X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38021
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mój dom - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ 3,4,5 I 6 LATKÓW

TEMAT: Mój dom
CELE OPERACYJNE:
-dziecko rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela;
-dziecko przestrzega zasad obowiązujących w grupie;
-dziecko wie, że dom to miejsce , w którym jest bezpieczne;
-dziecko zna strukturę swojej rodziny;
-dziecko posługuje się cyframi od 1 do 5 w aspekcie kardynalnym i porządkowym;
-dziecko potrafi łączyć elementy w pary;
- dziecko potrafi odnależć szczegóły różniące obrazki;
-dziecko potrafi dorysować brakujące elementy;
-dziecko potrafi odtworzyć taki sam rysunek;
- dziecko potrafi porządkować elementy od najmniejszego do największego i odwrotnie;
- dziecko potrafi odczytać globalnie słowo DOM;
-dziecko potrafi wskazać słowo DOM wśród innych podobnych słów jednosylabowych , zbitek literowych;
-dziecko potrafi zbudować proste zdanie;
-dziecko wypowiada się swobodnie na podany temat;
-dziecko uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych;
-dziecko potrafi zaśpiewać piosenkę ;
-dziecko potrafi opanować pamięciowo fragment wiersz;
-dziecko potrafi kolorować starannie obrazek;
-dziecko rozpoznaje i potrafi nazwać podstawowe figury geometryczne;
-dziecko potrafi ułożyć z figur geometrycznych DOM;
-dziecko potrafi układać proste puzzle i pocięty na części obrazek;
- dziecko rozwija umiejętności: skupiania uwagi , koncentracji na wykonywanym zadaniu, doprowadzania zadania do końca, wykonywania zadania starannie i estetycznie, mówienia całym zdaniem, wnioskowania i zadawania pytań.

METODY: słowna, oglądowa, praktyczna zabawowa ,zadaniowa, burza mózgów, aktywizująca,

FORMY: indywidualna , zbiorowa , grupowa

POMOCE DYDAKTYCZNE: odtwarzacz CD, płyta CD, bębenek, wiersz „Dom”, rodzinne fotografie, kartki, kredki, ołówki, karty pracy, puzzle kartonowe i tekturowe, pocięte na części obrazki, papierowe figury geometryczne, sylwety domów, lustracje z gazet, książka dla dzieci z ilustracjami domów;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Zabawa na dobry początek „Powitanka” na melodie Panie Janie
Zabawy orientacyjno- porządkowe: Usiądż-wstań, Słonko świeci-deszczyk pada;
2.Doskonalenie koordynacji wzrokowo –słuchowej, orientacji przestrzennej poprzez wykorzystanie elementów metody P.Dennisona
a) pozycja Dennisona
b) krążenie szyją(łuk przód)
c) oddechy punktowe od ramienia do ramienia
d) ruchy naprzemienne
e) pozycja czworacza
f) rysowanie oburącz

3. Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej- puzzle tematyczne ,puzzle kartonowe- wprowadzenie w temat zajęć;

4.Wysłuchanie fragmentu wiersza A.Rumińskiej „DOM”.Nauka metodą ze słuchu fragmentu wiersza.
Burza mózgów- wypowiadanie się dzieci na temat swojej rodziny, wskazywanie fotografii na „Wystawie zdjęć” ,nazywanie osób na fotografii;

5.Czytanie globalne wyrazu DOM, analiza i synteza głoskowa, dzielenie na sylaby.
-Zabawa dydaktyczna- Znajdż dom-przy akompaniamencie bębenka;

6. Utrwalanie nazw podstawowych figur geometrycznych:
a) Zabawa dydaktyczna TANGRAM-zadania dla grupy

b)Zabawa dydaktyczna- porządkowanie domów od najmniejszego do największego i odwrotnie, przeliczanie domów, przeliczanie kropek na domkach, wskazywanie najmniejszej i największej cyfry-zadania dla grupy

c)Zadanie dodatkowe- przyporządkowanie danej cyfry od 1 do 5 do danego domku; zabawa w skojarzenia;

7. Karty Pracy do wyboru dla danej grupy wiekowej- ćw. rozwijające percepcje wzrokową, małą motorykę, kształtujące spostrzegawczość, koncentracje uwagi.

a)odszukaj i otocz pętlą ten sam napis-dzieci 5,6 lat
b)Narysuj z pamięci obrazek, pokoloruj starannie obrazek-dzieci 5,6 lat
c)Znajdż różnice-dzieci 4,5,6, lat
d)Połącz w pary ten sam domek, pokoloruj starannie obrazek-dzieci 3,4,lata
e)Dorysuj brakujące elementy, pokoloruj starannie obrazek-dzieci 3,4,5 lat.

8. Podsumowanie zajęć.
Dzieci odpowiadają na pytania czego się nauczyły, co im się podobało podczas wspólnych zajęć, co było trudne.

9. Pożegnanie .Nagrodzenie za aktywność na zajęciach.

Opracowała: Anna Stojanowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.