X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39732
Przesłano:
Dział: Przedszkole

O żółtym tulipanie - czyli czego potrzebuje roślina do wzrostu. Konspekt zajęć dydaktycznych w grupie integracyjnej 6 - latków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE INTEGRACYJNEJ
DZIECI 6 – LETNICH

GRUPA: „Skrzaty”
DATA: 13.03.2019
NAUCZYCIEL PROWADZĄCY: Lucyna Chorąży, Ewelina Rabe
Temat zajęcia: „ O żółtym tulipanie” – czyli czego potrzebuje roślina do wzrostu.

Podstawa programowa: I.5,8,9; II.11; III.1,5,8,9 IV. 1,2,4,5,6,7,8,9,15,16,18.
Cele ogólne:
-zapoznanie z treścią opowiadania oraz czynnikami wpływającymi na wzrost roślin
- zapoznanie z literą C
- wdrażanie i doskonalenie umiejętności kodowania: tworzenia i odczytywania kodu;

Cele operacyjne:
- zna oznaki wiosny w przyrodzie,
- z uwagą słucha opowiadania: „ O żółtym tulipanie”,
- odpowiada na pytania dotyczące treści tekstu,
- wie jak wygląda tulipan oraz jego części: podziemna i nadziemna,
- wie, czego potrzebuje roślina do wzrostu,
- odtwarza ruchem i gestem rolę rosnącego tulipana,
- współpracuje z innymi dziećmi,
- zna kształt litery C,
- dzieli wyrazy na sylaby, wyróżnia pierwszą głoskę w wyrazie,
- projektuje dowolnym sposobem szablon litery C,
- wykonuje tulipana zgodnie z instrukcją nauczyciela,
- liczy w zakresie 10.
Metody pracy: czynne, słowne, oglądowe, Elementy Metody Dobrego Startu, Elementy Metody Batti Strauss
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyta CD, kartoniki z literami, treść opowiadania M. Różyckiej „O żółtym tulipanie”, sylwety do teatrzyku, żywy tulipan, plansze z monografią litery „C”, ilustracja z ukrytą literą „C”, talerzyki z ryżem, nakrętki, makieta ogrodu, kolorowe kubeczki, plansza z oznaczeniami kubeczków, kubeczki po jogurtach, słomki, klej, nożyczki, plastelina

Przebieg zajęcia:
1. Zabawa na powitanie „Powitanka – Kukuryku, kukuryky, która to godzina” – powitanie wśród grupy, dzieci poruszają się w kole i powtarzają tekst piosenki zgodnie ze wskazaniem nauczyciela.

Kuku – ryku, kuku - ryku, która to godzina.
Kogut pieje, świat się śmieje – już zabawa się zaczyna.

2. Kalendarz – nauczyciel utrwala z dziećmi i na zaznacza na kalendarzu porę roku, dzień tygodnia, miesiąc oraz prosi dzieci o wskazanie oznak zbliżającej się następnej pory roku – wiosny. Powtórzenie piosenki „Marzec czarodziej”.

3. Zagadka „Temat zajęć” – odgadnięcie przez dzieci tematu zajęć. Nauczyciel wybiera 8 dzieci, które losują kartoniki, na których zapisana jest litera (T,U,L,I,P,A,N). Następnie nauczyciel odczytuje kolejno wyrazy związane z tematyką wiosny (trawa, ulewa, liście, irys, przebiśnieg, aster, narcyz). Zadaniem dzieci jest wyodrębnienie głoski, jaką słyszą na początku wyrazu oraz wskazanie dziecka z kartonikiem z odpowiadającą jej literą. Następnie zadaniem grupy jest odczytanie wyrazu.

trawa – T
ulewa – U
liście – L
irys – I
przebiśnieg – P
aster – A
narcyz – N

4. Teatrzyk sylwet na podstawie opowiadania M. Różyckiej „ O żółtym tulipanie”.

W ciemnym domku pod ziemią mieszkał mały Tulipanek. Maleńki Tulipan, jak wszystkie małe dzieci, spał całymi dniami. Wokoło było bowiem bardzo cicho i ciemno. Pewnego dnia obudziło go lekkie pukanie do drzwi.

