X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37943
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie z Panem Karnawałem - zabawy muzyczno-ruchowe. Scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia z zakresu aktywności muzycznej w grupie dzieci 6- letnich

Temat: „Spotkanie z Panem Karnawałem” - zabawy muzyczno – ruchowe.

Cel ogólny:
Kształtowanie wyobraźni, poczucia rytmu i ekspresji muzyczno - ruchowej.

Cele operacyjne
Dziecko:
-Słucha muzyki w sposób aktywny.
-Naśladuje ruchem treść piosenek, odtwarza jej przebieg rytmiczny.
-Swobodnie porusza się w rytm muzyki, dostosowuje ruch do jej charakteru, np. reaguje na zmianę tempa.
-Przedstawia muzykę z wykorzystaniem rekwizytów.
-Przedstawia plastycznie słowną treść piosenki.
-Gra na różnych pomocach akustycznych (balony, niekonwencjonalne instrumenty – grzechotki).

Metody:
-słowna (piosenki, fr. wiersza, rozmowa, objaśnienia)
-czynna (samodzielnych doświadczeń dziecka, kierowania własną aktywnością dziecka, zadań stawianych do wykonania )
-percepcyjna (obserwacja, pokaz)
-el. pedagogiki zabawy
-metoda twórczego myślenia: burza mózgów
-metoda zabawowo- naśladowcza
-el. metody K. Orffa

Formy pracy: z całą grupą, indywidualna

Środki dydaktyczne: utwory muzyczne: piosenki „Bal baloników” muz. Z. Rudziński, sł. M. Terlikowska, Gummy Bear (wersja angielska), „W karnawale” muz. E. Jakubowska (wersja instrumentalna), „Hej, chusteczko” z cyklu Hopsanki Zabawianki J. Jabłońska, M. Derelkowski, „Wiosenny marsz” (wersja instrumentalna), muzyka „Taniec nutek” (autor nieznany), odtwarzacz CD, niebieski balon ilustrujący treść piosenki, sylwety balonów z kartonu, złote kółeczka z kartonu (kropki), nadmuchane balony dla każdego dziecka, kredki, plastikowe buteleczki, fasola do wykonania niekonwencjonalnych grzechotek, chustki z materiału, karnawałowa czapka z kartonu, fr. wierszy G. Gellner „Karnawał” oraz Z. Dmitroca „Karnawał”.

Przebieg zajęcia:

Część wstępna

1. Zabawa integracyjna „Miło nam się razem spotkać”.
N. wraz z dziećmi stoi w kole i śpiewa piosenką do melodii „Mam chusteczkę haftowaną”

„Miło nam się razem spotkać, zróbmy duże koło,
chwyćmy wspólnie się za ręce będzie nam wesoło”

Dzieci, trzymając się za ręce, powtarzają za N. powitanie.

2. Wprowadzenie w tematykę zajęcia – zaproszenie na spotkanie z Panem Karnawałem.

Zabawa „Dokończ zdanie”- Gdy słyszę słowo „karnawał” to myślę o...- tworzenie skojarzeń z pojęciem karnawał (np. bal, bal maskowy, bal kostiumowy, maska, kotylion, balon, serpentyna, zabawa....).

Część podstawowa

1. Słuchanie piosenki „Bal baloników” (muz. Z. Rudziński, sł. M. Terlikowska) ilustrowanej nadmuchanym niebieskim balonem.

Był sobie raz balonik. Niebieski w kropki złote.
Nie umiał wcale latać choć wielką miał ochotę.

Aż przyszła noc gwiaździsta. Noc tańca i muzyki.
Tej nocy sam Karnawał rozdawał baloniki.

Na złotych były nitkach. Na cienkich srebrnych sznurkach.
Fruwały i tańczyły leciutkie niby piórka.

Już całe miasto tańczy walczyka w takt muzyki.
Wirują nad głowami wesołe baloniki.

2. Omówienie treści piosenki.

-Jak wyglądał balonik? (niebieski, w złote kropki)
-Na co miał wielką ochotę? (na latanie)
-Co zrobił Karnawał? (rozdawał baloniki)
-Kiedy rozdawał baloniki? (w nocy, kiedy grała muzyka)
-Co robiły balony kiedy usłyszały muzykę? (fruwały, tańczyły, wirowały nad głowami)
-Jak nazywał się taniec, który wszyscy tańczyli? (walczyk)

3. Zabawa taneczna przy piosence, naklejanie kropek na sylwety balonów.

Chętne dziecko zakłada karnawałową czapkę i zostaje Panem Karnawałem, który rozdaje kolegom sylwety balonów. Dzieci rozkładają je w różnych miejscach na dywanie. Podczas zwrotek piosenki dzieci tańczą w rytmie walczyka. Na przerwę (między zwrotkami) zatrzymują się przed balonem i naklejają na niego złote kropki (zgodnie z treścią piosenki). Podczas ostatniej zwrotki dzieci podnoszą baloniki i wirują z nimi po dywanie.

