X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37633
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Warzywne zbiory pani jesieni. Konspekt zajęć

Katarzyna Jachymczyk Cieszyn,17.10.2017r
Przedszkole nr 8
Cieszyn

KONSPEKT ZAJĘĆ

PODSTAWA PROGRAMOWA: Obszar IV, punkt 15.
TEMAT KOMPLEKSOWY:,,Warzywne zbiory w ogrodzie- odkrywamy smaki warzyw
i liczymy plony‟

TEMAT ZAJĘCIA: ,,Warzywne zbiory pani jesieni‟
GRUPA:5,6-latki

CEL GŁÓWNY:Stwarzanie sytuacji sprzyjających różnym czynnościom dzieci,w celu przeliczania elementów zbioru liczebnikami głównymi.

CELE OPERACYJNE:
-potrafi uważnie słuchać wiersza
-potrafi wypowiadać się na temat treści wiersza
-potrafi poprawnie odczytać kod obrazkowy
-potrafi segregować sylwety wg kodu obrazkowego
-potrafi przeliczać elementy zbioru liczebnikami głównymi w zakresie 1-5 (5-latki), 1-6 (6-latki)
-potrafi podpisać ilość elementów w zbiorach sylwetą kostki do gry z odpowiednią ilością oczek
-potrafi rozpoznać cyfry 1,2,oznaczające liczby i odpowiednio podpisać zbiory
1,2-elementowe (6-latki)
-próbuje rozpoznać i nazwać warzywo za pomocą zmysłu dotyku
-wybiera spośród innych właściwy emblemat z warzywem
-posługuje się liczebnikami głównymi,podczas przeliczania dzieci z tym samym emblematem
-zbiera warzywa, segregując do koszyków wg oznaczeń i przelicza liczebnikami głównymi
- aktywnie uczestniczy w zabawie muzyczno-ruchowej
-reaguje ruchem na przerwę w muzyce i sygnał dźwiękowy
-wykonuje kartę pracy w zespołach 5-latków i 6-latków wg polecenia i pokazu N.,
-umie współdziałać w grupie, zespole

FORMY PRACY: z całą grupą,w zespołach,indywidualnie

METODY PRACY:-podająca:wiersz,rozmowa kierowana,objaśnienia,instrukcje
-eksponująca:sylwety warzyw i koszyków,warzywa,kosze,sylwety kostki do gry
z oczkami 1-6, cyfry 1,2 ,kody obrazkowe,emblematy,kolorowy spadochron
-praktyczna:pokaz,praca dzieci
-problemowa:improwizacja ruchowa
-zadaniowa:stosowanie się do poleceń i instrukcji naucz.

POMOCE:wiersz ,,Pani jesień‟,płyta CD,,Entliczek-pentliczek‟-piosenka,,Jarzynowy wóz‟,
sylwety warzyw,warzywa,kosze,sylwety kostki do gry z kropkami1-6,cyfry 1,2, kody obrazkowe na tablicę,kolorowy spadochron,kosze z sylwetą warzywa,plansze z sylwetami koszyków i kodami do pracy zespołowej dla 5-latków i 6-latków,klej.

PRZEBIEG:

1.Powitanie. Dzieci zgromadzone są w kole i naucz. wita je słowami:,,Witam dzieci które lubią jeść: owoce,warzywa, nie lubią owoców,warzyw.

2.Zabawa integrująca grupę:,,Podaj koszyk”.Dzieci siedzą w kręgu,podają koszyk z warzywem w prawą stronę,przykryty,w lewą odkryty. Sprawdzają co jest w środku za pomocą zmysłu dotyku.

3.Słuchanie wiersza recytowanego przez N. ,,Pani jesień‟

"Pani Jesień"
Kolorowa ze mnie Pani,
tutaj kosze mam z darami.
Mam w w koszyku pomidory,
mam cebulę i buraki,
oraz marchew i ziemniaki.
Ogród nam je wszystkie dał,
bo podzielić się dziś chciał.

4.Rozmowa kierowana na temat treści wiersza:
-o czym był wiersz?
-jakie dary niesie jesień?
-jakie znasz inne dary jesieni?
-dlaczego warzywa są zdrowe?

5.Zabawa matematyczno- dydaktyczna na tablicy:,,Włóż warzywa do koszyków‟
Wkładanie sylwet warzyw do koszyków wg podanego przez N. kodu obrazkowego.Dzieci odczytują poprawnie kod obrazowy i segregują warzywa wg cechy jakościowej:

Pomidory-kosz czerwony
Cebule-kosz żółty
Marchew-kosz pomarańczowy
Ogórki-kosz zielony
Ziemniaki-kosz brązowy
Buraki-kosz bordowy

6.Przeliczanie ilości warzyw w koszach liczebnikami głównymi:
-podpisanie sylwetą kostki do gry z dziećmi 5-letnimi w zakresie 1-5
-podpisanie sylwetą kostki do gry z dziećmi 6-letnimi w zakresie 1-6, oraz cyfrą 1,2

7.Zabawa dydaktyczna na dywanie,,Jakie to warzywo?‟
Dzieci siedzą w kole, i kolejno każde wybiera z kosza warzywo, wpierw próbując odgadnąć za pomocą zmysłu dotyku jakie ma warzywo, następnie wybiera spośród innych emblemat z takim samym warzywem i zawiesza na szyi,a wylosowane warzywo wkłada do kosza pani jesieni.

Po zakończeniu działań przez wszystkie dzieci, każda grupa (np.marchewek) przelicza między sobą ilość takich samych warzyw liczebnikami głównymi w zakresie 1-6.

8.Zabawa muzyczno-ruchowa,,Zbieraj warzywa pani jesieni‟.
Dzieci stoją w kręgu trzymając kolorowy spadochron,poruszają się wkoło w rytm muzyki. Pod nim znajdują się rozsypane warzywa.Na przerwę w muzyce i hasło słowne N.np.,,cebule‟,dzieci z emblematem cebuli-zbierają swoje warzywo-cebule i zanoszą do odpowiedniego kosza oznaczonego sylwetą.

Po zakończeniu działań,dzieci przeliczają swoje warzywa w koszach liczebnikami głównymi w zakresie 1-6.

9.Objaśnienie pracy w zespołach-wykonanie wspólnej karty pracy.

-5-latki-segregują warzywa wg kodu na planszy,przyklejają sylwety w koszykach i podpisują odpowiednia sylwetą kostki do gry w zakresie 1-5.

-6-latki-segregują warzywa wg kodu na planszy,przyklejają sylwety w koszykach i podpisują odpowiednia sylwetą kostki do gry w zakresie 1-6, oraz cyfrą 1,2.

9.Praca przy stolikach w zespołach wg pokazu i instrukcji N. Umieszczenie gotowej pracy na tablicy, oraz porządkowanie swojego miejsca pracy.

10.Sprawdzanie poprawności wykonania pracy zespołowej.

11.Zakończenie. Śpiewanie piosenki,,Jarzynowy wóz‟.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.