X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39637
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dni tygodnia - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć .
Krąg tematyczny: ZABAWY NA ŚNIEGU
Temat dnia: „DNI TYGODNIA”

Cel główny:
- zapoznanie dzieci z nazwami dni tygodnia i próby zapamiętania ich kolejności;
- nawiązanie pozytywnych relacji rówieśniczych podczas wspólnej pracy
i zabawy,
-stwarzanie okazji do posługiwania się nazwami dni tygodnia z zachowaniem właściwej kolejności.

Cele operacyjne dziecko: - uważnie słucha opowiadania; - udziela odpowiedzi na pytania dotyczące treści usłyszanego tekstu;
- rozumie rytm powtarzania się dni w kolejnych tygodniach;
- nazywa i wymienia w kolejności dni tygodnia;
- umie pracować w grupie;
- wykonuje zadania zgodnie z poleceniem nauczyciela;
- potrafi rozwiązać zagadkę; - dzieli wyrazy na sylaby; - określa liczbę sylab w wyrazie; - wysłuchuje głoski na początku i końcu wyrazu.

Metody:
- słowna, czynna, oglądowa.
Formy organizacji pracy:
- indywidualna, praca z całą grupą.

Środki dydaktyczne:
- koperta z zadaniami, „Bajka o dniach tygodnia” Czesława Janczarskiego, sylwety do opowiadania, wiersze: „Gimnastyka dni tygodnia”, „Tydzień ma siedem dni”, zdania, kartki podzielone na 7 części z nazwani dni tygodnia, kredki.

Przebieg zajęć:
PRZEBIEG ZAJĘCIA.
I. Zabawa paluszkowa na powitanie „Dwie rączki się spotkały”.
Dwie rączki się spotkały no więc się przywitały/ dzieci podają sobie prawe rączki i się witają.
Jak się przywitały to porozmawiały/ dzieci dotykają się paluszkami i poruszają nimi.
Jak porozmawiały to się pogłaskały/ dzieci głaszczą dłonie.
Jak się pogłaskały to na koniec zaklaskały./ dzieci klaszczą w dłonie dzieląc na sylaby wyraz za-kla-skla-ły .
Dzieci kilka razy zmieniają pary aby się przywitać.

II. Nauczycielka przynosi dużą kopertę zaadresowaną do dzieci z grupy Motylki.
Adresat: Nadawca:
Dzieci grupy „MOTYLKI” Pan Tydzień
Zespół Szkolno-Przedszkolny ul. Cz. Janczarskiego we Wrockach 00 – 100 Kraina Dni Tygodnia Wrocki 84
87-400 Golub-Dobrzyń
Nauczycielka otwiera paczkę i wyjmuje list skierowany do dzieci:
Dzień dobry dzieci!
Nazywam się Pan Tydzień i mam siedmioro dzieci. Słyszałem, że dzieci z grupy Motylki lubią uczyć się i bawić. Dlatego przygotowałem dla Was siedem zadań.
W dużej kopercie znajdują się małe koperty, a w nich instrukcje jak należy wykonać każde zadanie. Jest ich siedem, tyle ile mam dzieci, a każda koperta jest podpisana imieniem mojego dziecka.
Pozdrawiam Was serdecznie i życzę miłej pracy oraz dobrej zabawy!
Pan Tydzień
1. PONIEDZIAŁEK
Cześć! Jestem Poniedziałek i chcę przedstawić Wam moją rodzinę. Proszę, posłuchajcie uważnie pewnej bajki.
Słuchanie opowiadania Czesława Janczarskiego „Bajka o dniach tygodnia”.

