X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38053
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W Polsce mieszkamy - regionalne potrawy znamy. Warmia i Mazury - piernik warmiński. Scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: pięcio- sześciolatki
Temat kompleksowy: „W Polsce mieszkamy- regionalne potrawy znamy”
Temat dnia: „Warmia i Mazury- piernik warmiński”
Cele ogólne:
- Wzbudzenie zainteresowania dzieci regionami naszej ojczyzny
Cele operacyjne:
- Kształtuje swoją tożsamość narodową- wiedzę o Polsce i jej zakątkach; odnajduje region na mapie
- Poznaje tradycję i kulturę związaną z Warmią i Mazurami
- Poznaje tradycyjne potrawy tego regionu
- Samodzielnie działa podczas kolejnych etapów robienia piernika warmińskiego, wie jakie składniki są potrzebne do jego wykonania
- Wzbogaca swój słownik o nazwy regionalnych dań
- Przełamuje bariery w smakowaniu nieznanych potraw
- Rozpoznaje różne przybory kuchenne
- Wie, o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i higieny podczas prac kulinarnych
- Współdziała, współpracuje z innymi podczas zajęć
- Koncentruje uwagę na treści legendy
- Udziela sensownej odpowiedzi na zadawane pytania i buduje dłuższą, spójną wypowiedź
- Ćwiczy narządy artykulacyjne podczas wykonywania ćwiczeń ortofonicznych
- Potrafi naśladować poszczególne ruchy podczas opowieści ruchowej
- Logicznie analizuje treść zagadki, wykorzystując posiadaną wiedzę

Metody:
- czynne: metoda samodzielnych doświadczeń, metoda kierowania aktywnością, metoda ćwiczeń, metoda zadań
- oglądowe: obserwacja i pokaz, przykład osobisty nauczyciela
- słowne: rozmowa, zagadki, objaśnienia, instrukcje, metoda żywego słowa,
- aktywizujące: drama, dziecięce masażyki

Środki dydaktyczne: plastikowe noże, deseczki, fartuszek i chustka dla każdego dziecka, 5 misek, cukier, jabłka, miód, mąka, kakao, cynamon, masło, 4 jajka, soda, olej, proszek do pieczenia, bakalie, forma na ciasto, mapa Polski, ilustracje, zdjęcia ciekawych miejsc i zabytków Warmii i Mazur, wiersz Danuty D. „Pojedziemy na Mazury”, zagadki o Mazurach, obrazki
z odpowiedziami zagadek, legenda „Galinda z Wyspy Miłości”.

Przebieg zajęć:

Zajęcia poranne:
1) „Warmiński piernik”- Nauczyciel nie zdradza dzieciom, jaki region dziś poznają, ani, jaką potrawę przygotują, wprowadzając tym samym element zaciekawienia. Dzieci po wcześniejszym umyciu rąk i założeniu fartuszków i chustek kroją drobno, obrane jabłka, pamiętając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Następnie wsypują wszystko do jednej miski, a nauczyciel zasypuje to cukrem i odstawia.

2) Zestaw ćwiczeń porannych nr 15 wg K. Wlaźnik.

Zajęcia główne:
1) „Warmia i Mazury”- prezentacja regionu. Nauczyciel opowiada o kolejnej krainie geograficznej Polski –Warmii i Mazurach i wskazuje ją na mapie, zwraca uwagę na to, jak wiele jezior i lasów występuje w omawianym regionie. Następnie dzieci zostają zapoznane z ciekawymi miejscami i zabytkami tj.: Frombork, Elbląg, Mikołajki, kościół w Lipkach, zabytkowy most w Stanczykach, Wilczy Szaniec, pomnik króla Sielaw, fontanna Galinda.

2) „Pojedziemy na Mazury”- słuchanie wiersza Danuty D. Nauczyciel recytuje treść, po czym zadaje pytania odnoszące się do utworu: Jakie miejsca i miasta zostały wymienione
w wierszu? Jak wyglądają Mazury? Co można tam robić? Dzieci wspólnie z nauczycielem odszukują i wskazują nazwy wymienionych w wierszu miast na mapie.

„Pojedziemy na Mazury”

Piękne nasze polskie morze,
Piękne nasze polskie góry,
Piękny Kraków, Zakopane,
Równie piękne są Mazury.
To tam właśnie tego lata
Na wakacje pojedziemy,
Na polanie pod drzewami
Duży namiot rozbijemy
Będę z tatą łowił ryby,
W ciszy leśnej odpoczywał,
Będę z mamą zbierał grzyby,
Po jeziorach łódką pływał.
Gdy już będę na Mazurach
Zwiedzę miasto Mikołajki
By przekonać się czy prawda,
Że są piękne „tak jak z bajki”.

3) „Mazurskie lasy”- ćwiczenia artykulacyjne i ruchowo- naśladowcze.
Spacerując po lesie (sali), dzieci usiłują słuchać odgłosów lasu. Panuje cisza. Na hasło nauczycielki „Co słychać w lesie?” dzieci zatrzymują się. Nauczycielka wskazuje jeden z obrazków, np. dzięcioła. Dzieci pukają palcami w podłogę, jednocześnie mówiąc stuk- puk, potem znów spacerują. Po usłyszeniu hasła zatrzymują się i oglądają kolejny obrazek, np. kukułki. Wołają ku- ku. Naśladują potem strumyk: plusk- plusk..., sowę: puchu- puchu..., skakanie zająca: kic, kic, kic. Na zakończenie- zabawa w echo. Nauczycielka woła: hop, hop, hop, a dzieci przysłaniając dłońmi usta odpowiadają.

