X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3965
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak dzieci pomogły misiowi obudzić się ze snu zimowego - zabawy i ćwiczenia aktywizujące logiczne myślenie. Zajęcie otwarte w grupie 3,4 - latków

TEMAT: „Jak dzieci pomogły misiowi obudzić się ze snu zimowego” – zabawy i ćwiczenia aktywizujące logiczne myślenie dzieci w oparciu o piosenkę „Śpioch” R i M. Majewskich oraz wiersz „A teraz wiosna” T. Fiutowskiej. Utrwalenie poznanych wiadomości na temat budzącej się wiosny.

CELE OGÓLNE:
- Kształcenie umiejętności kojarzenia wcześniej zdobytych wiadomości z wiadomościami aktualnymi.
- Zapoznanie ze zjawiskiem wiosennego budzenia się zwierząt ze snu zimowego.
- Uwrażliwienie na nastrój budzącej się do życia przyrody.
- Kształcenie mowy i myślenia dzieci przez stawianie przed nimi prostych sytuacji problemowych do rozwiązania w formie zabawowej.
- Kształcenie umiejętności odróżniania dźwięków wysokich i niskich.
- Wprowadzenie prostych elementów ruchu – naturalnych i spontanicznie improwizowanych przez dzieci.

CELE OPERACYJNE:
- Dziecko wie jakie zjawiska oznaczają nową porę roku – wiosnę.
- Potrafi koncentrować się na zadaniach stawianych przez nauczycielkę i rozwiązać je.
- Potrafi segregować zbiory wg podanej ceny i określić moc zbioru liczebnikiem głównym oraz sprawdzić liczebność dwóch zbiorów metodą łączenia w pary.
- Potrafi ruchem reagować na zmiany wysokości dźwięku.
- Dziecko ma świadomość osiągnięcia celu przez właściwe wykonanie zadania.

FORMA: Zajęcia zorganizowane z całą grupą.

METODA: Stawianych zadań i problemów, eksponująca, podająca.

POMOCE: Duża ilustracja dwuczęściowa z ruchomymi sylwetami wkładanymi, sylwety Wiosny i Zimy – 24 kartoniki z przedmiotami pasującymi do pory Wiosny i Zimy, bębenek, dzwonek, taśma z nagraniami, 2 pętle, sylwety zwierząt, owadów i ptaków, tekst wiersza.

PRZEBIEG

1. Dzieci zgromadzone przed tablicą – pierwsze zadanie : zagadka melodyczna – rozpoznanie piosenki po urywku melodii z taśmy magnetofonowej – „Pierwszy dzień wiosny” R. Majewskiego.

2.Śpiew zbiorowy dzieci odgadniętej piosenki z wyklaskaniem jej rytmu.
- krótka rozmowa – po czym (w piosence) poznajemy, że przyszła wiosna, co zaobserwowaliśmy na spacerach (dłuższy dzień, cieplej świeci słoneczko, ptaki śpiewają).

3.Propozycja wysłuchania wiersza „ A teraz wiosna” T. Fiutowskiej – polecenie zapamiętania – co jeszcze mówi nam, że wiosna już przyszła?
Nauczycielka recytuje wiersz – odsłania część ilustracji obrazującej jego treść. Po wysłuchaniu wiersza przez dzieci – udzielanie odpowiedzi na podstawione wcześniej pytanie:
- wróciły bociany
- zakwitły kwiaty – jakie? (krokus, przebiśnieg, kaczeńce),
- zbudziły się pszczoły w ulach,
- mocno przygrzewa słońce,
- wieje ciepły wiatr.

4. Dzieci otrzymują następne zadanie do wykonania – zabawa w logiczne przyporządkowanie obrazków do poszczególnych pór roku (Zima i Wiosna).
Dwoje dzieci otrzymuje duże sylwety obrazujące Wiosnę i Zimę i ustawiają się w dwóch przeciwległych miejscach sali. Pozostałe dzieci otrzymują kartoniki (koło i kwadrat) na których są przedmioty pasujące do Wiosny i Zimy. Zadaniem dzieci jest dopasować przedmiot z kartonika do właściwej pory roku i usiąść koło niej. Po wykonaniu zadania nauczycielka sprawdza. Dzieci określają również kształt kartoników „ Wiosna” i „ Zima” zbierają do koszyczków pasujące do siebie kartoniki od dzieci.