— Teraz opowiem wam bajkę o dniach tygodnia— zobaczymy kto z was wymieni wszystkie dni tygodnia po kolei, gdy skończę opowiadać.
Była sobie mama-Kaczka. Miała siedmioro dzieci: trzy kaczuszki i czterech kaczorków. Bardzo to były niesforne dzieci: Kiedy szły pić wodę do źródła — pchały się jedno przez drugie, mąciły czystą wodę. Gdy dostawały jedzenie — rzucały się na nie wszystkie naraz. To samo było przy kąpieli w strumyku: silniejsze odpychały słabsze, trzepotały skrzydełka, nie obeszło się czasem bez bójki.
"Muszę zrobić z kaczętami porządek — rozmyślała mama-kaczka — ale jak?"
I wpadła na taki pomysł: nadała swoim dzieciom imiona. Były to nazwy dni tygodnia: Środa, Sobota i Niedziela — to były kaczuszki. Kaczorki zaś nazywały się: Poniedziałek, Wtorek, Czwartek i Piątek.
Ustawiła kaczka dzieci w kolejności od Poniedziałku do Niedzieli i kazała im chodzić jedno za drugim.
I teraz przy źródle, przy kąpieli i przy jedzeniu, panował wzorowy porządek.
Kaczorek- Piątek nigdy się nie pchał przed Środę, szedł grzecznie za Czwartkiem.
Niedziela nie wyprzedzała Soboty. Kiedyś Sobota chciała wyprzedzić Środę, a potem było jej wstyd, że się tak pomyliła.
Chwali mama swoje dzieci, cieszy się, że wpadła na taki dobry pomysł i że teraz nie ma już kłopotów ze swoją gromadką. Kroczy na jej czele, za nią idzie najstarszy synek Poniedziałek...
Jaka jest dalsza kolejność, powiedzcie sami.

2. WTOREK
Dzień dobry! Mam na imię Wtorek i jestem bardzo ciekaw, czy zapamiętaliście imiona moich braci i sióstr?.
Rozmowa na temat treści opowiadania:
- Ile dzieci miała mama - Kaczka?
- Ile było kaczuszek?
- Ile kaczorków miała mama – Kaczka?
- Jakie imiona miały kaczuszki? - Jakie imiona miały kaczorki?
- Jak miał na imię najstarszy kaczorek?
- Jak miało na imię najmłodsze kaczątko?
3. ŚRODA
Witam Was drogie dzieci. Jestem Środa i słyszałam, że potraficie uważnie słuchać i pięknie odpowiadać na pytania. Ja zaś chcę zobaczyć, czy potraficie ćwiczyć.
Zabawa ruchowa – „Gimnastyka dni tygodnia.”
Gimnastyka – dobra sprawa,
co dzień wszystkim radość sprawia.
Gdy niedziela się zaczyna,
trening tydzień rozpoczyna.
W poniedziałek dwa podskoki,
wtorek lubi kroki w boki.
Środa kręci dwa kółeczka,
no a w czwartek jaskółeczka.
W piątek szybko dwa przysiady,
a sobota robi ślady.
I tak przez tydzień cały,
dni tygodnia wciąż szalały!

4. CZWARTEK
Jestem Czwartek i mam dla Was znacznie trudniejsze zadanie niż gimnastyka. Proszę, posłuchajcie pewnego zdania i ułóżcie tyle kartoników ile wyrazów słyszycie w zdaniu.
Tydzień ma siedem dni.

5. PIĄTEK
Cześć! Mam na imię Piątek i słyszałem, że potraficie ładnie rysować, więc z zadaniem, które dla Was przygotowałem na pewno świetnie sobie poradzicie.
Rysowany wierszyk - dzieci siedzą w kole i rysują to, o czym mówi nauczyciel.

W poniedziałek słonko
we wtorek deszcz leje
w środę śnieg pada
w czwartek wiatr wieje
w piątek znów deszcz pada
w sobotę słonko świeci
w niedzielę uśmiechają się dzieci.

6. SOBOTA
Dzień dobry. Jestem Sobota i przygotowałam dla Was Bystrzaki zadanie polonistyczne – Dokończ zdanie.
- W poniedziałek pójdę do ...;
- We wtorek mama kupi...;
- Są siadami środy są...;
- Tata zabierze mnie w czwartek...;
- W piątek pobawię się z siostrą...;
- Sobota to...;
- W niedzielę padał... .

7.NIEDZIELA
Cześć dzieciaki, jestem Niedziela i przygotowałam dla Was już ostatnie zadanie – proszę, posłuchajcie i rozwiążcie zagadkę:

Ten tata ma siedmioro dzieci,
a jego dzieci to są dni.
Kto już wie, niech nie ukrywa,
jak ten „tata” się nazywa.
Tydzień
- proszę podzielcie wyraz tydzień na sylaby.
- z ilu sylab składa się wyraz tydzień?
- jaką głoskę słyszycie na początku wyrazu tydzień?
- a jaką głoskę słychać na końcu wyrazu tydzień?

