X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38275
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mój przyjaciel - Miś. Scenariusz zajęć prowadzonych metodą Dobrego Startu Marty Bogdanowicz dla dzieci 4-letnich

Ewa Adamkiewicz
Scenariusz zajęć prowadzonych metodą Dobrego Startu
Marty Bogdanowicz dla dzieci 4 – letnich
Temat: Mój przyjaciel – Miś

Cele ogólne:
- usprawnianie koordynacji słuchowej, wzrokowej, ruchowej,
- ćwiczenia narządów mowy,
- przygotowanie dzieci do nabywania umiejętności pisania,
- budowanie systemu wartości,
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, taniec, śpiew
Cele szczegółowe:
- uczeń śpiewa piosenkę ,,Mam ja misia”,
- wyodrębnianie z tekstu piosenki zdań i wyrazów,
- gra na instrumentach – zakrętki do słoików,
- pisze po dywanie literę M,
- rysuje figurę geometryczną koło.
Środki dydaktyczne: pluszowe misie, płyta CD z piosenką ,,Mam misia”, płyta CD z nagranym rykiem niedźwiedzia, chusta animacyjna, metalowe zakrętki do słoików.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie dzieci piosenką .
Uczniowie ustawiają się po obwodzie koła parami, twarzami do siebie. Powstaje koło zewnętrzne i wewnętrzne.
,,Wszyscy są, witam was” – podają sobie dłoń
,,Zaczynamy, bo już czas” – obracają się
,,Jestem ja, jesteś ty” – wskazywanie siebie i kolegi
,,Raz, dwa, trzy” – klaśnięcie, a na ,,trzy’ zmiana pary, przesunięcie w prawo tylko dzieci tworzących koło wewnętrzne.
2. Uczniowie siadają na dywanie, tworząc koło. Wśród nich nauczyciel. Dzień wcześniej nauczyciel prosił uczniów o przyniesienie swojego misia. Należy zadbać o to, by każde dziecko miało tego dnia misia. Nauczyciel oznajmia, że tematem rozmowy będzie miś – przyjaciel.
Zadaje pytania: Kto to jest przyjaciel? Co kryje się pod tym słowem? Jaki musi być przyjaciel?
Chętni uczniowie odpowiadają na pytania. Nauczyciel wyjaśnia, że przyjaźń w życiu człowieka jest bardzo ważna, ponieważ nie czujemy się samotni.
3. Nauczyciel włącza piosenkę ,,Mam misia”. Uczniowie śpiewają razem z nauczycielem.
,,Mam ja misia pluszowego i chcę go dać tobie, by był twoim przyjacielem, weź go, proszę sobie.”
Po wysłuchaniu piosenki, nauczyciel zadaje pytania: Jaki jest miś z piosenki? - pluszowy , odpowiada chętny uczeń. Kim jest miś? – przyjacielem ( odpowiada uczeń ).
4. Zabawa ruchowa. Dzieci stają w kole w parach twarzą do siebie jak na początku zajęć, tworząc dwa koła, zewnętrzne i wewnętrzne. Śpiewają piosenkę ,, Mam misia” . W zabawie biorą udział misie dzieci. Pary wymieniają się misiami. Po zakończeniu śpiewu , dają krok w prawo te dzieci, które tworzą koło wewnętrzne. Śpiewają tak długo, aż powrócą do swojej pary.
5. Dzieci siadają w kole. Nauczyciel pyta, jak dzieci dbają o swoje misie? Dzieci odpowiadają, że swoje misie przytulają, śpią z nimi, zabierają je na spacery, wycieczki, nie rzucają nimi, nie ciągną za łapki . Nauczyciel pyta o imiona maskotek, ich kolor, wielkość, jaki mają nosek ( gładki, zimny), oczy? Co najbardziej lubią w swoim misiu? Uczniowie opisują swoje misie.
Nauczyciel uświadamia dzieciom, że tak jak o misie, należy dbać w życiu o swojego prawdziwego przyjaciela, o przyjaźń. Dla przyjaciela trzeba mieć czas.
6. Zabawa ruchowa: Nauczyciel uczy słów: ,,Jedziemy na wycieczkę, zabieram misia w teczkę”. Nauczyciel z dziećmi tworzy pociąg, wszyscy zabierają swoje misie ,,na przejażdżkę” , powtarzają słowa za nauczycielem i naśladując ruch pociągu, poruszają się po całej klasie.
7. Na prośbę nauczyciela dzieci kładą się na dywanie, po ,,przejażdżce” misie są zmęczone i idą spać. Dzieci umieszczają misie wewnątrz koła, nauczyciel nakrywa misie chustą animacyjną – misie śpią, dzieci leżą na dywanie , tworząc koło, też naśladują misie – śpią. Nauczyciel oznajmia, że misiom śni się ich ulubiona potrawa : miód, zatem dzieci ,, oblizują wargi z miodu” – ćwiczenia narządów mowy.
8. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że za chwilę misie – dzieci będą budzić się ze snu i musza usiąść, gdy usłyszą ryk niedźwiedzia. Nauczyciel włącza płytę z nagraniem głosu niedźwiedzia. Dzieci siadają, tworząc nadal koło. Nauczyciel mówi, że dzieci teraz muszą obudzić swoje misie. Rozdaje uczniom po dwie zakrętki od słoików ( miodu ). Każde dziecko wystukuje swój ulubiony rytm, w ten sposób budząc swego ,, pluszaka”. Gdy wystuka dźwięk, odkłada zakrętki na bok, wchodzi pod chustę animacyjną i wydobywa spod niej swojego misia i mocno go ściska. W ten sam sposób postępują wszystkie dzieci.
9. Nauczyciel pokazuje uczniom literki M m . Prosi dzieci , aby spróbowały paluszkiem napisać na dywanie owe literki, M ( m ) jak MIŚ.
10. Pląs pożegnalny, dzieci ustawiają się parami po obwodzie koła, twarzami do siebie : ,,Pójdę ja, pójdziesz ty” - pokazują na siebie, potem na kolegę
,, Raz, dwa, trzy” – klaszczą w dłonie kolegi , na ,,trzy” następuje przesunięcie koła zewnętrznego o jedną osobę w prawo.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.