X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38381
Przesłano:
Dział: Biblioteka

Akcja czytelnicza "Z książką za pan brat"

AKCJA CZYTELNICZA „Z KSIĄŻKĄ ZA PAN BRAT”

1. Cele:
- zapoznanie z zawartością księgozbioru biblioteki szkolnej;
- promocja biblioteki i szkoły w środowisku lokalnym;
- podnoszenie poziomu czytelnictwa;
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych;
- pokazanie atrakcyjnego sposobu spędzenia czasu wolnego;
- promocja książki;
- promowanie czytania i wykorzystywania wiedzy w praktyce;
- wdrażanie do częstego korzystania z książki;
- integracja społeczności lokalnej;
- poznanie nowości wydawniczych oferowanych przez lokalne wydawnictwa;
- aktywizacja młodzieży;
- umożliwienie poznania wydawnictw lokalnych i ich propozycji wydawniczych;
- rozwijanie kreatywności młodzieży.

2. Grupa docelowa:
Młodzież gimnazjalna oraz klas 7, 8 SP.

3. Czas:
ok. 3 godziny

4. Budżet
materiały piśmiennicze (papiery, długopisy, flamastry), ksero, dyplomy – koszty własne i budżet szkoły;
bufet (ciasta, herbata) – przygotowanie chętni uczniowie i ich rodzice (Rada Rodziców, Rada Uczniów).

5. Patronat
lokalna telewizja internetowa
lokalna gazeta

6. Miejsce imprezy
Szkoła, sale

7. Liczba osób zaangażowanych w imprezę:
- P. Dyrektor (otwarcie i podsumowanie imprezy)
- 2 bibliotekarzy
- 12 – 14 uczniów – wolontariuszy do pomocy w prowadzeniu poszczególnych konkurencji, w każdej sali po co najmniej 2 prowadzących.

8. Część merytoryczna
I. 16.00 – 16.15 Rejestracja przy wejściu do szkoły. Uczestnicy otrzymują identyfikatory, plan z trasą gry terenowej* i kartki do potwierdzenia zaliczonych zadań. Przechodzą do szatni a następnie do auli.
*(Każdy uczestnik otrzymuje trasę, którą ma przejść w innej kolejności, tak żeby nie wszyscy naraz byli w tej samej sali).
II. 16.15 – 16.30 Aula: Powitanie wszystkich uczestników przez p. dyrektor szkoły, podanie głównych celów i organizacji przebiegu imprezy. Krótka informacja na temat szkoły i biblioteki szkolnej. Kilka słów na temat wydawców goszczących na imprezie.
III. 16.30 – 18.45 Uczestnicy wg planu na swoich kartkach przechodzą do kolejnych sal, gdzie uczestniczą w zajęciach i wykonują poszczególne zadania. Po wykonaniu zadania otrzymują pieczątkę na na karcie potwierdzeń. Po zaliczeniu wszystkich zadań i zdobyciu wszystkich pieczątek mogą przejść do bufetu, gdzie w nagrodę otrzymają herbatę oraz kawałek ciasta. Karta z pieczątkami jest odbierana, na jej podstawie wypisywany jest certyfikat dla każdego uczestnika.

