X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38802
Przesłano:

Przygotowywanie posiłków - nakrywanie do stołu, desery. Scenariusz zajęć technicznych

Przygotowywanie posiłków – nakrywanie do stołu
(desery)
Zajęcia techniczne
Cele kształcenia – wymagania ogólne
III. Planowanie pracy o różnym stopniu złożoności, przy różnych formach organizacyjnych pracy.
IV. Bezpieczne posługiwanie się narzędziami i przyrządami

CELE:
1. Zapoznanie uczniów ze sposobami przygotowania deserów, zwrócenie uwagi na wartości odżywcze warzyw i owoców w deserach,
2. Wdrażanie wychowanków do dokładności w solidarności w przygotowywaniu deserów,
3. Wykonanie deserów według ściśle podanego przepisu,
4. Higiena pracy w kuchni,
5. Estetyka podania do stołu,
6. Wspólna degustacja.

METODY:
Prezentacja, pogadanka, praca w grupach, praca indywidualna.

POMOCE:
Produkty spożywcze, naczynia, sztućce, tarki, deski, noże, fartuszki, ścierki, serwetki, świeczki, elementy dekoracyjne stołu.

CZAS:
- 1 godzina

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZĘŚĆ I Prezentacja

1. Ustawienie stanowiska pracy
2. Przyniesienie narzędzi i produktów koniecznych do przeprowadzenia pokazu
3. Ćwiczenia praktyczne – wykonanie dekoracji z czekolady

CZĘŚĆ II Przygotowanie stołówki do zajęć

1. Ustawienie stanowisk pracy
2. Przyniesienie narzędzi i produktów koniecznych do przeprowadzenia zajęć (zadanie dla grupy wychowanków)
3. Zasad bhp podczas pracy:
a) higiena osobista
- należyta czystość swego ciała, włosów, rąk i paznokci,
- czyste fartuchy.
b) higiena produkcji potraw
- przygotowanie deserów musi przebiegać w warunkach higienicznych, przy utrzymaniu należytej czystości,
- do produkcji potraw należy stosować wyłącznie produkty świeże, dobrej jakości,
- naczynia i narzędzia pracy używane do produkcji deserów muszą być czyste.
c) higiena zmywania naczyń
- zmywanie naczyń wymaga następujących czynności: usuwania resztek, mycia, płukania,
- mycie naczyń wymaga wody o temperaturze 60°C z dodatkiem detergentów,
- wysuszane naczynia należy polerować suchą ściereczką.

CZĘŚĆ III Sporządzanie deserów w grupach
1. Organizacja przebiegu pracy:
a) podział wychowanków na zespoły,
b) ustalenie stanowisk pracy,
c) rozdanie surowców, przypraw i narzędzi potrzebnych do przyrządzania deserów.
2. Ćwiczenia praktyczne - wykonywanie deserów

CZĘŚĆ IV Nakrycie stołu (dekoracje)

CZĘŚĆ V Fotografia (zebranie materiałów do zajęć fotograficznych)

CZĘŚĆ VI Degustacja i ocena przygotowanych deserów (ewentualne wykorzystanie dekoracji z czekolady)

Komentarz słowny

Ocena swoich deserów:
a) desery zostały prawidłowo wykonane pod względem doboru produktów do dekoracji,
b) estetycznie podane potrawy wzbudzają apetyt i są chętnie spożywane, co ma szczególne znaczenie w żywieniu dzieci i młodzieży.
c) kreatywność – zarówno w dekoracjach z czekolady jak i w wykonaniu deserów, czy nakryciu do stołu

CZĘŚĆ VII Podsumowanie zajęć:

a) omówienie przebiegu zajęć ze szczególnym podkreśleniem błędów popełnionych w trakcie ćwiczeń,

CZĘŚĆ VIII Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach

CZĘŚĆ IX Wspólne sprzątanie stołówki

CZĘŚĆ X Rozstrzygnięcie konkursu: „Deser roku 2018/2019”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.