X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37453
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na książęcym dworze… Konspekt zajęć edukacyjnych dla dzieci 5- i 6-letnich

CELE GŁÓWNE:
- Propagowanie idei głośnego czytania i kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom,
- kształtowanie umiejętności współpracy.

CELE OPERACYJNE:
Po zajęciach przedszkolaki:
- wiedzą dlaczego powinno się dbać o higienę osobistą,
- wiedzą jak wyglądały zamki średniowieczne, kto je zamieszkiwał, jak wyglądało życie we dworze,
- potrafią połączyć w pary księżniczkę i księcia - bohaterów bajek Disneya.

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
- Hellmann-Hurpoil O. : O księciu Oliwierze, który nie chciał się myć. Tł. J.Woyciechowska. Warszawa : "Muchomor", 2007;
- Majewska M. : Budujemy zamki. „Bliżej Przedszkola” 2012 nr 12 s. 58-59 (zabawy: „Księżniczki i zamki”, „Klucz do zamku”),
- dwie płachty szarego papieru, kredki, mazaki,
- książki o rycerzach, zamkach i księżniczkach,
- ćwiczenia w aplikacji LearningApps.

FORMY PRACY:
- zbiorowa,
- grupowa,
- indywidualna.

METODY PRACY:
- pedagogika zabawy,
- głośne czytanie,
- pogadanka,
- technika twórczego myślenia (ekspresja plastyczna),
- pokaz z objaśnieniem,
- praca z komputerem (ćwiczenia w aplikacji LearningApps).

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Witamy tych, którzy... – zabawa integracyjna.

Nauczyciele witają dzieci przykładowymi zdaniami („Witamy tych, którzy lubią, gdy im się czyta, znają królewnę Śnieżkę, Kopciuszka, Małą Syrenkę...”). Przedszkolaki, które czują się powitane, skaczą na jednej nodze.

2. „O księciu Oliwierze, który nie chciał się myć”.

Dzieci słuchają tekstu książeczki. Pogadanka o treści, nawiązanie do higieny osobistej.

3. „Księżniczki i zamki” - zabawa orientacyjno-porządkowa.

Przedszkolaki dobierają się trójkami. Dwoje dzieci tworzy „zamek” (stoją przodem do siebie i chwytają się za ręce), a trzecie dziecko jest „księżniczką” (stoi w środku zamku). Prowadząca podaje hasła: „zamki”, „księżniczki” lub „trzęsienie ziemi”:

• „zamki” – dzieci, które tworzą zamek przemieszczają się w poszukiwaniu nowej księżniczki, w tym czasie księżniczki stoją w miejscu,
• „księżniczki” – dzieci stojące w „zamku” wychodzą z niego i szukają nowego, zamki pozostają w miejscu,
• „trzęsienie ziemi” – dzieci rozbiegają się po sali i łączą w nowe trójki.

4. Z życia dworu.
Prowadzący na podstawie wybranych książek krótko opowiadają o sposobie ubierania się, zwrotach grzecznościowych, otoczeniu.

5. Ćwiczenia w aplikacji LearningApps (skojarzenia do zamku, jego mieszkańców i ich ubiorów oraz łączenie w pary bajkowych księżniczek i książąt). Kolorowanki jako nagrody.

6. „Klucz do zamku”.
Uczestnicy zostają podzieleni na dwie równe grupy. Jedna grupa odchodzi na bok i odwraca się plecami, druga w tym czasie tworzy „zamek” (staje w ciasnym kole trzymając się za ręce), a nauczyciel dyskretnie pokazuje jakąś część ciała, która będzie „kluczem” do zamku (np. prawe ucho, lewe kolano...). Kiedy klucz jest wybrany, przychodzą „goście” (pozostałe dzieci) i próbują wejść do zamku sprawdzając , który „klucz” pasuje do drzwi. Kiedy jakiś „gość” dotknie właściwego „klucza” wchodzi do zamku (dzieci wpuszczają go do środka). Zabawa kończy się, gdy wszyscy goście wejdą do środka.

7. Odrysowanie dzieci jako postaci księżniczki i księcia, kolorowanie-ubieranie przez dzieci.

8. Podziękowanie i pożegnanie dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.