X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38663
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień postaci z bajek

Scenariusz zajęć koleżeńskich prowadzonych
w grupie dzieci 5-letnich

OPRACOWANIE I PROWADZENIE: Monika Kmiecik
DATA: 05.11.2018r.
TEMAT: Dzień postaci z bajek
UCZESTNICY: grupy ”Motylki”, „Słoneczka”, „Kolorowe rybki”
CEL GŁÓWNY:
Rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami
CELE SZCZEGÓŁOWE (DZIECKO):
kojarzy fragmenty bajek z tytułem
wie, z jakiej bajki pochodzi dany przedmiot
wskazuje i opisuje tytułową postać
opowiada o ulubionej bajce
wie, jak należy zachować się w kinie
wypowiada się na określony temat
czerpie radość ze wspólnych zabaw
integruje się z dziećmi z równoległych wiekowo grup

METODY: słowna, oglądowa,czynna
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa
POMOCE DYDAKTYCZNE: ilustracje rekwizytów, fragmenty bajek, karty z zagadkami, rzutnik, ekran, laptop, DVD „Kot w butach”, bajkowe piosenki.

PRZEBIEG:
1. Powitanie, wyjaśnienie z okazji jakiego święta zorganizowane zostało spotkanie.

2.„Do czego potrzebne są dzieciom bajki” – swobodne wypowiedzi, podawanie tytułów znanych dzieciom bajek, wskazywanie ulubionej bajki i uzasadnienie wyboru.

3. Rozwiązywanie tytułów bajek, głównych postaci na podstawie zagadek:
Chociaż kłopoty
Z wilkiem miała,
Wyszła z opresji
zdrowa i cała. (Czerwony Kapturek)
Jakie imiona mają
braciszek i siostrzyczka,
którzy w lesie spotykają
chatkę zrobioną z piernika. (Jaś i Małgosia)
Jaka to dziewczynka
Ma roboty wiele,
A na wielkim balu
Gubi pantofelek. (Kopciuszek)
Tylko cal wysokości
miała ta dzieweczka.
Dlatego też jej imię
brzmiało ... . ( Calineczka)
4."Jaka to bajka?" - zabawa w skojarzenia. Dopasowanie rekwizytów do bajek, z których pochodzą.

Koszyczek, czerwone ubranko- Czerwony Kapturek
Dynia, pantofelek - Kopciuszek
Pierniki, gałązki - Jaś i Małgosia
Orzech włoski, żaba, kwiat – Calineczka.
Wrzeciono, zamek – Śpiąca królewna
Wieża, długi warkocz -Roszpunka
Korona, ziarna grochu – Księżniczka na ziarnku grochu
Jabłko, siedmiu krasnoludków – Królewna Śnieżka

5. „Z jakiej to bajki?” - podawanie tytułów po wysłuchaniu fragmentu utworu czytanego przez nauczyciela

Cytat nr 1

Żyła sobie raz samotna kobieta. Nie miała dzieci, a bardzo chciała mieć córeczkę. Pewnego dnia samotność dokuczyła jej tak mocno, że postanowiła udać się po pomoc do czarownicy. Ta dała jej zaczarowane ziarenko. Kiedy kobieta zasadziła je w doniczce, wyrósł z niego duży kwiat. Gdy rozchylił płatki, kobieta ujrzała w jego wnętrzu maleńką dziewczynkę. Miała cal wzrostu, więc dostała na imię....
Calineczka (Hans Christian Andersen)
Cytat nr 2

Wtedy starsze łabędzie pochyliły przed nim głowy, a młody łabędź poczuł się zmieszany i ze wstydu schował głowę pod skrzydło .Czuł się naprawdę błogo, ale nie był dumny, ponieważ dobre serce nie jest ogarnięte pychą. Myślał o tym, ile musiał się nacierpieć, jak go prześladowano i wyszydzano zanim usłyszał, że jest najpiękniejszym z wszystkich pięknych ptaków, Słońce grzało mocno, a jego promienie pieściły smukła szyję ptaka. W głębi serca łabędź pomyślał: ,, Nawet nie marzyłem o takim szczęściu, kiedy byłem jeszcze....

Brzydkie Kaczątko (Hans Christian Andersen)
Cytat nr 3

Zziębnięte ręce skostniały jej prawie, nie ma siły utrzymać w nich paczki zapałek. A gdyby zapaliła jedną dla rozgrzania? Tylko jedna zapałkę. Na wspomnienie ciepła już nie ma siły oprzeć się pokusie. Jedna zapałka tylko. Wyjmuje ostrożnie, trzask... i płonie! Cóż za wesołe światło, jasne i ciepłe, ach jak grzeje w ręce! Cudowny płomyk! Wydało się jej nagle, że siedzi przed
ciepłym żelaznym piecem na świecących nóżkach z mosiężnymi drzwiczkami. Ach jak ciepło ! Jak grzeje duży jasny płomień, jak wesoło się pali! Wyciągnęła nóżki z pod cienkiej sukienki aby je ogrzać także, lecz w tej samej chwili –zapałka zgasła.

Dziewczynka z zapałkami (Hans Christian Andersen)

6. „Jak w kinie” - rozmowa o tym, kiedy i po co chodzimy do kina. Opisanie przez dzieci tego miejsca na podstawie własnych doświadczeń, ustalenie norm zachowania w kinie. Stworzenie w sali namiastki sali kinowej – zasłonięcie rolet, zgaszenie świateł, zajęcie miejsc, rozdanie popcornu.

7. Projekcja pełnometrażowego filmu animowanego „Kot w Butach”.

8. „Bajkowa muzyka” - dowolne tańce przy piosenkach ze znanych bajek.

9. Pożegnanie, podziękowanie za udział we wspólnych zabawach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.