X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38463
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz uroczystości "Dzień Marchewki"

„DZIEŃ MARCHEWKI” – UROCZYSTOŚĆ PRZEDSZKOLNA

Data: 27.10.2016r.

Cele ogólne:
-Kształtowanie postawy prozdrowotnej
-Nabywanie prozdrowotnych przyzwyczajeń i nawyków

Cele operacyjne:
Dziecko:
-wie, jakie walory zdrowotne ma marchewka
-rozwiązuje zagadki i quiz nt. marchewki
-śpiewa piosenkę o tematyce zdrowotnej
-pije sok marchewkowy
-chrupie marchewkę
-doskonali umiejętność uważnego słuchania i wykonywania poleceń oraz koordynację wzrokowo- ruchową
-potrafi współdziałać z grupą
-potrafi kulturalnie zachować się podczas uroczystości

Metody:
-czynna
-oglądowa
-słowna
-aktywizująca

Formy pracy:
-indywidualna
-grupowa
-zbiorowa

Środki dydaktyczne:
-płyty CD
-dekoracja
-zagadki ukryte na szablonach marchewek, pytania do Quizu
-korony w kolorze pomarańczowym, marchewkowe odznaki
-karty pracy dla grup – „Marchewka”, kredki, kleje, pomarańczowa bibuła
-tablica na punktację
-tort marchewkowy / tort wykonany jest z surowych marchewek, ułożonych w misce, w środek włożona jest świeczka - podgrzewacz/, sok marchewkowy, marchewki do chrupania

Uczestnicy:
-Dzieci z wszystkich grup wiekowych
-Dyrektor, Wicedyrektor, nauczyciele, pracownicy obsługi

Przebieg uroczystości

1.Powitanie dzieci przez nauczycielkę

2.Odczytanie dzieciom listu od Marchewki

3.„Odszukaj marchewkę” – zabawa dydaktyczna
W sali ukryte są papierowe marchewki, po ich znalezieniu – nauczyciel odczytuje zagadkę /umieszczoną na odwrocie/

Lubią mnie chrupać zajączki.
Jest pomarańczowa i wiele witamin w sobie chowa.

Ma kolor pomarańczowy
od korzonka aż do głowy.
Z groszkiem bardzo często ją jesz.
Czy o kim jest mowa już wiesz?

Kiedy za zielony
pochwycisz warkoczyk
i pociągniesz mocno
wnet z ziemi wyskoczy.

Jest warzywem korzeniowym,
korzeń ma pomarańczowy,
znakomity z niej dodatek
do zup oraz do sałatek.

Gotowana, surowa
zawsze smaczna i zdrowa
pomarańczowy korzonek
w czarnej ziemi chowa.

Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana
pyszna w surówce i gotowana.
Dobrze jej w dłoni i salaterkach
więc chrup ją zawsze zamiast cukierka.

Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa.
Kiedy za zielony pociągniesz warkoczyk,
wnet z ziemi wyskoczy.

Teraz jarzynową
zadam Ci zagadkę.
Jest pomarańczowa,
ma zieloną natkę.

4.„Konkurs na marchewkowego króla i marchewkową królową”
Z każdej grupy wybierana jest dziewczynka i chłopiec, którzy mają na sobie najwięcej pomarańczowego koloru. Nauczycielka zakłada dzieciom pomarańczowe korony.

5.Zbiorowy śpiew piosenki „My zdrowe dzieciaki”

6.„Co wiemy o marchewce?” – Quiz
Nauczycielki poszczególnych grup wybierają po jednym przedstawicielu. Prowadząca zadaje dzieciom pytania. Przedstawiciele mogą naradzać się ze swoją grupą.
Za poprawną odpowiedź przyznawany jest marchewkowy punkt na tablicy.

Misie:
1)Czy z marchewki można upiec ciasto?
2)Czy ta marchewka (pokaz surowej marchwi) jest twarda, czy miękka?

Zajączki:
3)Jaki kolor ma marchewka?
4)Jakie zwierzątka lubią zjadać marchewkę?

Tygryski:
5)Czy marchewka to owoc, czy warzywo?
6)Co to jest: jest pomarańczowa i wiele witamin w sobie chowa?

Biedronki:
7)Dlaczego powinniśmy zjadać dużo marchewki?
8)Jaka marchewka jest zdrowsza – surowa, czy gotowana?

Motylki:
9)Podaj przykład jednej potrawy z marchewki?
10)O czym należy pamiętać przed zjedzeniem marchewki?

Sowy:
11)Jak nazywa się zielona część marchewki?
12)Co jest potrzebne do tego, aby wyhodować marchewkę?

7.„Tort marchewkowy” – wspólne śpiewanie 100lat „Marchewce”

8.„Marchewkowy taniec” – zabawa grupowa z marchewką
Dzieci podzielone są na grupy. Siadają w kole. Gdy gra muzyka (piosenka „Na marchewki urodziny”) dzieci podają sobie z rąk do rąk marchewkę. Gdy muzyka milknie – dziecko, które ma marchewkę – dostaję marchewkę do schrupania.

9.„Marchewka” – praca grupowa
Dzieci otrzymują zadanie do wykonania w sali - muszą pokolorować natkę kredkami i wykleić marchewkę kawałkami bibuły

10.Odczytanie listu pożegnalnego od Marchewki:

Gratuluję! Wykonaliście wszystkie zadania, dlatego dla każdego dziecka przygotowałam marchewkową odznakę i sok marchewkowy. Noście tą odznakę i jedzcie marchewki! Życzę Wam dużo zdrowia i wspaniałych zabaw w przedszkolu!
Wasza przyjaciółka Marchewka!

11.Podziękowanie za przybycie: wręczenie odznak dzieciom oraz koron Paniom Kucharkom - za przygotowanie pyszności z okazji „Dnia Marchewki” /zupa marchewkowa, sok marchewkowy, marchewka do chrupania/.
Wydanie wspólnego okrzyku: „Marchewki chrupiemy, bo zdrowi być chcemy!”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.