Przebieg gry terenowej:
SALA 1 „Zgadywanki”:
1) uczestnicy losują kartkę z cytatem i odgadują z jakiej książki on pochodzi (przykład 1 poniżej);
2) losują kartkę z nazwą bohatera literackiego i odpowiadają w jakiej książce występuje ta postać (przykład 2 poniżej);
SALA 2 „Kalambury” – w zależności od ilości osób w sali ale tak żeby każda z osób miała możliwość przedstawić gestami lub rysując na tablicy wylosowany tytuł książki (przykład 3 poniżej)
SALA 3 „Koło fortuny” – uczestnicy zgadują tytuły książek lub nazwy bohaterów literackich.
SALA 4 (pomieszczenie biblioteki):
1) bibliotekarz oprowadza po bibliotece, zapoznaje z układem księgozbioru oraz katalogami;
2) uczestnik losuje kartkę z tytułem i autorem książki a następnie wyszukuje ją na półkach, może skorzystać z katalogu;
SALA 5 (pomieszczenie czytelni):
1) prezentacja czasopism gromadzonych w czytelni oraz księgozbioru podręcznego;
2) zadanie: „Porządkujemy książki na półce” – uczestnicy układają zbiór przygotowanych książek (10-12 pozycji) w kolejności alfabetycznej, tak jak stałyby one na półce w bibliotece.
SALA 6 „Kampania reklamowa”: - każdy uczestnik wymyśla i zapisuje na przygotowanych arkuszach papieru hasła reklamujące czytanie, książki lub bibliotekę.
SALA 7 (sala gimnastyczna): uczestnicy wykonują ćwiczenia wg instrukcji z wykorzystaniem książek, np. wyścigi w parach z książką na głowie, z książką między kolanami i pod pachami; polecenie typu: przenieście w parze książkę nie dotykając jej rękami lub dotykając tylko głową.
SALA 8 „Debata nad książką”: o określonej godzinie wszyscy przerywają swoje zadania, które zaliczali w innych salach i zbierają się w sali nr 8 na debatę.
Po dwóch stronach sali zawieszone hasła:
„Książki są ważne dla człowieka i nic ich całkowicie nie zastąpi”
„Internet, film, telewizja inne media mogą całkowicie zastąpić książkę”
Pod każdym hasłem ławki, na których siadają uczestnicy w zależności od tego, które hasło jest im bliższe. Każda grupa podaje argumenty na poparcie swojej postawy i próbuje przeciągnąć na swoją stronę osoby siedzące po przeciwnej stronie. Prowadzący podaje, kiedy uczestnicy mogą zmieniać swoje miejsca.
Podsumowanie debaty przez prowadzącego, przeliczenie osób przy każdym haśle, podanie wyniku i podziękowanie za udział w debacie.
Wychodząc z sali każdy uczestnik wybiera sobie kartkę z wypisanym hasłem lub cytatem, tą kartkę przyklei w auli w odpowiednim miejscu (przykład 4, poniżej);
SALA 9 „Zakład fotograficzny” – tutaj przygotowane duże skrzydła wycięte z tektury z hasłem: „CZYTANIE USKRZYDLA”, każdy uczestnik może wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie z przygotowanymi rekwizytami (np. książkami).
SALA 10 Kawiarenka – uczestnicy oddają swoje kartki z potwierdzeniem zaliczenia wszystkich zadań i otrzymują w nagrodę poczęstunek.
Korytarze szkolne: Wystawa i kiermasz książek goszczących na imprezie wydawnictw.

IV. 18.45-19.00 Aula: Uczestnicy wchodząc do auli przyklejają kartki, które zabrali po debacie, we wskazanym przez organizatorów miejscu, następnie zajmują miejsca na przygotowanych krzesłach. Podsumowanie akcji (p. Dyrektor, bibliotekarze) podziękowanie za udział, wręczenie certyfikatów, zaproszenie na kolejne imprezy organizowane przez szkołę.

9. Materiały dla uczestników:
- identyfikatory z miejscem na wpisanie imienia i nazwiska;
- ulotki z programem, trasą „gry terenowej” oraz kartą do pieczętowania zaliczonych kolejnych zadań;

