X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39446
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Z gwiazdką Unisią zwiedzamy Europę

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Grupa wiekowa: 5-6-latki

Program wychowania: „Kocham przedszkole”

Podstawa programowa:
I. FIZYCZNY OBSZAR ROZWOJU DZIECKA- punkt 5;
II. EMOCJONALNY OBSZAR ROZWOJU DZIECKA- punkty: 2, 3, 7, 8;
III. SPOŁECZNY OBSZAR ROZWOJU DZIECKA- punkty: 2, 5, 6, 7, 8, 9;
IV. POZNAWCZY OBSZAR ROZWOJU DZIECKA- punkty: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11;

Temat: Z gwiazdką Unisią zwiedzamy Europę.
Cele ogólne:
• poznanie wybranych krajów Unii Europejskiej;
Cele operacyjne: dziecko:
• wykazuje zainteresowanie krajami, które razem z Polską należą do Unii Europejskiej;
• poznaje ideę Unii Europejskiej;
• osłuchuje się ze zwrotami oznaczającymi powitanie w różnych państwach Europy;
• rozwija sprawność ruchową poprzez zabawy związane tematycznie z różnymi krajami;
• poznaje charakterystyczne miejsca i zabytki wybranych państw;
• współdziała z rówieśnikami w zabawie i w sytuacjach zadaniowych;

Formy: indywidualna, grupowa

Miejsce: sala „ Niezapominajki”

Środki dydaktyczne: nagranie do piosenki na przywitanie, obrazki do rebusu fonetycznego, mapa Europy, 11 małych gwiazdek i jedna większa, granatowy brystol, nagrania do zabaw związanych z podróżowaniem („Jadę, jadę”, „Jedzie pociąg”, „Motor Gigant”, „Yellow Submarine”, „Samolot”), ilustracje przedstawiające wybrane budowle zwiedzanych krajów, tekst zagadek dot. baśni niemieckich, ilustracje i podpisy do nich, nagranie bicia zegara, przyrządy gimnastyczne do toru przeszkód, kredki, kartki

Przebieg zajęć:
I. FAZA WSTĘPNA:
1. „ Podaj rękę przyjacielu”- zabawa z muzyką na przywitanie.
2. „Europa”- rebus fonetyczny wprowadzający do tematu zajęć (dzieci tworzą wyraz „Europa” , określając głoski w nagłosie wyrazów: ESKIMOS- UL- ROWER- OKNO- POMIDOR- AKWARIUM i dopasowując do głosek litery, ułożone w odpowiedniej kolejności).
3. „Co to jest Europa?”- rozmowa na temat kontynentu, na którym znajduje się nasz kraj:
• Czy w każdym kraju Europy jest tak samo jak w Polsce?
• Czy ludzie we wszystkich krajach Europy mówią takim samym językiem?
• Czy wszyscy tak samo wyglądają?
• Czym jeszcze mogą się różnić?
Dzieci próbują odpowiedzieć na pytania, dochodząc do wniosku, że jest to duży obszar lądu, zamieszkany przez ludzi mówiących różnymi językami.
- To jest mapa Europy. Różnymi kolorami zaznaczono na niej kraje, które należą do tego kontynentu. Polska też jest krajem europejskim. Spróbujmy znaleźć ją na mapie.
- Nad jakim morzem leży Polska?
- Z jakimi krajami Polska sąsiaduje? Kto mieszka obok nas?
4. „Unisia- Wiercipiętka”- przedstawienie gościa, który będzie towarzyszyć dzieciom w podroży po wybranych krajach Unii Europejskiej, przybliżenie idei Unii:
Nauczyciel zaprasza dzieci do podróży. Mówi, że ich przewodnikiem po krajach Europy będzie mała gwiazdka- Unisia- Wiercipiętka, która nie lubi siedzieć w jednym miejscu i dlatego dużo zwiedza. Gwiazdka jeszcze bardzo się wstydzi i pokaże się dzieciom dopiero wówczas, gdy przedszkolaki znajdą wszystkie schowane w sali gwiazdki- siostry Unisi i ułożą je w kształt koła na niebieskim brystolu. Na podstawie powstałej w ten sposób flagi UE nauczyciel wyjaśnia ideę Unii.

