X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38226
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rok mieni się barwami tęczy - kolor czerwony. Scenariusz zajęć w grupie dzieci młodszych

Temat: Rok mieni się barwami tęczy – kolor czerwony.
Data: 15.02.2018
CELE OGÓLNE:
• zapoznanie z treścią bajki O Czerwonym Kapturku oraz jej morałem;
• rozwijanie zainteresowania dzieci książką;
• odróżnianie dobra od zła;
• poznaje kolor czerwony
• wdrażanie do uważnego słuchania oraz odpowiadania na pytania
• zapoznanie z owocami, warzywami i innymi rzeczami w kolorze czerwonym

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:

• zna treść bajki;
• umie ocenić postępowanie bohaterów;
• rozumie, że nie należy ufać obcym;
• rozumie, że nie należy przekazywać nieznajomym określonych informacji, np. adresu zamieszkania;
• rozpoznaje i nazywa kolor czerwony

Przebieg uroczystości:
1. Przywitanie rożnymi częściami ciała - zabawa integracyjna przy muzyce, wykorzystująca elementy metody Weroniki Sherborn - doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała. Dzieci poruszają się przy skocznej muzyce, na przerwę w muzyce witają się poszczególnymi częściami ciała, np. prawe nogi, lewe łokcie itd.
2. Wprowadzenie do tematu na podstawie wiersza „BARWA CZERWONA” A. Natorff

Ja w drogowych kwitnę makach i w drogowych bywam znakach,
W kalendarzu mam niedziele i świątecznych dni też wiele.
Moją barwę flaga miewa
No i bocian wystrojony buty ma i dziób czerwony.

- Odszukanie kolorów wśród palety różnych kolorów - nauczyciel trzyma w ręku paletę kolorów - dzieci wspólnie odgadują który to kolor czerwony. Burza mózgów: „Z czym kojarzy wam się kolor czerwony?”.
- Zabawa ruchowa (pokazywanie) z wykorzystaniem wiersza „Byk”

Ten byk silny, okazały,
Ciężko pracował przez dzień cały.
A co robił? Któż to wie.
Jak chcesz zapytaj się:
„Byku, byku, gdzie byłeś?
Byku, byku co robiłeś?”

Dzieci tworzą koło. Wybrana osoba zakłada opaskę z rogami, zostaje bykiem i zajmuje miejsce wewnątrz koła. Podczas gdy dzieci mówią wierszyk, byk pokazuje ruchem ciała dowolną czynność (jedzenie, spacerowanie, prasowanie, tańczenie itp.) zadaniem dzieci jest odgadnięcie Co robił byk? Ten kto odgadnie zostaje bykiem.

- CORRIDA – walka z bykiem, widowisko popularne w Hiszpanii. W każde niedzielne popołudnie od marca do października odbywają się na arenie w centrum miast walki byków. (prezentacja zdjęcia). Z bykami się zmagają dzielni matadorzy (prezentacja zdjęcia).
- Bitwa na pomidory – dzieci dzielą się na dwie drużyny. Każda drużyna otrzymuje taką samą liczbę kulek czerwonych. Na środku zaznaczamy linię. Na sygnał start, drużyny próbują przerzucić jak najwięcej „pomidorów” na stronę przeciwnika. Wygrywa ta drużyna, która na swoim polu ma mniej kulek. Zwracamy uwagę, by dzieci nie rzucały kulkami w siebie.
- Trafiony zatopiony – rzucanie do celu czerwonymi kulkami.