(Dzieci odkładają sylwety balonów na stoliki i siadają w kole na dywanie)

4. Zabawa muzyczno – rytmiczna „Balonowa orkiestra” przy piosence „Gummy Bear”.

Każde dziecko otrzymuje nadmuchany balon. Zaproszenie do „Balonowej orkiestry” fr. wiersza Z. Dmitroca „Karnawał”.

W karnawale, w karnawale
dookoła wielkie bale.
Gdy orkiestra pięknie gra,
dobry humor każdy ma!

Dzieci rytmicznie grają na nadmuchanych balonach uderzając
w nie kredkami (w przerwach między zwrotkami rytmicznie wymachują kredkami w powietrzu oraz grają na dywanie).

5. Swobodna ekspresja ruchowa z balonami, tworzenie „Balonowych figurek”.

Dzieci swobodnie poruszają się w takt muzyki, wymieniają się balonami (instrumentalna wersja piosenki „W karnawale” muz. E. Jakubowska). Podczas zmiany tempa w muzyce na szybsze bawią się balonami, np. podrzucają i łapią, podbijają rękami. Na koniec zabawy tworzą „Figurki z balonami” - przyjmują pozycje wg własnego pomysłu.

6. Wykonanie karnawałowych grzechotek, gra na grzechotkach przy muzyce „Taniec nutek” (autor nieznany).

Dzieci wsypują fasolki do plastikowych buteleczek, swobodnie nimi potrząsają słuchając jakie wydają dźwięki. Następnie łapią nutki wolno, szybciej i bardzo szybko– tak jak podpowiada im muzyka – grają na grzechotkach (reakcja na zmianę tempa).

7. Zabawa ruchowo – naśladowcza przy piosence „Hej, chusteczko” (z cyklu Hopsanki Zabawianki J. Jabłońska,
M. Derelkowski) z wykorzystaniem chustek z materiału.

Pan Karnawał zaprasza dzieci do tańca fr. wiersza D. Gellner „Karnawał”.

-Cześć!
Przybiegłem w odwiedziny!
Mam wstążeczki i cekiny,
Nut wesołych dwie kieszenie
i do tańca zaproszenie!

Ref. Hej chusteczko, hej, chusteczko słuchaj mnie.
Jeśli zechcesz dziś nauczę tańczyć cię.

-Wirujemy w koło, bardzo nam wesoło, wirujemy raz i dwa.
Wirujemy wkoło, bardzo nam wesoło, wirujemy ty i ja.

-Poskaczemy sobie, tańczą nóżki obie, poskaczemy raz i dwa.
Poskaczemy sobie, tańczą nóżki obie, poskaczemy ty i ja.

-Cwałujemy bokiem, szybko raźnym krokiem, cwałujemy raz i dwa.Cwałujemy bokiem, szybko raźnym krokiem, cwałujemy ty i ja.

-Podrzucamy w górę, w tę niebieską chmurę, podrzucamy raz i dwa.Podrzucamy w górę, w tę niebieską chmurę, podrzucamy ty i ja.

-Malujemy koła, muzyka wesoła, malujemy raz i dwa.
Malujemy koła, muzyka wesoła, malujemy ty i ja.

-Z ogonkiem biegamy, chusteczką machamy, pobiegamy raz i dwa.Z ogonkiem biegamy, chusteczką machamy, pobiegamy ty i ja.

8. Zabawa twórcza z wykorzystaniem chustek „Strój na bal”.

Każde dziecko wymyśla sobie jakiś element stroju z chusty (np.: pelerynę, spódniczkę, skrzydła, opaskę). Dzieci dzielą się swoimi pomysłami, następnie maszerują przy muzyce za Panem Karnawałem – prezentują swoje stroje.

Część końcowa

1. Ewaluacja zajęcia przez nauczycielkę i dzieci.
Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciu, ocenia ich aktywność. Z kolei dzieci rysują palcem w powietrzu wesołą bądź smutną minkę : „Jest mi wesoło, jest mi smutno”.
Na koniec nauczycielka zaprasza dzieci do ozdobienia sylwet balonów (wg własnych pomysłów).

Opracowała: Anna Olesińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.