X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38634
Przesłano:

W pracowni tkackiej. Konspekt do zajęć edukacji polonistycznej w klasie III

Konspekt do zajęć edukacji polonistycznej w klasie III

Temat zajęć: W pracowni tkackiej
Krąg tematyczny: Sztuka i technika wokół nas.
Czas trwania zajęć: 45 minut

Cele operacyjne zajęć:
Uczeń pozna, w jaki sposób produkuje się płótno
Potrafi ustalić kolejność wydarzeń w opowiadaniu
Potrafi zamienić równoważniki zdań w zdania
Potrafi rozróżnić rośliny włókniste len i bawełnę oraz wie, jakie wyroby z nich powstają
Rozpoznaje wyroby wykonane z włókien naturalnych, sztucznych oraz potrafi określić ich różne właściwości
Potrafi zgodnie współpracować w grupie

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa

Metody: pokaz, działalność praktyczna, praca z tekstem

Pomoce: prezentacja multimedialna, ilustracje zwierząt, tkaniny: len, bawełna, wełna, guma, nylon, informacje dotyczące cech tkanin, kartki z nazwami tkanin, ramka tkacka, osnowa i watek

Przebieg zajęć.

1) Słuchanie czytanego przez nauczyciela opowiadania Zdenka Milera „Jak krecik dostał spodenki”.
a) Opowiadanie, jakie czynności wykonał krecik, aby zdobyć płótno i kto mu w tym pomógł. (przypinanie na tablicy ilustracji zwierząt oraz podpisywanie czynności, jakie wykonały)
b) Ustalenie kolejności zdarzeń w opowiadaniu w formie równoważników zdań
c) Porównanie kolejności ze wzorem.
d) Zamiana równoważników zdań na zdania

2) Zapoznanie z roślinami włókienniczymi –len, bawełna- w oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną

3) Krótki rys historyczny rozwoju włókiennictwa – cd prezentacji multimedialnej

4) Praktyczny pokaz wykonania tkaniny na ramce tkackiej
Pojęcia: ramka tkacka, osnowa, wątek

5) Zabawa w „Wyciąganie skarbów”
a) Uczniowie losują ścinki tkanin
b) Dobierają się grupami wg wylosowanych skarbów,
c) Określają cechy wylosowanego skarbu
d) Odkrywają nazwę materiału
e) Przyporządkowują materiał do grupy tkanin naturalnych lub sztucznych

6) Odmiana przez osoby czasownika „tkać” w czasie przyszłym złożonym – praca z ćwiczeniami str. 41 ćw. 8

7) Zadanie pracy domowej
Str. 41 ćw. 8a

8). Podsumowanie zajęć
N. trzyma spodenki krecika z wielkimi kieszeniami. Dzieci wkładają do kieszonek skarby zdobyte w czasie lekcji. Wkładając je mówią czego nauczyły się w czasie lekcji.

Na następnej lekcji uczniowie poznają rodzaje splotów tkackich, będą wykonywały splot prosty oraz skośny z pasków papieru.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.