liczenie obiektów niewidocznych (np. dźwięków) i określanie ich liczby.
• Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10.
• Poznanie cyfr: od 0 do 9 i liczby 10.
• Uczestniczenie w zabawach i zajęciach integrujących grupę.
• Przekazywanie informacji za pomocą komunikatów werbalnego i niewerbalnego.
Formy aktywności dziecięcej:
• językowa, ruchowa, matematyczna, plastyczna
Formy organizacyjne:
• praca z całą grupą, praca indywidualna
Metody: elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, pedagogika zabawy, stawianie zadań do wykonania, działanie, pokaz, objaśnienia, instrukcja.
Środki dydaktyczne: kolorowa bibuła, sylwety: trzy bałwanki, cztery śnieżki, jedna choinka, wiersze o bałwanku, choince i śnieżkach, koperty z cyframi 1- 9 dla każdego koperty dla każdego dziecka z obrazkami i puzzlami, emblematy choinek, bałwanków i śnieżynek, dywaniki, patyczki, magnetofon, płyta CD,
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa powitanka „Wszyscy są...”
2. Słuchanie wierszy pt. „Bałwanek”, „ Przyjazd choinki”, „ Śnieżynki”, „ Bombki”

„Bałwanek”
Jest taki ogród zaczarowany,
po którym chodzą śnieżne bałwany.
Duże bałwany, bałwanki małe,
wszystkie ze śniegu i jak śnieg białe.

Choć mróz największy i śnieżek prószy,
bałwankom nigdy nie marzną uszy.
Za to, gdy słońce trochę przygrzeje,
to czary – mary nos im topnieje.

„ Przyjazd choinki”
Po torach, po mostach, pomiędzy górami
Jedzie do Warszawy pociąg z choinkami.
Przypatrzcie się chłopcy, uwaga dziewczynki:
Na każdym wagonie nic tylko choinki.
Już pociąg przystaje, już podróż skończona,
Już jesteś w Warszawie choinko zielona.
„Śnieżynki”

Wirują jak motyle na wietrze
Delikatne lekkie
wirują w mroźnym powietrzu
maleńkie bieluteńkie
wirują w rytmie walca
opadając na ziemię
otulają ją całą
pierzynką białą mięciutką jak aksamit
zima z panem mrozem
bawi się śnieżynkami

„ Bombki”

Jest takie magiczne pudełko,
w nim świat zaczarowany,
świat bombek choinkowych,
mojej babci, od jej mamy.

Dotykam pudła ostrożnie,
swoimi małymi rączkami,
otwieram wieczko,
a bombki... mienią się kolorami.

Czerwone, zielone wiszą obok siebie
I mrugają sobie, jak gwiazdy na niebie.
Wiszą też niebieskie, żółte, fioletowe,
Okrągłe, podłużne, a nawet kwadratowe.

3. Zabawa matematyczna liczymy i porównujemy zbiory.
4. Zabawa ruchowa „ Układamy bombkę ”
5. Zabawa słuchowa „ Ile razy?...”
6. Zabawa matematyczna „ Rachunki przedszkolaka”
7. Zabawa ruchowa „ Zimowe rodzinki”
8. Rozwiązanie „ Świątecznej krzyżówki – łamigłówki”
9. Rozmowy na temat rozwiązanego hasła z krzyżówki „ Idą Święta”
10. Podsumowanie zdobytych wiadomości podziękowanie i zakończenie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.