X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37655
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Powietrze wokół nas - zabawy badawcze. Konspekt zajęcia dla dzieci 5-letnich

Scenariusz zajęcia dla dzieci 5 letnich

Aktywność poznawcza. Poznajemy przyrodę.

Temat: Powietrze wokół nas- zabawy badawcze; wie do czego potrzebne jest powietrze.

Cel ogólny:
• zainteresowanie dzieci powietrzem i jego właściwościami

Cel z podstawy programowej:
• wyjaśnienie roli powietrza w życiu ludzi;
• uczestniczenie w zabawach badawczych związanych z powietrzem;
• wyjaśnienie zjawiska powstawania wiatru;
• rozszerzanie doświadczeń i wiedzy na temat otaczającej rzeczywistości;
• uczestniczenie w zabawach rytmicznych, ruchowych, pląsach przy muzyce;

Cele szczegółowe dziecko:
• wie co to jest powietrze,
• wie że powietrze jest niezbędne dla życia,
• poprawnie wykonuje ćwiczenia oddechowe,
• rozwiązuje zagadki słowne,
• wie co to jest wiatr i jak powstaje,
• rytmicznie porusza się przy muzyce,
• umie wykonać samolot z kartki papieru

Metody:
• Czynna: zadania stawiane dzieciom do wykonania, praktyczne działanie,
• Słowna: rozmowa, objaśnienie,
• Oglądowa: pokaz.
Formy:
praca grupowa i indywidualna

Środki dydaktyczne: płyta CD, zagadka, piórka, balony, słomki, miska z wodą, kartka, kredki

Przebieg zajęcia

Wstęp
1. Powitanie piosenką
Wszyscy są, witam Was, zaczynamy - już czas!
Jestem ja, jesteś Ty. Raz, dwa, trzy!

2. Zagadka:

Jest wszędzie wokół nas,
możemy go poczuć
ale go nie widzimy (powietrze)

Część główna
3. Rozmowa na temat powietrza
- Jak myślicie, co to jest powietrze?
- Dlaczego powietrze jest dla nas ważne?
- Czy człowiek potrzebuje powietrza?

4. Czy potrzebujemy powietrza? – zabawa badawcza, dzieci próbują zatkać nos i zamknąć usta, sprawdzają jak długo uda im się wytrzymać. Wiedzą, że powietrze mimo, iż jest niewidoczne jest niezbędne dla życia.

5. Skąd mamy pewność, że powietrze istnieje? – zabawa badawcza, dzieci dostają słomki, podchodzą do miski z wodą, wkładają koniec słomki do wody i dmuchają obserwując wydobywające się pęcherzyki powietrza.

6. Zagadka

Gąska nosi je na grzbiecie
wiosną, zimą, nawet w lecie.
Ja też miałem je w swej dłoni,
gdym zagadkę pisał o nich! (piórko)

7. Dmuchnij piórko- ćwiczenia oddechowe, wdycha powietrze nosem i wydycha ustami w taki sposób, aby piórko nie upadło na podłogę, wydłuża fazę wydechu.

8. Zagadka

Jeśli go nadmuchasz,
będzie okrąglutki.
Wypuścisz powietrze,
zrobi się malutki (balon)

9. Co to jest wiatr? Skąd się bierze?- zabawa badawcza, dziecko nadmuchuje balon i go puszcza, obserwuje wylatujące powietrze, wie że wiatr jest to ruch powietrza.

10. Taniec z balonami- zabawa ruchowa z elementem tańca, dzieci tańczą z parach przytrzymując balon różnymi częściami ciała.

11. Samoloty- zabawa plastyczna, wykonuje samolot z kartki papieru według instrukcji nauczycielki, ozdabia według własnego pomysłu.

12. Nasze samoloty- zabawa ruchowa, dzieci puszczają samoloty, obserwują jak latają.

Zakończenie

13. Ewaluacja- ocena zajęcia, wypowiedzi dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.