X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39094
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkanocne jajko - technika malowania farbami na folii stretchowej

Scenariusz zajęcia: „Wielkanocne jajko”- technika malowania farbami na folii stretchowej.

Grupa: dzieci 5 letnie

Treści kształcenia:
• kształtowanie umiejętności społecznych tj. obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie podczas organizowanych sytuacji edukacyjnych, stosowanie form grzecznościowych wobec swoich rówieśników oraz dorosłych, współdziałanie w zespole, znajomość obowiązujących zasad grupowych;
• stwarzanie okazji do poznawania różnorodnych technik plastycznych oraz do eksperymentowania na różnym materiale plastycznym.

Cele ogólne:
• umiejętność tworzenia prac plastycznych z użyciem farb plakatowych,
• rozwijanie sprawności manualnej, dotykowej,
• rozwijanie dyspozycji psychicznych – samodzielności, wytrwałości, umiejętności planowania, dokonywania właściwych wyborów, własnego potencjału pozytywnych wartości,
• utrwalenie zasad zgodnego funkcjonowania w grupie rówieśniczej podczas zorganizowanych sytuacji edukacyjnych.

Cele szczegółowe:
a) wiadomości: (dziecko)
• zna technikę malowania na folii typu stretch,
• wie jak posługiwać się wybranymi materiałami i narzędziami plastycznymi (farba, pędzel, folia itd.),
• zna zasady i normy obowiązujące w grupie podczas zajęć.

b) umiejętności: (dziecko)
• potrafi w sposób logiczny odpowiadać na zadawane pytania dotyczące opowiadania,
• wypowiada się w sposób zrozumiały na określony temat, opowiada o swojej pracy,
• prawidłowo posługuje się farbą, pędzlem,
• miesza kolory, aby uzyskać nowe barwy,
• dba o porządek wokół swojego miejsca pracy.

c) postawy: (dziecko)
• uważne słucha wskazówek nauczyciela,
• aktywnie i bezpiecznie uczestniczy w organizowanych sytuacjach edukacyjnych,
• doprowadza pracę do efektu końcowego,
• wykazuje inwencję twórczą przy wykonywaniu pracy,
• doskonali umiejętności negocjowania, kulturalnego wypowiadania swojego zdania,
• umie współpracować zarówno indywidualnie jak i w grupie (zespole),
• stosuje zasady zgodnego funkcjonowania w grupie rówieśniczej.

Forma: indywidualna, z całą grupą, w parach.

Metody, techniki: metoda swobodnej ekspresji, metoda zadań inspirujących, technika malowania na folii.

Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa (opowiadanie) „Wielkanocna przygoda", jajka o różnych fakturach i wzorach, farby plakatowe, palety do farb, pędzelki, folia typu stretch, folia malarska, emblematy (kolorowe jajeczka), stoliki, woreczki, koc, płyta CD z utworem muzycznym, magnetofon, mokre chusteczki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

Przypomnienie sobie podstawowych zasad zachowania się podczas zajęć, zgodnego funkcjonowania w grupie rówieśniczej.

1. Prezentacja historyjki obrazkowej (opowiadania) - „Wielkanocna przygoda”.

Obrazek 1.
Zbliżały się Święta Wielkanocne. Zajączki miały pełne ręce pracy, bo kury z okolicy niosły i niosły wciąż jajka. Każda z kurek chciała, aby jej jajko było wyjątkowo piękną, kolorową pisanką. Więc zajączki pędzlem w lewo, pędzelkiem w prawo - taka praca jest po prostu zabawą. Te w kwiatuszki, tamte w paski, uwijały się Szaraczki.

Obrazek 2.
Gdy skończyły malowanie przyszedł czas na pakowanie. Zając znalazł taczkę ładną. Włożył do niej bardzo ostrożnie, kolorowe pisaneczki te: w paseczki i kropeczki, bo chciał, aby kurki były zadowolone. Gdy ułożył jajka w stosik ruszył zając prędko w drogę.

Obrazek 3.
Nasz zajączek był niezdara, bo na drodze straszna rzecz sie stała. Zając nie zdążył przed kamieniami wyhamować i wypadek spowodował. Taczka z kolorowymi pisankami wywróciła się do góry nogami wszystkie pisaneczki poturlały się wzdłuż ścieżki. Zając bardzo się przestraszył smutno mu się też zrobiło, bo na każdym jaju jakaś szpara się pojawiła.

Obrazek 4.
Nagle zając spojrzał na pisanki kolorowe, To niemożliwe! Krzyknął i złapał się za głowę. Jak to jest możliwe skąd się wzięły te kolorowe kurczaki? Jeden w czerwone kropki, drugi w czerwone paski, trzeci w kratkę niebieską, czwarty w czerwone kwadraty a ten piąty jest cały zielony to chyba cud jakiś. Małe kurczaczki spojrzały na niego i zapiszczały pi pi pi nie martw się kolego. Każdy przecież wie, że z jajka kurczak wykluje się.

2. Krótka rozmowa nt. treści opowiadania - historyjki obrazkowej:
Do jakich świąt przygotowywały się zajączki?
Ile jajek miały do pomalowania zajączki?
Czym malowały jajka zajączki?
Do czego zapakował zajączek jajka?
Dlaczego zajączkowi wypadły pisanki?
Jak się czuł zajączek, kiedy wypadły mu pisanki?
Co się stało z jajkami, które pękły?
Ile wylęgło się kurczaczków?
Czy kurczaczki były w tym samym kolorze , miały te same wzory co skorupki jajek?

3. Zabawa ruchowa „Kurczaki i ziarenka”
Nauczyciel rozkłada na dywanie koc każde dziecko otrzymuje woreczek jedno z nich oddaje woreczek nauczycielowi. Dzieci „kurczaczki” chodzą w rytm muzyki wokół koca i na sygnał „muzyka jest wyłączona” dzieci zabierają ziarenka – woreczki. To dziecko, które nie ma woreczka siada obok na dywanie.

4. Omówienie sposobu wykonania pracy techniką malowania na folii typu stretch .
Utrwalenie zasad posługiwania się narzędziami i materiałem plastycznym, jak również zasad zgodnej pracy w parach.
Przebieg pracy plastycznej:
• prezentacja jajek,
• omówienie sposobu wykonania pracy,
• odszukanie swojego miejsca pracy zgodnie z kolorem jajeczka (emblemat),
• malowanie farbami plakatowymi wielkanocnych jajek na folii, która jest umieszczona na odwróconych stołach (opleciona o nogi stołów)
• komponowanie własnych wzorów na jajkach,
• zgodne funkcjonowanie z partnerem w parach (dzielenie się farbami, wzajemna pomoc, dbanie o porządek wokół swojego miejsca pracy, sprzątanie po zakończonej pracy).

5. Zakończenie zajęcia

Rozmowy z dziećmi nt. powstałych prac. Zapoznanie się z opinią dzieci czy zajęcie było ciekawe i czy im się podobało, gratulacje dla wszystkich dzieci za wspaniałą pracę (pochwała na forum, oklaski). Wspólne sprzątanie (porządkowanie miejsca pracy). Mycie rąk po zakończonych pracach porządkowych. Zorganizowanie wystawy prac dzieci w holu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.