X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39179
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Teatrzyk świętego Mikołaja - scenariusz zajęć otwartych z elementami metody pedagogiki zabawy Klanza

Scenariusz zajęć integracyjnych
z elementami metody Pedagogiki zabawy „Klanza”
opartej na wielokierunkowej aktywności dziecięcej
- zajęcia otwarte dla rodziców -

Data: 17 grudnia 2018r.
Prowadząca: Marta Komsta
Czas trwania: 30 minut
Podstawa programowa:
I.5), I.9)
II.2), II.4), II.5)
III.1), III.4), III.5), III.8), III.9)
IV.1), IV.2), IV.3), IV.5), IV.7), IV.8)
Temat „Teatrzyk świętego Mikołaja”
Cel ogólny: Dostrzeganie emocjonalnej wartości zachowania tradycji
Cele szczegółowe (doświadczenia w obszarach rozwojowych):
W obszarze fizycznym:
• uczestniczy w zabawach ruchowych proponowanych przez nauczycielkę
• wykonuje różne formy ruchu (bieżne, równoważne)
• ilustruje ruchowo treść utworu muzycznego
• biega w parach w wyznaczonym kierunku
• postępuje zgodnie z oczekiwaniami nauczycielki w sytuacjach wymagających szczególnej ostrożności (zabawa ruchowa)
W obszarze emocjonalnym:
• przedstawia swoje emocje i uczucia używając różnych form wyrazu
• dostrzega wartość tradycji związanej ze świętami Bożego Narodzenia
• zgłasza swoje potrzeby
• rozpoznaje i nazywa własne uczucia (radość), potrafi je wyrazić
• uważnie słucha nauczycielki
• panuje nad emocjami podczas czekania na swoją kolej
W obszarze społecznym:
• obdarza uwagę inne dzieci, nauczycielkę – reaguje na polecenia
• komunikuje się z innymi wykorzystując komunikaty werbalne i niewerbalne
• zwraca się po imieniu do kolegów z grupy
• korzysta z pomocy nauczycielki, jako pośrednika w sytuacjach trudnych
• wyraża szacunek wobec dorosłych i rówieśników
• używa zwrotów grzecznościowych
• komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi
W obszarze poznawczym:
• rozpoznaje i nazywa postać Mikołaja, bohaterów znanych bajek
• rozwiązuje zagadki tematyczne
• słucha piosenki w wykonaniu nauczycielki
• śpiewa indywidualnie i w grupie fragmenty piosenki pt.: „Bluesowy Mikołaj”
• odróżnia elementy świata fikcji od realnej rzeczywistości (nagradza brawami bohaterów teatru)
• odpowiada na pytania związane z tematem zajęć
• rozwija wyobraźnię muzyczną i plastyczną
Metody, techniki: Zabawa orientacyjno-porządkowa, obserwacja pośrednia i bezpośrednia, improwizacja muzyczno-ruchowa, lista atrybutów, zagadka, wizualizacja i ewaluacja
Narzędzia, materiały: Postać Mikołaja, utwór muzyczny pt.: „Lethiss” H. Strasser’a, „Bluesowy Mikołaj” M. R, zagadka, tekst piosenki dla Rodziców, fragmenty piosenek do teatru cieni, sylwety bohaterów, kolorowe kartony, kleje, gotowe elementy do naklejania, emblematy przedstawiające Mikołaja do ewaluacji zajęć, dzwonki

Przebieg zajęć:
1. Powitanie i wprowadzenie do tematyki zajęć.
Witam dzieci i Rodziców.
Zapraszam do wspólnej zabawy, podczas której obejrzycie teatrzyk cieni, który przygotował dla Was święty Mikołaj. Razem z Rodzicami wykonamy kartkę świąteczną, którą będziecie mogli wysłać lub wręczyć bliskim osobom.

2. „Idziemy do świętego Mikołaja” – zabawa muzyczno-rytmiczna („Lethiss” – Hugo Strasser).
Zabawa integrująca grupę z wykorzystaniem obuwia. Wybrzmiewanie rytmu przy akompaniamencie utworu muzycznego.

3. Zagadka:
Kto tak wygląda, jak duży krasnal.
Brodę ma długą, czerwony kaftan,
odwiedza dzieci raz na rok, w zimie.
Daje prezenty. Jak ma na imię?

4. „Święty Mikołaj” – prezentacja ilustracji na tablicy w rozsypce.
Nauczycielka przedstawia części ciała Mikołaja. Chętne dzieci uzupełniają postać Mikołaja na tablicy.
1. Jaki kolor najbardziej lubi święty Mikołaj?
2. W czym przynosi prezenty Św. Mikołaj?
3. Jakim pojazdem porusza się Św. Mikołaj po świecie?
4. Jakie zwierzęta ciągną sanie Mikołaja?
5. Kto pomaga Mikołajowi w przygotowaniach prezentów?
6. Co dostają od Św. Mikołaja niegrzeczne dzieci?

5. „Bluesowy Mikołaj” – słuchanie piosenki w wykonaniu nauczycielki. Ruchowa ilustracja utworu. Nauka piosenki fragmentami, metodą ze słuchu. Wręczenie tekstu piosenki Rodzicom. Wspólne śpiewanie (CD).

1. Mikołaju, Mikołaju,
Co Ty robisz w naszym kraju?
Z białą brodą i wąsami,
Wielkim workiem z prezentami. /bis

2. Cały rok na Ciebie czekam,
Ze sprzątaniem też nie zwlekam.
Do przedszkola grzecznie chodzę,
Daję ptaszkom jeść po drodze./bis

6. „Zaprzęgi świętego Mikołaja” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa (dzwonki).
Nauczycielka przedstawia zasady zabawy:
Dzieci i Rodzice dobierają się w pary. Na sygnał dźwiękowy (dzwonki) rozpoczynają wyścigi zaprzęgów. Gdy dźwięki ucichną pary uczestnicy w parach się miejscami. Nauczycielka śpiewa pierwszą zwrotkę piosenki.
Zabawę powtarzamy 3 razy.

7. „Teatrzyk świętego Mikołaja” – teatr cieni w wykonaniu nauczycielki.

03. Czerwony Kapturek
04. Wilk
05. Kot Filemon
06. Jacek i Placek
07. Król i księżniczka
08. Papuga Petronela
09. Kot w Butach

• Kto przywiózł prezenty dla bajkowych bohaterów?
• Kto przyjechał karetą do Mikołaja? (król z córką)
• Komu Mikołaj dał koszyczek?
• Kto dostał w prezencie konia na biegunach?
• Co dostał wilk?
• Co dostał od Mikołaja Kot w Butach?
• Komu Mikołaj dał w prezencie misia?
• Kto dostał od Mikołaja duży prezent?
• Co dostała papuga Petronela?
Wspólne śpiewanie piosenki dla Mikołaja pt.:”Bluesowy Mikołaj”.

8. „Świąteczna kartka z życzeniami” – zabawa plastyczna.
Nauczycielka prezentuje wzór pracy. Naklejanie gotowych elementów na karton, ozdabianie według własnej inwencji. Zwrócenie uwagi na zachowanie ładu i porządku.
9. Ewaluacja zajęć.
Nauczycielka rozdaje dzieciom emblematy przedstawiające twarz świętego Mikołaja.
• Jeżeli zajęcia się podobały to włóżcie Mikołaja do kółek.

10. Podziękowanie i pożegnanie – ankieta dla Rodziców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.