X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38164
Przesłano:

Scenariusz zabaw gimnastycznych - zajęcia gimnastyki korekcyjnej

SCENARIUSZ ZABAW GIMNASTYCZNYCH

PROWADZĄCY: Anna Kulka
WIEK ĆWICZĄCYCH: 5 lat.
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 12 osób.
PRZYBORY : magnetofon, muzyka, gazety, butelki plastikowe, woreczki, szarfy, obręcze, wata
CZAS ĆWICZEN: 30 minut.
METODY: zadaniowa, zabawowa, naśladowcza, opowieści ruchowej.

CELE:
- zachęcanie dzieci do aktywności ruchowej poprzez zabawy i gry;
- kształtowanie wyczucia prawidłowej postawy w różnych pozycjach, w miejscu i w ruchu;
- wzmacnianie mięśni posturalnych;
- kształtowanie prawidłowej sylwetki;
- wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy.

PRZEBIEG:

Tok lekcji | Treść – opis ćwiczeń | Czas, liczba powtórzeń | Uwagi

I. Część wstępna

Czynności organizacyjno-porządkowe.
Zbiórka w szeregu, powitanie.
1 min.
Zwrócenie uwagi na prawidłową postawę.

Rozgrzewka przy muzyce. Dzieci wykonują układ ćwiczeń pokazywanych przy muzyce.
3 min

Zabawa ożywiajaca „Bomba”
Uczestnicy trzymając w reku gazetę poruszają się po Sali. Po usłyszeniu hasła podanego przez n-la przyjmują ustalone pozycje:
„bomba”- leżenie przodem z gazetą trzymaną w RR;
„plaża”- leżenie tyłem na gazecie;
„parasol”- postawa zasadnicza, gazeta w RR nad głową
3min 3X
Gazeta dla każdego uczestnika

Zabawa orientacyjno-porządkowa „Kałuża, wyspa”
Uczestnicy rozkładają gazety po Sali. Na hasło „kałuża” poruszają się na palcach RR w skrzydełka po Sali tak, by nie wpaść na gazetę. Na hasło „wyspa” siadają na gazecie w siadzie klęcznym , RR w skrzydełka, plecy proste
2 min. 4x
Zwrócenie uwagi na postawę w siadzie klęcznym

Ćw. Oddechowe „Czarodziejski pył”
Dzieci zamykają oczy pani rozsypuje pył, dzieci dmuchają w niego po Sali.
1min.
Zwrócenie uwagi na nabieranie powietrze nosem, wypuszczanie ustami

II. Część główna

Ćwiczenie wzmacniające m. nóg „Czarodziejskie kwiaty”
„W lesie z czarodziejskiego pyłu wyrosły kwiaty-pozbierajmy je do koszyków”
Dzieci w przysiadzie zbierają watę, umieszczają w obręczy
1 min.
Zwrócenie uwagi na dokładność w wykonywaniu ćwiczenia

Ćwiczenia wzmacniające m. posturalne, kształtujące postawę w różnych pozycjach
„W lesie mieszkają różne zwierzątka”.
Dzieci naśladują
Ptaki- bieg po Sali z RR wyprostowanymi
Niedźwiedzie- w czworakowaniu, gdy niedźwiedzie zasypiają pozycja niska klappa,
Pszczoły- bieg na palcach po Sali RR w skrzydełka, pszczoły na kwiatki- siad klęczny plecy proste 3min 1x
3x
3x

Zabawa skoczna „Zajączki”
„W lesie są też zajączki, pościgajmy się z nimi”
Wyścigi rzędów. Zajączki trzymają butelkę między udami, skaczą do mety
3min
Zabawa prowadzona w dwóch rzędach

Zabawa z elementem czworakowania „Żółwie”
„Są też bardzo powolne zwierzątka – żółwie, zobaczcie jak wolno się poruszają”
Dzieci ścigają się w pozycji na czworakach z założonymi szarfami na NN
3min
Zwrócenie uwagi na dokładność wykonywania ćwiczenia

Elongacja kręgosłupa „W lesie mieszkają też ogromne olbrzymy i malutkie skrzaty”
Dzieci naśladuja olbrzymy- we wspięciu na palcach RR w górę lub skrzaty- marsz w przysiadzie
1min. 3x

Ćwiczenia z woreczkami „Krasnoludki uwielbiają poziomki”
„Zbierają je do koszyków”- przekładanie woreczka stopami nad jedną z nóg;
„Kosze noszą na taczkach”- noszenie woreczka w pozycji czworakowania przodem;
„Po skończone pracy wracają do domu”- marsz z woreczkami na głowie
4min 6x
Woreczek dla każdego dziecka

III Część końcowa

Ćwiczenia m. stóp „Sprzątamy salę”

„Dzieci wróciły do Sali w p-lu musimy posprzątać po zabawie”
Dzieci wkładają stopami do obręczy porozrzucane po Sali przybory: gazety, watki, woreczki, szarfy. Wygrywa drużyna która uzbiera najwięcej
3min.
Zwrócenie uwagi na udział tylko i wyłącznie stóp w zabawie

Zabawa uspakajająca „Proste plecki”
Dzieci siadają w kole w siadzie klęcznym RR w skrzydełka, recytują wiersz:
„Proste plecki jak deseczki, prosto siadamy, proste plecki mamy”

Podziękowanie za udział w zajęciach
2min.
Sprawdzenie postawy każdego dziecka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.