III. Wspólna recytacja wiersza pt. „Tydzień ma siedem dni.”

Tydzień ma siedem dni,
zna je mama , znasz je Ty.
Poniedziałek , wtorek, środa,
czwartek, piątek i sobota
a w niedzielę razem z mamą
powtórzymy znów to samo.

IV. „Magiczna liczba 7”- zabawa ruchowo- naśladowcza
Ustawiamy się w kręgu i łapiemy za ręce, chodząc w kręgu śpiewamy słowa:

Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1, To jest 2,
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1, To jest 2, To jest 3,
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1, To jest 2, To jest 3,
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1, To jest 2, To jest 3, To jest 4,
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1, To jest 2, To jest 3, To jest 4, To jest 5,
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1, To jest 2, To jest 3, To jest 4, To jest 5, To jest 6,
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1, To jest 2, To jest 3, To jest 4, To jest 5, To jest 6, To jest 7.

Dzieci przy poszczególnych liczbach, wykonują następujące ruchu:
To jest 1 - tupią prawą nogą
To jest 2 -tupią lewą nogą
To jest 3 -klękają na prawe kolano
To jest 4 -klękają na lewe kolano
To jest 5 - opierają się na prawym łokciu
To jest 6 - opierają się na lewym łokciu
To jest 7 -kładą sie na podłodze.

V. „Zawody dni tygodnia”- zabawa ruchowa do piosenki „Niedziela będzie dla nas”.
Na środku sali stoi krzesło.
Dz. otrzymują trójkąty z nazwami dni tygodnia
Każde z nich jest danym dniem tygodnia. Podczas trwania muzyki, dz. energicznie tańczą w parach rock’n’rolla, wokoło krzesła. Na pauzę w muzyce, n-l podaję nazwę dnia tyg., a dzieci będące tym dniem, muszą zająć miejsce na krześle. Osoba, która zrobi to jako pierwsza otrzymuje punkt. Zabawa trwa do osiągnięcia 5 punktów przez jednego z dzieci.
VI. Zimowa układanka. Dzieci są podzielone na grupy, poruszają się przy muzyce, gdy muzyka ucichnie stają przy poszczególnych puzzlach i układają je, następnie omawiają ułożoną ilustrację.
VII. Praca plastyczna pt. „Mój wymarzony dzień tygodnia”
Dzieci rysują, wylepiają, ozdabiają krepą jeden dzień tygodnia, ulubione zabawy zimowe itd. dbają o porządek w miejscu pracy.
VIII. „Mój tygodniowy kalendarz” – codzienne ilustrowanie czynności. Nauczyciel daje każdemu dziecku kartkę A4 podzieloną na siedem kolumn i trzy wiersze. W najwyższym wierszu (wys. 2 cm) są napisane nazwy dni tygodnia. Pod nim są dwa puste wiersze. Pierwszy ma wys. ok. 3 cm (dzieci w tym miejscu rysują kropki dla oznaczenia kolejności dni w tygodniu), a najniższy zajmuje pozostałą część kartki. Tu dzieci będą rysowały. Dzieci po przyjściu do przedszkola będą codzienne rysowały, co robiły poprzedniego dnia w domu. Po tygodniu dzieci opowiedzą o swoich zajęciach w ciągu całego tygodnia.
IX. „Tydzień” – zabawa ruchowa z elementami pantomimy. N. ustawia dzieci
w kole. Wskazane dziecko razem z N. wymienia nazwę dnia tygodnia (kolejno,
zaczynając od dowolnego). Każde musi zapamiętać, jakim jest dniem tygodnia.
Następnie do danego dnia przypisuje określoną czynność, np. poniedziałek –
podskakuje jak piłka, wtorek – robi przysiad, środa – robi pajacyki, czwartek
– obraca się dookoła, piątek – skacze jak zając, sobota – fruwa jak wróbel,
niedziela – kładzie się na podłodze. Wymienione czynności na hasło N. – określony
dzień tygodnia – wykonują dzieci, będące tym dniem tygodnia. Natomiast
na sygnał: Tydzień! każde dziecko wykonuje swoją czynność. Podczas kolejnych
powtórzeń zmiany sygnałów następują coraz częściej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.