4) „Znam Mazury, a Ty?”- zagadki tekstowe. Nauczyciel przedstawia grupie poszczególne zagadki o Mazurach, oraz miejscach i rzeczach charakterystycznych dla tej krainy. Zadaniem dzieci jest dopasować ilustracje do poprawnych odpowiedzi.

Latem jest ich dużo,
A gdy zaczną latać,
Siadają na rękach
I trzeba się drapać. (komar)

Wody wcale się nie boi;
Lubi pływać po jeziorze.
Ale są potrzebne wiosła,
By nas fala lepiej niosła. (łódka)

Pływa po jeziorze.
Opłynąć może świat!
Stanie, gdy na nią
Nie dmucha wiatr! (żaglówka)

Sosnowy, dębowy,
Stary lub młody,
Rosną w nim grzyby
Rosną i jagody. (las)

Co to za lusterko na zielonej łące?
Przeglądają się w nim
I chmurki i słońce. (jezioro)

5) „Galinda z Wyspy Miłości”- słuchanie legendy o giżyckim pomniku- fontannie. Nauczyciel zapoznaje dzieci z legendą, prezentuje zdjęcia przedstawiające Galindę.

Piękna dziewczyna z fontanny to Galinda, córka zamożnego rybaka. Rybak wraz z żoną i dwunastoma córkami mieszkał na Wyspie Miłości na jeziorze Niegocin. Kiedy urodziła im się trzynasta córka, przepięknej urody, rodzice postanowili, że to właśnie ona pozostanie na wyspie i odziedziczy majątek. Jednak, gdy Galinda dorosła, zakochała się w młodzieńcu z lądu i młodzi postanowili się pobrać i zamieszkać poza jeziorem. Ojciec, dowiedziawszy się o tym, wpadł we wściekłość i poszedł po radę do starej czarownicy. Czarownica udała się na miejsce schadzek zakochanych. Zamieniła się w Galindę i czekała na młodzieńca. Gdy ten przybył, z radości ucałował ukochaną, a gdy tylko jej dotknął- zamienił się w żabę. Gdy Galinda przyszła na miejsce spotkań, nie zastała ukochanego, więc czekała cierpliwie. Po wielu godzinach, znużona, postanowiła się wykąpać w jeziorze. Kiedy wychodziła na brzeg, usłyszała rechot żab. Jedna z nich rechotała nad wyraz głośno. Galinda zaciekawiona tym, wziąła żabkę na ręce i w spojrzeniu poznała swego ukochanego. Była tak zszokowana tym widokiem, że zastygła w bezruchu i tak trwa po dziś dzień z ukochanym w dłoniach.

6) „Dziedzictwo kulinarne Warmii i Mazur”- nauczyciel prezentuje dzieciom na zdjęciach tradycyjne potrawy omawianego regionu, w tym piernik warmiński. Dzieci wspólnie starają się odczytać nazwy poszczególnych dań. Z uwagi na zbliżające się święta Bożego Narodzenia nauczycielka zapowiada dzieciom, że dziś będziemy przygotowywać właśnie piernik warmiński. Demonstruje dzieciom wszystkie składniki potrzebne do jego wykonania oraz opowiada o kolejnych etapach działań kulinarnych.

7) „Robimy ciasto piernikowe”- dziecięce masażyki. Dzieci siedzą w pociągu jeden za drugim i na plecach kolegi lub koleżanki wykonują następujące czynności:
• Wsypujemy mąkę- opuszkami oklepujemy plecy
• Wbijamy jajka- delikatnie uderzamy wszystkimi palcami
• Roztapiamy masło- trzemy aż poczujemy ciepłe rączki
• Dodajemy miód- jednym palcem malujemy koło
• Wsypujemy kakao- opuszkami oklepujemy plecy
• Mieszamy składniki- piąstkami kreślimy koła w prawą i lewą stronę
• Wkładamy do piekarnika- delikatnie pocieramy dłońmi plecy
• Wyjmujemy i studzimy ciasto- dmuchamy w szyję kolegę lub koleżankę
• Kroimy piernik- kantem dłoni naśladujemy krojenie nożem

8) „Piernik warmiński”- drugi etap prac kulinarnych. Nauczyciel odsącza na sitku zasypane cukrem jabłka i dodaje do nich poszczególne składniki: miód, kakao, sodę, olej, roztopione masło, proszek do pieczenia, mąkę, jajka, cynamon. Dzieci w tym czasie kroją plastikowymi nożami na deseczkach bakalie: żurawinę, orzechy, suszone morele, rodzynki. Na koniec wsypują wszystko do ciasta, a nauczyciel dokładnie miesza i wykłada piernik na blachę. Dzieci porządkują swoje miejsca pracy i wspólnie udają się do kuchni włożyć ciasto do piekarnika. Po skończonych pracach porządkowych następuje degustacja.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.