II. FAZA WŁAŚCIWA- PODRÓŻ PO EUROPIE:
1. „Jedzie pociąg”- zabawa muzyczno- ruchowa.

2. PRZYSTANEK: NIEMCY:
• Niemieckie przywitanie: GUTEN TAG
• Prezentacja budowli: Neuschwanstein (choć przypomina zamek dla księżniczek i rycerzy powstał wtedy, kiedy już od długiego czasu nie organizowano turniejów rycerskich. Jeden z władców Bawarii, Ludwik II, zamarzył o zamku przypominającym te średniowieczne. Chciał mieć kryjówkę, która wyglądałaby pięknie i dzięki której żyłby z dala od ludzi. Wymyślił, że nikogo nie będzie do niej wpuszczał i nikomu go nie pokaże. Niestety, zmarł zanim zamek został ukończony, a żeby spłacić jego długi bardzo szybko do zamku wpuszczono turystów.
• „Baśniowe zagadki”- rozwiązywanie zagadek na temat postaci z baśni braci Grimm.
Z Niemiec pochodzą bracia Wilhelm i Jakob Grimm, którzy zebrali i wydali niemieckie baśnie ludowe, bardzo dobrze Wam znane. Spróbujmy rozwiązać zagadki związane z tymi baśniami oraz połączyć ilustracje z baśni z ich tytułami:

Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,
a na pięknym balu gubi pantofelek?

Dwa łasuchy tym się szczycą,
że wygrały z czarownicą.

Każda królewna, a tym bardziej ona
powinna uważać na wrzeciona.

Chociaż kłopoty z wilkiem miała,
wyszła z opresji zdrowa i cała.

3. „Jadę, jadę”- zabawa muzyczno- ruchowa.

4. PRZYSTANEK: WIELKA BRYTANIA:
• Brytyjskie przywitanie: HELLO
• Ciekawa budowla: BIG BEN
Big Ben - symbol Wielkiej Brytanii, jest jedną z dwóch wież wchodzących w skład gmachu parlamentu brytyjskiego. Wieża została zbudowana po tym jak w 1834 r. ogień pochłonął część parlamentu.

Big Ben ma cztery 7,5-metrowe tarcze, oraz wskazówki dł ok 3 i 4 m
W 1949 r. zegar opóźnił się o 41 minut, po tym jak stado ptaków usiadło na wskazówce pokazującej minuty.

W 1962 r. zegar wybił Nowy Rok dziesięć minut za późno, z powodu dużego nagromadzenia się śniegu na jego wskazówkach.

Od czasu uruchomienia zegar podaje niemalże dokładny czas, a co godzinę wybija. Jego niskie tony codziennie nadawane są przez radio BBC.

5. „Motor gigant”- zabawa inspirowana Pedagogiką Zabawy.

6. PRZYSTANEK: WŁOCHY:
• włoskie przywitanie: BUON GIORNO;
• prezentacja budowli: Krzywa Wieża w Pizie (Wieża stanowi dzwonnicę katedralną, której budowa rozpoczęła się w roku 1174 i trwała ponad 177 lat. Już na etapie budowy obiekt ten zaczął odchylać się od pionu. Mimo problemów podczas budowy, zdecydowano się umieścić na szczycie dzwony, które jeszcze bardziej doprowadziły do przechyłu. Obecnie marmurowa wieża licząca blisko 55 metrów ma przechył w granicach 5 metrów! Według obliczeń, każdego roku przechyla się o 1 mm).

• „Pizza”- masażyk w parach.
Włosi są wspaniałymi kucharzami. To oni wymyślili pizzę. Pobawimy się teraz w przygotowanie tego dania. Dobierzcie się parami- jedno z dzieci będzie kucharzem, drugiem ciastem, które się wyrabia.
- najpierw wysypujemy mąkę, wbijamy jajka, dodajemy drożdże i wlewamy wodę;
- wszystko mieszamy, ugniatamy, wałkujemy i rozciągamy na blasze;
- teraz kroimy kiełbasę, pomidory, siekamy cebulkę, możecie dodać swoje ulubione dodatki;
- wkładamy pizzę do piekarnika, w którym jest bardzo ciepło, czekamy, aż się upiecze;
O, pizza gotowa. Kroimy kawałek i próbujemy.

7. Powrót do przedszkola- zabawa „Samolot” z Klanzy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.