X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3894
Przesłano:
Dział: Języki obce

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych z języka niemieckiego dla klasy 4. Was hast du heute an?

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych z języka niemieckiego dla klasy 4. Was hast du heute an?

Temat: Was hast du heute an?
Klasa: 4

Cele operacyjne:
- ucz. poznają niemieckie nazwy ubrań,
- ucz. ćwiczą poprawną wymowę poznawanych zwrotów,
- ucz. rozpoznają nazwy wprowadzanych ubrań i kojarzą je z właściwym ubraniem lub obrazkiem,
- ucz. opisują w co są ubrani,
- ucz. tworzą poprawne konstrukcje zdaniowe z czasownikiem rozdzielnie złożonym „anhaben”,
- ucz. potrafią zadać pytanie „Was hast du an?” i na nie odpowiedzieć.
Metody: dialog, objaśnienia, gry i zabawy dydaktyczne, zadania stawiane do wykonania.
Formy organizacyjne: praca zbiorowa, praca jednostkowa, praca w grupach.
Środki dydaktyczne: ilustracje ubrań lub ubrania, sznurek do suszenia prania, klamerki,
kostki dydaktyczne z ilustracjami ubrań
Czas: 45 min.

Tok lekcji:

1. Einführungsphase:
a) Powitanie.
b) Pytania nauczyciela:
Welche Kleider kennt ihr? – uczniowie zgłaszają się i wymieniają znane im w
j. niemieckim nazwy ubrań.
c) Nauczyciel pokazuje ilustracje ubrań, nazywa je - uczniowie powtarzają i ćwiczą poprawną wymowę.
d) Nauczyciel wskazuje wybrane ilustracje ubrań, uczniowie podają ich nazwy.

2. Übungsphase:
a) Zabawa: uczniowie słuchają wymienianych przez nauczyciela ubrań
(np. das T-Shirt, die Hose, die Sportschuhe, der Pullover, itd.), dzieci, które mają na sobie wymieniane ubrania wstają.
b) Nauczyciel nazywa ubrania (np.: die Jacke, der Rock, die Mütze) – wybrani uczniowie podchodzą do biurka, wyszukują odpowiednią ilustrację/właściwe ubranie i zawieszają je klamerką na rozciągniętym sznurku.
c) Nauczyciel wskazuje ilustracje/ubrania zawieszone na sznurku – uczniowie nazywają je.

3. Anwendungsphase:
a) Nauczyciel zapisuje na tablicy schemat zdań, wg. którego uczniowie będą opisywać swój ubiór:
Ich habe einen..........an.
(ilustracje ubrań z rodzajnikiem der)
Ich habe eine............an.
(ilustracje ubrań z rodzajnikiem die)
Ich habe ein.............an.
(ilustracje ubrań z rodzajnikiem das)
Pod właściwym schematem nauczyciel zawiesza ilustracje ubrań i wyjaśnia jak
budować zdania np.: Ich habe einen Rock an, Ich habe eine Hose an,
Ich habe ein Hemd an.
b) Z pomocą schematu uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela: „Was hast du heute an?”. Opisując w co są ubrani, ćwiczą konstrukcję zdaniową z czasownikiem rozdzielnym anhaben w bierniku.
c) Zabawa – Sim-Sala-Bim. Nauczyciel rozpoczyna zabawę. Na tablicy pozostaje schemat z ilustracjami (patrz punkt 8). Nauczyciel podaje zdanie: Ich habe Sim-Sala-Bim an. Uczniowie zgłaszają się. W miejsce zwrotu Sim-Sala-Bim wstawiają nazwę ubrania. Uczeń, który odgadnie, jakie ubranie wybrał nauczyciel i poda poprawne zdanie prowadzi zabawę dalej. Zabawę kontynuują kolejni uczniowie odgadujący właściwe zdania.

4. Wiederholungsphase:
a) Nauczyciel dzieli klasę na grupy 4-osobowe. Każda grupa otrzymuje 2 kostki dydaktyczne z ilustracjami ubrań. Uczniowie zadają sobie nawzajem pytania: Was hast du an? – uczeń, który rzuca kostkami odpowiada na pytanie podając nazwy wyrzuconych ubrań.
b) Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.