Przykład 1. SALA 1:
CYTATY Z LEKTUR
1. „Chcesz już iść? Jeszcze ranek nie tak bliski, 
Słowik to, a nie skowronek się zrywa
I śpiewem przeszył trwożne ucho twoje.”
(W.Szekspir, Romeo i Julia)
2. “Wyrzecz się swego rodu, rzuć tę nazwę!
Lub, jeśli tego nie możesz uczynić,
To przysiąż wiernym być mojej miłości,”
(W.Szekspir, Romeo i Julia)
3. „Jeśli nie chcesz mojej zguby,
Krrrokodyla daj mi, luby”.
( A.Fredro, Zemsta)
4. „Być,albo nie być – oto jest pytanie”
(W.Szekspir, Hamlet)
5. „Decyzja oswojenia niesie w sobie ryzyko łez.”
(A.de Saint-Exupery, Mały Książę)
6. „Dorośli są zakochani w cyfrach. Jeżeli opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie spytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie usłyszycie:, „Jaki jest dźwięk jego głosu? W co lubi się bawić? Czy zbiera motyle?” Oni spytają was: „Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?”
(A.de Saint-Exupery, Mały Książę)
7. „Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.”
(A.de Saint-Exupery, Mały Książę)
8. „A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu...”
(A.de Saint-Exupery, Mały Książę)
9. „Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem.”
(A.de Saint-Exupery, Mały Książę)
10. „Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.”
( E.ESchmitt, Oskar i Pani Róża)
11. „Człowiek nie jest stworzony do klęski. (...) Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.”
(E.Hemingway, Stary człowiek i morze)
12. „Nie należy spatałaszyć szans, które dostaliśmy do rąk.”
(A.Kamiński, Kamienie na szaniec)
13. „Tylko odwaga i zdecydowanie połączone ze spokojem i trzeźwością dają powodzenie.”
(A.Kamiński, Kamienie na szaniec)
14. „Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.”
(J.R.R.Tolkien, Hobbit)
15. „- Mistrz Ulryk – rzekł pierwszy herold – wzywa twój majestat, panie, i księcia Witoldana bitwę śmiertelną i aby męstwo wasze, którego wam widać brakuje, podnieść, śle wam te dwa nagie miecze.”
(H.Sienkiewicz, Krzyżacy)
16. „- Mój ci jest! Mój ci jest! – Jej ci jest! – powtórzyły potężne głosy rycerzy. – Do kasztelana!”
(H.Sienkiewicz, Krzyżacy)

Przykład 2 SALA 1:
Bohaterowie lektur:

1. ACHILLES - Homer Iliada,
2. AGAMEMNON-Homer Iliada,
3. Tadeusz Zawadzki, pseudonim Zośka – Kamienie na szaniec,
4. Aleksy Dawidowski, ps. Aleks - Kamienie na szaniec,
5. Stanisława Bozowska - Siłaczka,
6. Zbyszko z Bogdańca – Krzyżacy;
7. Maćko z Bogdańca – Krzyżacy;
8. Jurand ze Spychowa - Krzyżacy;
9. Bilbo Baggins – Hobbit;
10. Gandalf – Hobbit;
11. Rodzeństwo: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja - Lew, czarownica i stara szafa;
12. Kreon – Antygona;
13. Duchy Józia i Rózi – Dziady cz. 2;
14. Tartuffe – Świętoszek;
15. Alina – Balladyna;
16. Kapuleti i Monteki – Romeo i Julia;
17. Hermiona Granger – Harry Potter;
18. Skawiński – Latarnik;
19. Róża – Mały Książę;
20. Santiago – Stary człowiek i morze.

Przykład 3 SALA 2
Kalambury-przykłady tytułów książek:

ZŁODZIEJKA KSIĄŻEK
KAMIENIE NA SZANIEC
GWIEZDNE WOJNY
POTOP
MILCZENIE OWIEC
KRÓL LEW
PRZYGODY SHERLOCKA HOLMES
IGRZYSKA ŚMIERCI
ROBIN HOOD
PIOTRUŚ PAN
KAMIENIE NA SZANIEC
KRZYŻACY
MAŁY KSIĄŻĘ
KUBUŚ PUCHATEK
PINOKIO

Przykład 4 SALA 8
Cytaty dot. książki i czytania

To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła

Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to co, już masz w sobie.

Im mniej człowiek wie, tym łatwiej mu żyć.

Wiedza daje wolność, ale unieszczęśliwia.

Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce.

Tworzeniu wielu ksiąg nie ma końca.

Czytanie to najlepszy sposób uczenia się.

Czytanie najlepszą nauką.

Z książki płynie odwaga, książka w życiu pomaga.

Czytanie – to jedna z bram do wolności. Robert Escarpit

Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała. Richard Steele

Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jakmało się wie. Mikołaj Gogol

Boję się człowieka czerpiącego wiedzę z jednej książki. Tomasz z Akwinu

Cóż, że siedzisz nad książką, małpeczko kochana? Gdy nie rozumiesz, jaka tam rzecz napisana. Antoni Gorecki

Czytajmy, bo czytanie jest drugim życiem. Ignacy Krasicki

Dom bez książek jest jak plaża bez słońca. José Mart

Książka jest pasem ratunkowym samotności. Ramon Gomez de la Serna

Dobre książki i dobre lekarstwa wyleczyły już parę osób. Wolter

Pieniądze i książki tylko wtedy pożytek przynoszą, gdy są w obiegu. Friedrich Rückert

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.