X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38607
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Karuzela pór roku - scenariusz zajęć dla dzieci 5- letnich

Temat zajęcia: Karuzela pór roku
Cele ogólne: - utrwalenie charakterystycznych cech pór roku,
- rozpoznawanie pór roku po charakterystycznych zmianach zachodzących w przyrodzie--
Pomoce: piosenka „Wszyscy są witam Was”; ilustracja tego samego miejsca w czterech porach roku; 4 parasole- ozdobione tak jak w treści wiersza; wyrazy do globalnego czytania: wiosna, lato, jesień, zima; szarfy dla każdego dziecka w jednym z czterech kolorów” żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim; piosenka „Pory roku”; „ Karuzela pór roku” z WM dla każdego dziecka; instrumenty: janczary, trójkąt, tamburyn, kołatka;4 duże parasole narysowane na szarym papierze, elementy charakterystyczne dla danej pory roku (obrazki wycięte z gazet o tematyce ogrodniczej), kredki, klej.

Przebieg zajęć
1. Powitanie piosenką „Wszyscy są witam Was”.(Pedagogika zabawy Klanza).
Dzieci siedzą na dywanie śpiewają piosenką i ilustrują ją ruchem.
„Nowy Rok”- słuchanie wiersza H. Bechlerowej, rozmowa nt. treści i ilustracji.

2. Na tablicy przypięte są cztery ilustracje przedstawiające to samo miejsce w różnych porach roku, oraz parasole ozdobione tak jak w treści wiersza.
Dzieci siedzą na dywanie i uważnie słuchają wiersza, następnie odpowiadają na pytania:
- Jak wyglądał pierwszy, drugi, trzeci, ostatni parasol?
- Jak miały na imię dzieci Nowego Roku, które niosły parasole?
- Do której pory roku pasowałby pierwszy, drugi, trzeci, czwarty parasol?

3. „Pory roku”- omówienie treści obrazków, czytanie globalne wyrazów.
Nauczyciel i dzieci wspólnie omawiają poszczególne obrazki, zwracają uwagę na charakterystyczne cechy danej pory roku. N. prezentuje wyrazy do globalnego czytania: wiosna, lato, jesień, zima, dzieci przyporządkowują podpisy do obrazków i przypinają odpowiednie parasole.

4. „Pory roku”- zabawa ruchowa. Każde dziecko ma szarfę w jednym z czterech kolorów” żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim. N. wyjaśnia że są to kolory pór roku. Dzieci poruszają się swobodnie w rytmie melodii piosenki Pory roku- na przerwę w muzyce ustawiają się w czteroosobowych kółkach: wiosna, lato, jesień, zima.

5. „Pory roku” osłuchanie z piosenką. Dzieci siedzą na dywanie i słuchają piosenkę. Odpowiadają na pytania:
- O czym opowiada piosenka?
- Jak nazywają się kolejne pory roku w piosence?
- Jakie zabawy lubią kolejne pory roku?

6. Zabawa ruchowa połączona z nauką słów refrenu piosenki, gra na instrumentach.
N. wyznacza czworo dzieci, każdemu przydziela określony instrument: zima- janczary, wiosna- trójkąt, lato- tamburyn, jesień- kołatka. Wyznaczone dzieci zajmują miejsca w czterech rogach Sali. N. ustala z pozostałymi dziećmi co będą robić w określonej porze roku np. wiosna- jazda na rowerze, lato- pływanie, jesień- bieg z latawcem, zima- lepienie bałwana. Dzieci razem z N. recytują refren piosenki. Po wysłuchaniu tekstu jedno z dzieci zaczyna grać pozostałe wykonują wcześniej ustaloną czynność.

7. „Parasole pór roku”- zabawa plastyczna. Praca w zespołach
N. dzieli dzieci na cztery zespoły. Każda to inna pora roku. Dzieci w grupach otrzymują duży parasol narysowany na szarym papierze, przyozdabiają go elementami charakterystycznymi dla danej pory roku (obrazki wycięte z gazet o tematyce ogrodniczej) mogą także dorysować elementy samodzielnie kredkami.

8. Podsumowanie zajęć. Ewaluacja
N. dziękuje dzieciom za udział w zajęciach. Rozsypuje na dywanie buźki. Dzieci podnoszą buzię uśmiechniętą jeśli zajęcia się im podobały, smutną jeśli coś sprawiało im trudność.
Wiersz „Nowy rok” – H. Bechlerowa
Idzie Nowy Rok
lasem, miastem, polem.
Za nim idzie czworo dzieci,
każde z pięknym parasolem.
Jeden parasol – niby łąka:
kwiaty na nim i biedronka.
A na drugim kłosy żyta,
mak jak promyk w nich zakwita.
Na tym trzecim nie ma kłosów
ani kwiatów i biedronek,
tylko liście kolorowe -
złote rude i czerwone.
Czwarty – pięknie haftowany,
srebrne gwiazdki błyszczą na nim.
Idzie Nowy Rok
lasem, miastem, polem...
Teraz nazwij wszystkie dzieci,
które niosą parasole!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.