X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38654
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz uroczystości "Dzień Ziemniaka"

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĘTA ZIEMNIAKA

Prowadząca: Aleksandra Piątkowska, Małgorzata Szewczyk

Cele ogólne:
-Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej
-Kształtowanie postawy prozdrowotnej
-Zintegrowanie dzieci

Cele operacyjne:
Dziecko:
-wzbogaca wiedzę o ziemniakach
-spożywa plasterek ugotowanego ziemniaka
-doskonali umiejętność uważnego słuchania i wykonywania poleceń
-rozwija koordynację wzrokowo- ruchową
-zintegruje się z kolegami poprzez aktywną współpracę i zabawę
-bierze udział w konkursach, panuje nad emocjami

Metody:
-czynna
-oglądowa
-słowna
-aktywizująca

Formy pracy:
-indywidualna
-grupowa
-zbiorowa

Środki dydaktyczne:
-płyta CD, dekoracja, rymowanki, wiersz, piosenka o ziemniaku
-plasterki ugotowanego ziemniaka
-ziemniaki, warzywa, noże /dla Pań/, ziemniak z kokardą
-koszyki wiklinowe, łyżki drewniane, plastikowe pudełka, pachołki, szarfy, małe obręcze, zgniecione gazety
-zadania dla grup w kopertach /zróżnicowane wg wieku/

Uczestnicy:
-Dzieci z wszystkich grup wiekowych /dzieci w tym dniu miały na sobie coś brązowego/
-Dyrektor, Wicedyrektor, nauczyciele, pracownicy obsługi

Przebieg uroczystości:

1. Powitanie wszystkich dzieci wierszykiem:

Święto ziemniaka dziś mamy,
Więc wszystkich do zabawy zapraszamy!
Na konkursy i zawody,
Na zagadki i podchody.
Niech zjednoczą się dzieciaki
I niech uśmiech mają taki /pokaz ręką/
Bowiem humor i zabawa
To jest najważniejsza sprawa!

Kto jest bohaterem dzisiejszego święta?

2.Pytania do dzieci:
•Czy lubicie ziemniaki?
•Jakie potrawy można zrobić z ziemniaków? (kopytka ,frytki, sałatki, chipsy, zapiekanki, knedle, placki ziemniaczane, zupy)
•Ziemniak to warzywo czy owoc?
•Kiedy zbiera się ziemniaki i jak się to nazywa? (jesienią, wykopki)

3.Udział w konkursach i zabawach:
Zapraszamy Was zatem do ziemniaczanej zabawy!
Każda grupa ma do wykonania jedno zadanie. W konkursie bierze udział 4 dzieci – reprezentanci grupy. Nauczyciel czyta zadanie.

- Grupa I

konkurencja:
Rozpoznanie ziemniaka spośród innych warzyw ułożonych na tacy.

Każde dziecko w naszym przedszkolu
Wiadomości ma
I ziemniaki od innych warzyw
Odróżni raz dwa!

Podkreślenie przez prowadzące konieczności spożywania warzyw i owoców jako bogatego źródła witamin.

- Grupa II

konkurencja:
„Wykopki” – dzieci zbierają do wiklinowych koszy rozrzucone ziemniaki, pomiędzy nimi są zgniecione gazety /zepsute ziemniaki/, których nie wolno zbierać.
„Niechaj cieszą się dzieciaki
I w mig zbiorą te ziemniaki
co wyrosły nam na polu
uprawianym w tym przedszkolu.”

PRZERYWNIK:
Rymowanka-wyliczanka po angielsku o ziemniaku „One potato”

- Grupa III

konkurencja:
„Taniec wokół ziemniaków” - dzieci tańczą w rytm słyszanej muzyki (piosenka o ziemniaku).

- Grupa IV

konkurencja:
„Zimowe zapasy” – dzieci otrzymują drewniane łyżki. Na łyżce położony jest ziemniak, dzieci pokonują wyznaczoną drogę między pachołkami.

„Cóż się teraz będzie działo łyżka,
ziemniak, drżące ciało...
Iść z nim trzeba ostrożniutko!
Drogę przebyć pomalutku!
Komu ziemniak nagle spadnie
Ma uśmiechnąć się najładniej.”

PRZERYWNIK:
Nauka hasła /cicho, głośno, szeptem/: „Bardzo cieszą się dzieciaki, gdy na obiad są ziemniaki!”

- Grupa V

konkurencja:
„Sadzenie ziemniaków” – dzieci układają w małych obręczach ziemniaka

- Grupa VI

konkurencja:
„Rzuty ziemniakami do celu” – dzieci otrzymują po 3 ziemniaki, rzucają do pudełka z wyznaczonego szarfą miejsca

„Do wiaderka traf ziemniaczkiem
Będziesz sprytnym przedszkolaczkiem!
Najpierw celuj, potem rzuć!
Zbieraj punkty, piosnkę nuć”.

PRZERYWNIK:
Rymowanka - dzieci wstają i wspólnie z nauczycielami pokazują i mówią rymowankę:

Mój ziemniaczku, mój malutki, /kucanie/
Rośnij duży okrąglutki, /wspięcie na palcach/
Ziemniak urósł, że aż strach,/stanie na palcach/
Więc go zjedli, no i bach! /siad na podłogę/

4. Zaproszenie do udziału w konkursie Pań:
/6 osób, po 1 osobie z każdej grupy/

- Jak są nazywane ziemniaki w różnych regionach Polski?
/Wielkopolska – pyry, Śląsk – grule, Mazury – kartofle, Zagłębie – ziemniaki, Kaszuby – bulwa/

- Obieranie ziemniaków przez Panie: „Czyja dłuższa będzie skórka?”

„Teraz niezła będzie górka,
Czyja dłuższa będzie skórka?
Kto potrafi obrać ładnie?
I dziś dobrze tu wypadnie?!”

Mierzenie długości obierek, wręczenie nagrody dla zwyciężczyni: ziemniaka owiniętego kokardą

5. Podziękowanie za udział w zabawach.

Już konkurencje są zakończone...
Nasze ziemniaki już upieczone!
Można je teraz ze smakiem zjeść.
6. Degustacja ugotowanych plasterków ziemniaków

7. Wręczenie każdej grupie koperty z zadaniem do wykonania /następnego dnia/:
- stemplowanie z ziemniaków /grupa I /
- wypełnianie konturu ziemniaka farbami /grupy: II i V/
- „Ziemniaczane cudaki”- wykonanie „cudaczków” z ziemniaków w połączeniu z różnymi materiałami np. wykałaczki, plastelina, włóczka itp. /grupa IV i VI/
- „Jeże” – wykonanie jeży z ziemniaków i materiały przyrodniczego / grupa III/

8. Podziękowanie za udział w konkurencjach i zabawach, wykonanie pamiątkowych zdjęć

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.