X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38512
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć w ogrodzie zmysłów

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE IV „MOTYLKI” ORGANIZOWANEGO W OGRODZIE ZMYSŁÓW
Grupa: dzieci 4-,5-letnie
Temat: „W naszym ogrodzie”
Cele:
- Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dzieci.
- Rozbudzanie ciekawości poznawczej dzieci.
- Rozbudzanie pozytywnych emocji w kontakcie z przyrodą.
- Kształtowanie opiekuńczej postawy w stosunku do roślin.
- Rozwijanie ekspresji plastycznej dzieci.
- Rozwijanie twórczego myślenia.
Cele operacyjne:
- wie, że należy ostrożnie poruszać się po ogrodzie, aby nie zniszczyć roślin
- wypowiada się na temat kwiatów obserwowanych w ogrodzie zmysłów;
- uczestniczy w zabawie ruchowej;
- opowiada o swoich spostrzeżeniach opartych na samodzielnej działalności badawczej;
- rysuje fragment kwiatka uwzględniając jego szczegóły;
- kończy rozpoczęte przez nauczyciela zdanie.
Forma: praca z całą grupą, praca indywidulana
Metody: słowne, oglądowe, techniki C. Freineta
Pomoce: lupy, metry, wykonane przez dzieci pszczółki, kartki, kredki, podkładki

Przebieg zajęć:

1. Wyjście do „Ogrodu zmysłów” – przedstawienie tematu zajęć, ustalenie zasad obowiązujących w czasie zajęć w ogrodzie.
2. Spacer po ogrodzie – obserwacja i swobodne wypowiedzi dzieci na temat kwiatów w znajdujących się w ogrodzie: ich koloru, kształtów, budowy.
3. „Pszczółka szuka kwiatka” – zabawa ruchowa, podczas gry przez nauczyciela na tamburynie dzieci biegają po ogrodzie, na ciszę przysiadają na kwiatku i spijają nektar. Wykorzystanie pszczół wykonanych przez dzieci w czasie zajęć w ciągu roku szkolnego.
4. Zabawy badawcze, wielozmysłowe poznawanie kwiatów w ogrodzie. Wykorzystanie lup oraz metrów do mierzenia wysokości kwiatów.
5. Próby dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.
6. „Kwiaty pod lupą” – rysowanie fragmentu obiektu wybranego przez dziecko z uwzględnieniem jak największej liczby szczegółów, wykorzystanie lup, w celu lepszej obserwacji szczegółów.
7. Zorganizowanie wystawki prac dzieci.
8. „Kwiat jest...” – tworzenie listy atrybutów, podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.