- Kto tam? – zapytał obudzony ze snu Tulipanek.
- To ja. Deszczyk. Chcę wejść do ciebie. Nie bój się maleńki. Otwórz.
- Nie, nie chcę. Nie otworzę. – powiedział Tulipanek i odwróciwszy się na drugą stronę, znów smacznie zasnął. Po chwili mały Tulipanek znów usłyszał pukanie.
- Puk! Puk! Puk!
- Kto tam?
- To ja. Deszcz. Pozwól mi wejść do swego domku.
- Nie, nie chcę, abyś mnie zamoczył. Pozwól mi spać spokojnie.
Po pewnym czasie Tulipanek usłyszał znów pukanie i cieniutki, miły głosik wyszeptał:
- Tulipanku, puść mnie!
- Ktoś ty?
- Promyk słoneczny – odpowiedział cieniutki głosik.
- O, nie potrzebuję cię. Idź sobie.
Ale promyk słoneczny nie chciał odejść. Po chwili zajrzał do domu tulipanowego przez dziurkę od klucza i zapukał.
- Kto tam puka? – zapytał zżółkły ze złości Tulipanek.
- To my Deszcz i Słońce. My chcemy wejść do ciebie!
Wtedy Tulipanek pomyślał: „Ha, muszę jednak otworzyć, bo dwojgu nie dam rady”.

I otworzył. Wtedy Deszcz i Promyk wpadli do domu tulipanowego. Deszcz chwycił przestraszonego Tulipanka za jedną rękę, Promyk słońca za drugą i unieśli go wysoko, aż pod sam sufit. Mały żółty Tulipanek uderzył główką o sufit swego domku i przebił go.... I.......o dziwo znalazł się w śród pięknego ogrodu, na zielonej trawce. Była wczesna wiosna. Promyki Słońca padały na żółtą główkę Tulipanka. A rano przyszły dzieci i zawołały:

- Patrzcie! Pierwszy żółty tulipan zakwitł dzisiaj z rana!

Po wysłuchaniu opowiadania i obejrzeniu inscenizacji nauczyciel prowadzi rozmowę na temat treści wiersza oraz warunków niezbędnych do życia i wzrostu tulipana.

5. Prezentacja kwiatu tulipana – nauczyciel prezentuje dzieciom prawdziwy kwiat tulipana oraz zapoznaje z jego budową (cebula, łodyga, liść, płatki, pręciki), przedstawia historyjkę obrazkową cyklu wzrostu.

6. Zabawa muzyczno – ruchowa „Tulipany” – dzieci wsłuchują się w muzykę oraz za pomocą ruchu przedstawiają etapy wzrostu kwiatu tulipana.

7. Zabawa dydaktyczna „ C- jak cebula” – nauczyciel wprowadza literę „C”, prezentuje dzieciom monografię litery „C”. Następnie dzieci samodzielnie podejmują próbę pisania litery na talerzyku z ryżem. Nauczyciel wybiera 3 troje dzieci, których zadaniem jest odszukanie na ilustracji ukrytej litery „C”.

8. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Wiatr – słońce – deszcz”.
Na sygnał „wiatr” - zatrzymują się. Unoszą ramiona w górę i kołyszą nimi.
Na sygnał „ deszcz” – robią przysiad podparty i nisko pochylają głowę.
Na sygnał „ słońce” – wyciągają się mocno w górę, wznosząc ramiona i wspinając się na palce.

9. „Litera C” – nauczyciel dzieli dzieci na mniejsze grupy, których zadaniem jest ułożenie litery „C” za pomocą różnych sposobów i przedmiotów (nakrętki, druciki kreatywne, klocki, własne ciało)

10. Zabawa dydaktyczna „ Tulipany w ogrodzie” – nauczyciel prezentuje plansze i objaśnia dzieciom oznaczenia przydzielone poszczególnym kolorom kubeczków:
Różowy kubek = 1 tulipan
Fioletowy kubek = 2 tulipany
Żółty kubek = 3 tulipany
Czerwony kubek = 4 tulipany.

Następnie na makiecie ogrodu stawia kubeczki w określonych kolorach oraz prosi dzieci o policzenie, ile tulipanów wyrosło w ogrodzie np.
Różowy kubek, żółty kubek
1 3 = 4

Żółty kubek, czerwony kubek, fioletowy kubek
3 4 2 = 9

Następnie nauczyciel czyta dzieciom treść zadania, natomiast dzieci ustawiają kubeczki w odpowiednim kolorze np. Na grządce wyrosły dwa różowe tulipany, dwa fioletowe i trzy żółte.

11. Praca plastyczna „ Wiosenne tulipany” – nauczyciel prezentuje dzieciom tulipan wykonany z kubeczka po jogurcie oraz słomki. Nauczyciel rozdaje każdemu dziecko kubek po jogurcie, słomkę, nożyczki, klej oraz kolejno objaśnia etapy wykonania kwiatu.

12. Zakończenie zajęć. Ewaluacja zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.