3. „Lot czarodziejskim dywanem do krainy baśni"- zabawa z chustą animacyjną.
Nauczyciel rozkłada chustę animacyjną - czarodziejski dywan. Zaprasza do zajęcia na niej miejsca, w celu przeniesienia się do krainy baśni, w której czekają niezwykłe zabawy i konkursy. Dzieci zamykają oczy i wyobrażają sobie, że lecą na czarodziejskim dywanie. Po chwili, nauczyciel prosi o otwarcie oczu i wita dzieci w krainie baśni.
4. Nauczyciel odkrywa przykryte chustą rzeczy: koszyczek, czerwona czapeczka, pelerynka. Zadaje pytania naprowadzające dzieci celem uzyskania odpowiedzi: Będziemy dziś rozmawiać o Czerwonym Kapturku
5. Aktywne słuchanie bajki pt. "Czerwony kapturek" – pokaz ilustracji, możliwość wykorzystania pacynek.
6. „Droga do babci”- opowieść ruchowa.
Mała dziewczynka w czerwonym kapturku idzie przez las (marsz w miejscu). W ręku niesie koszyczek ze smakołykami (machanie ręką wzdłuż ciała). Rozgląda się i widzi drzewa: wysokie- (dzieci stają na palcach, ręce wyciągnięte w górę) i niskie (dzieci przechodzą do przysiadu). Obserwuje ptaki, które wirują nad jej głową (naśladowanie lotu ptaków).
W całym lesie rosną cudowne kwiatki. Z tych najpiękniejszych Czerwony Kapturek robi bukiecik dla swojej babci (skłony przedstawiające zbieranie kwiatków i wąchanie). Nagle dziewczynka widzi groźnego wilka. Szybko musi się ukryć (przysiad z głową między nogami). Na szczęście nieznajomy nie zauważył dziewczynki. Teraz może śmiało biec do swojej babuni (bieg w miejscu).
7. "Koszyczek babci" – zabawa pobudzająca pracę zmysłów.
Nauczyciel stawia przed dziećmi koszyk, w którym znajdują się przykryte chustą: bułka, jabłko, butelka z sokiem, kawałek ciasta, pomidor itp. Chętne dziecko wkłada rękę pod chustę i wybiera jeden przedmiot. Następnie zgaduje, co Czerwony Kapturek niósł babci w koszyku
8. "PIOSENKA KAPTURKA"
Nie Mruczek, nie Burek, nie jeż, nie ptak,
Czerwony Kapturek - to ja zwę się tak.
Mam warkoczyk, modre oczy, buzię mam, jak mak.
Nie Mruczek, nie Burek, nie jeż, nie ptak,
Czerwony Kapturek - to ja zwę się tak.
W tej chatce przy mamie mój cały świat,
nie psocę, nie kłamię, a mam siedem lat.
Nie znam troski, śpiewam piosnki, kocham każdy kwiat.
Podbiegnę na wzgórek, a las mi gra.
Czerwony kapturek, to ja, właśnie ja
9. Zabawa integracyjna „Pomóż Czerwonemu Kapturkowi”
Czerwony Kapturek (wskazuje dziewczynkę przebraną za Czerwonego Kapturka) jest nieco roztargniony i nie pamięta, gdzie położył to wszystko, co powinien zanieść babci. Każda z dwóch drużyn dostanie pusty koszyk i listę zawierającą wykaz tego wszystkiego, co powinno się znaleźć w koszyku. Wygrywa drużyna, która zbierze wszystkie elementy i jako pierwsza przekaże koszyczek Czerwonemu Kapturkowi.
10. Zabawa ruchowa „Czerwony Kapturku, uciekaj” – troje dzieci (wilk) trzymają się za ręce; w trakcie trwania jednej piosenki muszą złapać jak najwięcej uczestników zabawy, czyli Czerwonych Kapturków.
11. Określanie cech. W młodszych grupach nauczyciel mówi cechy a dzieci dobierają postać np
- przebiegły, sprytny, kłamliwy, niebezpieczny – WILK
- łatwowierny, nieposłuszny, naiwny - CZERWONY KAPTUREK
- odważny, dzielny, nieustraszony - GAJOWY
- dobra, opiekuńcza, radosna - BABCIA
12. Degustacja czerwonych smakołyków: galaretki, pomidora, rzodkiewki...soku z czerwonych owoców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.