X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38398
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kto mieszka w wielkanocnym jajku? Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć – grupa Biedronki
Temat kompleksowy: Wielkanoc
Temat dnia: Kto mieszka w wielkanocnym jajku?
Opracowała: Jolanta Jagielicz
Grupa wiekowa: 3 – latki
Cele ogólne:
• budowanie przynależności do grupy,
• kształtowanie wiedzy o polskich symbolach świątecznych,
• zapoznanie z budową jajka
• rozróżnianie i nazywanie kolorów podstawowych,
• ćwiczenia w liczeniu zakresie trzech i czterech,
• ekspresja artystyczna.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• czuje się częścią grupy,
• potrafi odnaleźć ukryte jajka,
• liczy jajka
• dowiaduje się, jakie zwierzęta są symbolem Wielkanocy,
• wie, z jakich części składa się jajko,
• potrafi rozpoznać kolory podstawowe,
• maluje jajko styropianowe, dekoruje je,
• maluje palcami jajko, wyróżniając jego kolory, maluje pisanki

Formy pracy:
• indywidualna,
• grupowa.
Metody:
• słowne: rozmowa, zagadki,
• ruchowe: taniec, zabawy ruchowe,
• plastyczne: wyklejanie, malowanie.
Pomoce dydaktyczne:
płyta CD, szary papier, farby, pędzelki, pacynki, liczmany – jajka, emblematy dla dzieci – jajka w czterech kolorach, taśma kolorowa, jajka styropianowe, historyjka obrazkowa, kolorowe ilustracje, koszyczki wycięte z szarego papier,
pacynka: pluszowy zajączek, kurka; chusta albo pudełko,
jajko: surowe i gotowane,
kartki z szarego papieru, farba plakatowa.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie pacynką
Pluszowy zajączek wita wszystkie dzieci i zaprasza je do wspólnej zabawy, opowiadając, że jest Zajączkiem Wielkanocnym, czyli zajączkiem, który odwiedza dzieci w Wielkanoc.

2. Zagadka dydaktyczna „Co to za gość?”
Nauczyciel opowiada, że przyszedł do nas gość, aby opowiedzieć nam o nadchodzących świętach.
Dzieci dotykają go (kurka schowana pod chustą albo w pudełku). Witamy się
z kurką; mówimy głosem kurki „ko- ko- ko”.
Kurka opowiada dzieciom, że to ona znosi jajka, które potem pomalowane, ozdobione przez dzieci są ozdobą wielkanocnego stołu, wkładamy je też do koszyczka. Tłumaczy dzieciom, iż z jajka, które wysiedzi kura wykluwa się kurczaczek, natomiast to, które nie zostało wysiedziane nadaje się do zjedzenia. Zagadka dydaktyczna „Co mieszka w jajku?” Sprawdzenie, co może być w jajku. (wykorzystanie do zabawy jajek styropianowych - otwieranych).
W. Szumanówna „Kurczątko” – wiersz zagadka.
Z jajeczka się urodziło
Główkę najpierw wychyliło
Na dwie nóżki wyskoczyło
Czarne oczka otworzyło
Dziobek mały rozchyliło
Że jest głodne zakwiliło
Pi, pi ,pi
Co to było?

3. Piosenka „Pisanki” – wspólne śpiewanie.
Zabawa ruchowa - „Zwierzęta wielkanocne”.
• Baranek – dzieci stoją w miejscu i naśladują baranka be-be-be
• Królik - kicamy jak zajączki
• Kurczak – pi, pi, pi i chodzimy jak kurczaki
• Jajko – siadamy po turecku .

4. Zabawa matematyczna „Szukamy kolorowych pisanek”.
W sali ukryte są wycięte z papieru kolorowe jajka. Zadaniem dzieci jest odnaleźć wszystkie jajka ukryte w sali i włożyć je do właściwych koszyków wg koloru – (klasyfikowanie) oraz policzyć ile jajek jest w każdym koszyku, których jajek jest najwięcej, których najmniej lub tyle samo. – liczenie w zakresie 3 i 4.

5. Zabawa ruchowa „Pisankowe pociągi”- dzieci podzielone na trzy lub cztery grupy bawią się przy muzyce, tworząc pociągi wg kolorów plakietek.

6. Historyjka obrazkowa – „Przygoda zajączka Szaraczka”.
Ustalenie kolejności zdarzeń, doskonalenie wypowiedzi ustnej, numerowanie ilustracji. (numeracja w formie kropek). Wyjaśnienie dzieciom, że kurczaczki zawsze będą żółte, a nie tak jak u zajączka kolorowe.

7. Zabawa ruchowa – „Kolor do koloru”.
Dzieci na przerwę w muzyce muszą stanąć na dywanie w tym miejscu, gdzie przyklejona jest taśma w takim samym kolorze jak na plakietce.

8. Praca plastyczna „Jajko” lub „Pisanka”
Każde dziecko otrzymuje kartkę szarego papieru, może wybrać co chce namalować: jajko lub pomalować pisankę. Dzieci, które wybrały jajko malują paluszkami żółtko na środku kartki, a później białko wokół żółtka. Dzieci, które wybrały kolorową pisankę malują pędzelkiem pisankę, wykorzystują farby w czterech kolorach podstawowych. Nauczyciel przydziela dzieciom zadania do wykonania wg możliwości dzieci.
Dla chętnych dzieci malowanie jajka styropianowego.

9. Pożegnanie pacynką.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.