X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37641
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawny ptaszek na podstawie opowiadania Jennifer Yerkes. Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej, 5-latki

Aleksandra Szlendak
Przedszkole Nr 186

SCENARIUSZ
EDUKACJA POLONISTYCZNA
PRZEDSZKOLE

Grupa wiekowa – 5-ciolatki
Czas trwania – ok. 1-1,5 godziny

TEMAT: Zabawny ptaszek na podstawie opowiadania Jennifer Yerkes

CELE:
Pobudzenie wyobraźni w wyrażaniu własnej tożsamości
Uwrażliwienie na wykonywanie różnych ról społecznych przy zachowaniu własnej tożsamości
Rozwój umiejętności artystycznych, wyobraźni i kreatywności
Pracuje w grupie

Dziecko wie:

- jakie są podstawowe przymiotniki opisujące charakter człowieka
- jak używać cech ludzkich do personifikacji przedmiotów

Dziecko potrafi:

- stworzyć ilustracje do wysłuchanego tekstu
- wymyślić historię życia przedmiotu
- wykazać się wyobraźnią podczas opowiadania wymyślonej historii
- pracować w grupie
- wykorzystywać niestandardowe rozwiązania

Metody pracy:

słowne – rozmowa, zagadki, przedstawienie na podstawie opowiadania,
czynne – elementy dramy, improwizacja, rysunek, zadań stawianych dziecku do wykonania, ekspresja ruchowa, „burza mózgów”, „mapa myślowa”
oglądowe – pokaz, ilustracja, obserwacja

Pomoce dydaktyczne:
duży biały karton, papierowe kukiełki, pluszowe zabawki, płyta CD z muzyką do przedsta-wienia i odgłosami ptaków, odtwarzacz CD, książka "zabawny ptaszek", tamburyn, bębenek, dzwoneczek, kleje, nożyczki, kredki, piórka, kwiatki, gałązki, krepina, papier kolorowy, biały blok techniczny, elementy ptaszka wycięte z białego papieru, kolorowe nitki i włóczki, skrawki materiałów, albumy o zwierzętach, karta pracy zrobiona na bazie zmodyfikowanej karty ze „Wzorów i obrazków” M. Frostig i D. Horne – program rozwijający percepcję wzro-kową – poziom wyższy (s. 56), kolorowe czasopisma i gazety, karton.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Przywitanie z dziećmi.

2. Wprowadzenie do zajęć zagadką:
Lato nam śpiewem umilają
Zimą na naszą pomoc czekają /ptaki/

3. Zabawa ruchowo – muzyczna „Ptaszki”
Dzieci – ptaszki reagują na dźwięk instrumentu:
– tamburyn – ptaszki fruwają; dzieci biegają,
– bębenek – ptaszki szukają pożywienia; zatrzymują się i wykonują skłony w przód,
– dzwoneczek – ptaszki piją wodę; skłony głowy do przodu i do tyłu,
– cisza – ptaszki w gnieździe; siadają na dywanie.

4. Przedstawienie kukiełkowe „zabawny ptaszek” według tekstu opowiadania Jennifer Yerkes
„zabawny ptaszek”
Jennifer Yerkes
Źródło:
Yerkes J.: "Zabawny ptaszek", Wydawnictwo: Widnokrąg, Piaseczno, 2013

„Był sobie zabawny ptaszek.
Najczęściej było tak, jakby go nie było.
Albo prawie.
Gdy już go zauważono, to po to, by go wyśmiewać.
Któregoś dnia miał już dość i poszedł w świat.
Po drodze spotkał przepięknego ptaka...
który w ogóle się nim nie zainteresował.
Zabawny ptaszek z pamiątką po pięknym ptaku pod skrzydełkiem i z pomysłem, który kieł-kował mu w głowie, ruszył w dalszą drogę.
Świat był piękny i szeroki.
Skarby można było znaleźć wszędzie.
Kolekcja pięknych zdobyczy rosła. I renoma ptaka też.
Stał się bardzo dumny. Tak bardzo dumny, że wszędzie go było pełno.
Dopiero gdy musiał się ukrywać, zrozumiał, że gdy był niewidoczny, był również spokojny o swoje życie.
Zabawny ptaszek podjął dalszą wędrówkę. W jego głowie zrodził się nowy pomysł.
„Jak tylko pojawi się zagrożenie spowoduję, by moi przyjaciele stali się niewidzialni i by mo-gli razem ze mną szybko uciec”.
Teraz zabawny ptaszek nie jest już samotny, mimo że nadal jest bardzo dyskretny...
No, może nie zawsze!”

5. Prezentacja zwierząt stosujących kamuflaż (kameleon, jaszczurka, zebra, żaba, gepard) oraz tych, które możemy łatwo zaobserwować (paw, papuga, małpa). Zwrócenie uwagi dzieci na różnorodność w świecie zwierząt.

6. Rozmowa z dziećmi na temat przedstawienia, na temat przyjaźni, odmienności i oryginalności.

7. „Burza Mózgów” – dzieci rysują swoje skojarzenia do hasła „ODMIENNY”, które jest umieszczone w centralnym miejscu na dużym kartonie. Po skończeniu przyczepiają swoje rysunki do kartonu, każdy może mieć wiele rysunków. Nauczyciel omawia każ-dy z nich i podpisuje rysunki hasłami wynikającymi z ich treści (na przykład „cichy”) Sprawdzamy, których skojarzeń było najwięcej

8. Na bazie wyników z „Burzy Mózgów” tworzymy „Mapę Mentalną” w formie plakatu. Dzieci mają do dyspozycji nożyczki, kleje oraz dużo kolorowych gazet, z których mo-gą wydzierać lub wycinać fragmenty, które chciałyby umieścić na plakacie dotyczą-cym odmienności.
Przebieg tej części zajęć nie może być opisany szczegółowo, gdyż zależy od grupy oraz indywidualnych cech każdego uczestnika zajęć oraz osobowości prowadzącego.

9. Znajdź ptaszka – dzieci odszukują i obrysowują kształt ptaszka na karcie pracy.

10. Praca plastyczna „Mój własny zabawny ptaszek” – dzieci otrzymują papierowy kształt ptaszka. Ich zadaniem jest doklejenie dzioba, nóg, oczu oraz ozdobienie ptaszka we-dług własnego pomysłu i inwencji twórczej.

11. Zakończenie zajęć – podziękowanie dzieciom i prezentacja wytworów dziecięcych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.