X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38772
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbam o czystość. Scenariusz zajęcia dla dzieci 3, 4 letnich dotyczący tematyki dbałości o zdrowie i higienę osobistą

Scenariusz zajęcia dla dzieci 3, 4 letnich dotyczący tematyki dbałości o zdrowie i higienę osobistą.

TEMAT: „DBAM O CZYSTOŚĆ”
PROWADZĄCA: Justyna Żygadło
GRUPA: 3, 4 latki

Utrwalanie przyzwyczajeń i kulturalnych nawyków dbania o codzienną higienę i zdrowy tryb życia.
CELE OGÓLNE:
- Kształtowanie postawy prozdrowotnej.
- Utrwalanie przyzwyczajeń i kulturalnych nawyków dbania o codzienną higienę ciała. - Rozwijanie ruchowej inwencji twórczej.
- Utrwalenie znajomości liczebników głównych.
- Doskonalenie umiejętności rozwiązywania zagadek słownych o znanych przedmiotach służących do higieny.

CELE OPERACYJNE:
- Dziecko wie, że trzeba myć ręce przed posiłkiem, po pobycie w toalecie i zabawie na powietrzu, zna przeznaczenie i nazwy przyborów toaletowych.
- Dziecko słucha uważnie i ze zrozumieniem odpowiada na zadawane pytania.
- Potrafi rozwiązać zagadki słowne o znanych przedmiotach służących do dbania o higienę.
- Potrafi przeliczać w dostępnym zakresie, nazywa i rozpoznaje kolory, dokonuje klasyfikacji według określonych cech.
- Właściwie reaguje na polecenia nauczyciela.

METODY: - czynna (działań stawianych do wykonania); - słowna (zagadki); - obrazkowa, czynna.
FORMY OGANIZACYJNE: - praca indywidualna; - praca z całą grupą.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: 2 obręcze, przybory toaletowe i ilustracje, zdrowe i niezdrowe produkty spożywcze, sylwetki ręczników, magnetofon, muzyka z płyty CD, sylwetka zębów i kształty wycięte z kolorowego papieru.

PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Prezentacja elementów Innowacji Pedagogicznej według programu. Zęby, ręce, nogi, uszy, myjemy, brudne, chore, leczymy.

2. Zabawa powitalna „ Co robi moja ręka”?, dzieci odtwarzają gesty, które pokazuje i o których mówi n-l, powtarzają wyrazy dźwiękonaśladowcze.

Co robi moja ręka?
Głaszcze miękko: tak, tak, tak
Puka: puk, puk, puk
Drapie: drap, drap, drap
Szczypie: aj aj aj
Klaszcze: brawo, brawo, brawo
Wita: pa pa pa

3. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość „ Takie same ręczniki” .

4. Zabawa dydaktyczna „ Zdrowy ząb i chory ząb” Na dywanie rozłożone są 2 zęby przygotowane są też różne produkty spożywcze ukryte w Sali. ( niebieska kokardka). Dzieci wybierają produkt, odgadują jego nazwę i mówią: czy jest zdrowy, czy niezdrowy i czy dobrze wpływa na zęby.

5. Zabawa orientacyjno- porządkowa „ Komplety” dzieci biegają swobodnie w luźnej gromadzie. Zatrzymują się i na hasło: Kubek, szczotka, pasta- dobierają się trójkątami w tych samych kolorach szarf.

6. „Magiczne pudełko”, porządkowanie przedmiotów na dywanie rozłożone są 2 obręcze, przygotowane są też różne przybory toaletowe i inne przedmioty w postaci obrazków. Dzieci wybierają przedmiot, odgadują nazwę tego przedmiotu mówią, do czego służy i wkładają do odpowiedniej obręczy, ( jedna obręcz – przybory toaletowe, druga – pozostałe przedmioty). Podział na sylaby i określanie ich liczby.

7. Zabawa muzyczna „ Zaczarowane instrumenty”, próby wydobywania różnych dźwięków z przyborów toaletowych takich jak grzebień, szczotka do włosów.
Piosenka:
W koło, w koło, w koło tańczą instrumenty.
Podajemy sobie ładnie, nikomu żaden nie spadnie.
Tu instrument, tam instrument, tańczą już od rana
Są wesołe i radosne, fajna to zabawa.

8. Rozwiązywanie zagadek na temat przyborów służących do higieny.
• Schowała się w tubie, używać ją lubię, a i mała szczoteczka chętnie się z nią spotka. (pasta do zębów).
• Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni, a brudne ręce w czyste zamieni. (mydło).
• Co to jest na pewno wiesz, najeżona jest jak jeż, lecz nikogo nie ukłuje, tylko zęby wyszoruje. (szczoteczka).
• Do suchej nitki moknie nieraz, gdy po kąpieli się nim wycierasz. (ręcznik).
• Służy do picia, służy do mycia. Bez niej na Ziemi nie byłoby życia. (woda)
• Biała, duża z wodą, lecz w niej nie utoniesz. Nim woda ostygnie, prędko wskakuj do niej. (wanna)

9. Znajomość zachowań prozdrowotnych (Quiz). Udzielanie poprawnej odpowiedzi przez dzieci.
• Kiedy powinniśmy myć ręce?
a) przed jedzeniem, b) przed pójściem do piaskownicy
• Jak nazywa się lekarz, który leczy zęby?
a) policjant b) stomatolog (dentysta).
• Kiedy należy myć zęby?
a) rano i wieczorem b) w nocy
• Do mycia zębów potrzebne są:
a) mydło i szampon b) szczoteczka i pasta do mycia zębów
• Zdrowo odżywiać się, to znaczy: a) jeść cukierki i lody b) jeść warzywa i owoce.

10. Praca indywidualna przy stoliku- „ Ręczniki” samodzielne wycinanie z kolorowego papieru różnych kształtów i naklejanie ich na ręczniku.

Ewaluacja- dzieci otrzymują od nauczyciela sylwetkę ząbka w którym samodzielnie rysują uśmiechniętą buźkę jeśli zajęcia im się podobały, smutną jeśli nie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.