5. Nauczycielka pyta : Czy dzieci pamiętają kto jeszcze zasypiał w jesieni ? (jeżyk, miś)
Nauczycielka proponuje wysłuchanie z taśmy magnetofonowej piosenki „Śpioch” M. i R. Majewskich i mówi : „piosenka wam powie kto się obudził, a kto jeszcze śpi” – w trakcie słuchania piosenki – odsłania drugą część ilustracji i w miarę jak śpiewane są poszczególne zwrotki wpina się do ilustracji sylwety pszczoły, muchy, wrony, jeża, wiewiórki – odwiedzających śpiącego misia. Po wysłuchaniu piosenki :
- Określenie jej charakteru i nastroju
- Jakie występują nazwy zwierząt ?
- Co próbują zrobić zwierzęta ?
- Kto wpadł na pomysł z miodem ?
- Czy udaje się zbudzić misia ?
- Co może misia obudzić ?
- Kto da nam miód ?

6. Zabawa ilustrowana ruchem przy śpiewie piosenki „ Z snu długiego pszczółki wstały” opracowanie M. Cukierówny.

7. Po zabawie ze śpiewem dzieci siadają w dużym kole, a nauczycielka „pyta” pszczółki z ilustracji czy da dzieciom dla misia garnek miodu.
Dzieci otrzymują garnek miodu po wykonaniu następnych dwóch zadań.
Zadanie pierwsze : Rozróżnianie dźwięków wysokich i niskich (cienkich i grubych) w zabawie „Miś i pszczółki”
- Dzieci prezentują najpierw chód misia i lot pszczółki.
- Dobierają właściwy instrument (bęben i trójkąt) do charakteru tych zwierząt.
- Zabawa ruchowa – reagowanie na dźwięki charakterem ruchu – naśladowanie głosem i ruchem chodu misia i lotu pszczółek – instrumenty zapraszają do zabawy i wywołują daną grupkę dzieci.
Zadanie drugie : Po zabawie dzieci siadają w dużym kole – w środku koła nauczycielka kładzie dwie pętle oraz obok nich sylwety zwierząt występujących w piosence.
- Zadaniem dzieci jest tak podzielić zwierzęta aby w jednej pętli były te które latają, a w drugiej te, które chodzą a nie potrafią latać.
- Segregowanie kolejno po jednej sylwecie przez różne dzieci, które określają dlaczego to zwierzątko należy do danej gromadki w pętli ( zbiorze )
- Wymienienie przez dzieci : - lata – pszczoła, mucha, wrona
- chodzi – miś, jeż, wiewiórka.
- Przeliczanie elementów w poszczególnych zbiorach, określenie mocy zbioru liczebnikiem głównym (trzy)
- Porównywanie gdzie mniej – więcej czy tyle samo przez przyporządkowanie – ustawienie ich w pary.
Po wykonaniu zadania przez dzieci nauczycielka udziela im pochwały stwierdzając, że dzieci potrafią nie tylko śpiewać, bawić się, rozróżniać dźwięki, ale i pięknie liczyć i segregować.

8. Za piękne wykonanie zadania dzieci otrzymują od pszczółki garnek miodu, z którym udają się przed tablice „zbudzić misia”.
Nauczycielka przypina misiowi sylwetkę garnka z miodem, a dzieci nawołują „zbudź się misiu, zbudź” klaszcząc rytmicznie w ręce.

9. Ponowne słuchanie ostatniej zwrotki piosenki o misiu, nauczycielka zapowiada, że jutro nauczymy się nowej zabawy przy tej piosence – spróbujemy ją inscenizować, a dziś zaprosimy misia do zabawy „Stary niedźwiedź”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.