X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39634
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pieczenie pierników - zajęcia otwarte dla rodziców

Gminne Przedszkole we Wrockach
Andżelika Kowalska
Grupa wiekowa: 2,5-6 lat

Temat dnia: Pieczemy świąteczne pierniczki

Cele ogólne:
- poznanie tradycji i zwyczajów świątecznych,
- ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia,
- wzmacnianie więzi rodzinnych,
- kultywowanie tradycji świątecznych,
- poznanie sposobu przygotowania pierniczków,
- uwrażliwianie na zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania ze sprzętów
kuchennych,
- utrwalanie przyzwyczajeń do zachowania czystości i porządku w miejscu pracy,
- integracja środowiska rodzinnego dzieci z przedszkolnym.

Cele szczegółowe: dziecko:
- zna tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia,
- potrafi wypowiadać się na temat zwyczajów bożonarodzeniowych w jego
rodzinnym domu,
- wymienia tradycyjne potrawy wigilijne,
- zna składniki potrzebne do pieczenia pierniczków, oraz sposób ich wykonania,
- przeżywa radość ze wspólnego działania,
- dba o ład i porządek.

Metody:
- słowna – swobodne wypowiedzi dzieci na temat „Tradycje świąteczne
w Twoim domu”.
- praktycznego działania – wykonanie i ozdabianie pierniczków.

Środki dydaktyczne:
Opowiadanie „Wigilijne zwyczaje”, historyjka obrazkowa do opowiadania, obrazki związane ze świętami Bożego Narodzenia, składniki na pierniki, gotowe ciasto piernikowe, foremki, kolorowe lukry, posypki, wiórki kokosowe, polewy, wałki, fartuszki ochronne, przepisy na pierniki, magnetofon, płyta Cd z kolędami.

PRZEBIEG ZAJĘCIA.
1. Zabawa paluszkowa na powitanie „Dwie rączki się spotkały”.
Dwie rączki się spotkały no więc się przywitały/ dzieci podają sobie prawe rączki i się witają.
Jak się przywitały to porozmawiały/ dzieci dotykają się paluszkami i poruszają nimi.
Jak porozmawiały to się pogłaskały/ dzieci głaszczą dłonie.
Jak się pogłaskały to na koniec zaklaskały./ dzieci klaszczą w dłonie dzieląc na sylaby wyraz za-kla-skla-ły .
Dzieci kilka razy zmieniają pary aby się przywitać.

2. Rozmowa wprowadzająca do tematu Świąt Bożego Narodzenia.
- Jakie zbliżają się święta?
- Jak przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia?
- Co dzieci lubią najbardziej w tym okresie?

3. Opowiadanie nauczyciela ilustrowane obrazkami pt. „Domowe przygotowania do Wigilii”.
Pytania do opowiadania:
- Do czego przygotowywała się rodzina Roberta?
- W jaki sposób przygotowywali się do Wigilii? Co robił tata? Co robiła mama? Co robiły dzieci?
- Jacy byli względem siebie?
- Co czuli jedząc wspólnie tę kolację i śpiewając kolędy?
- Czy w waszych domach zasiadacie wspólnie do takiej kolacji?

4. Zabawa ruchowa „ Aniołek i Mikołaj”
Dzieci poruszają się w rytm muzyki. Nauczyciel informuje, że gdy gra muzyka dzieci zmieniają się w Aniołki i unoszą ręce na boki i trzepoczą skrzydełkami. Kiedy muzyka ucichnie naśladują Mikołaja, dłonie uniesione nad głową stykają się.
5. Krzyżówka dla dzieci. Dzieci rozwiązują zagadki:
a) W centralnym miejscu stołu leży, między siankiem i stosem talerzy. Wśród karpia, stroika i mazurka, nim się dzielą tata, mama oraz córka (opłatek)
b) Gałązki zielone igiełkami usiane ma to drzewko świąteczne, przez dzieci kochane (choinka)
c) Po materiale ślizga się wspaniale. Kiedy się zepsuje nic nie uprasuje (żelazko)
d) W święta grudniowe, gdy cały dzień trzeba pościć, bardzo smakuje ta ryba, co ma mało ości (karp)
e) Ma słuchawkę, nie dla lekarza. Nie jest papugą – słowa powtarza ( telefon)
f) Pod choinką po wigilijnej kolacji, z workiem na plecach wkracza do akcji. Dzieciom rozdaje piękne prezenty, zawsze jest miły i uśmiechnięty. Święty.... (Mikołaj)
g) Długim sznurem choinkę oplatają i ją pięknie oświetlają. (lampki)
h) Bez nich życie byłoby trudne, bo ubrania byłyby brudne (pralki)
HASŁO: Pierniki. Nauczyciel odczytuje hasło i pokazuje upieczone przez siebie pierniki. Następnie opowiada o zwyczaju pieczenia pierników.
6. Zapoznanie dzieci z produktami potrzebnymi do przygotowania pierniczków. Dzieci oglądają produkty i nazywają je, poznają ich zapach. Następnie nauczyciel mówi, że ciasto piernikowe jest już przygotowane i dzieci wraz z rodzicami będą robić pierniki. Nauczyciel przypomina aby pamiętać o porządku w miejscu pracy oraz o tym, że dzieci nie mogą korzystać z urządzeń elektrycznych – dlatego też rodzice będą obsługiwać piekarniki.

7. Zabawa paluszkowa „Placek”. Dzieci wraz z rodzicami stoją w kole i naśladują ruchy nauczycielki:
Babcia placek ugniatała, wyciskała, wałkowała,
Raz na prawo, raz na lewo, w przód, w tył
Żeby placek dobry był.
Cicho cicho.... Placek rośnie w ciepłym piecu babuni
a gdy będzie upieczony każdy brzuszek zadowoli.

8. Dzieci i rodzice myją ręce i zakładają fartuszki ochronne.

9. Robienie pierników. Dzieci wraz z rodzicami wałkują ciasto, wycinają foremkami kształty pierniczków z wcześniej przygotowanego ciasta piernikowego. Razem z pomocą dorosłych układają pierniki na blachy. Po czym dorośli wkładają je do piekarników. W czasie pieczenia pierników dzieci i rodzice porządkują miejsce pracy i przygotowują posypki i lukier do upieczonych pierników. W czasie oczekiwania na ozdabianie pierników dzieci i dorośli śpiewają kolędy.

10. Wspólne dekorowanie upieczonych pierników. Prezentacja pierników przez dzieci. Pochwała pracy. Zabranie pierników do domu przez dzieci i rodziców z dołączonym przepisem na pierniki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.