X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37396
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Droga książki od pisarza do czytelnika - zabawy dydaktyczne z uwzględnieniem indywidualizacji pracy z dziećmi

Cel:
• utrwalenie etapów powstawania książki
• ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej
• rozwijanie sprawności manualnej ręki poprzez ćwiczenia w pisaniu bezśladowym
• doskonalenie umiejętności współpracy w parach i zespole

Metody pracy: wg M. Kwiatkowskiej:
• słowne: rozmowa, objaśnienia;
• czynne: samodzielnych doświadczeń; kierowana własna działalnością, zadań stawianych dziecku;
• percepcyjne: pokaz, obserwacja;
• koncepcja planu daltońskiego.

Formy: zbiorowa, indywidualna jednolita, grupowa.

Pomoce: ilustracje (pisarz, wydawnictwo, ilustrator, drukarnia, księgarnia), cyfry i kropki, litery, tacka z mąką, puzzle, klej, kartki, ilustracje z bajek, dywaniki, paski, korony, magnetofon, płyty CD.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie
2. „Jak powstają książki” - przypomnienie kolejnych etapach powstawania książki w oparciu o ilustracje.
3. „Pisarz” – ćwiczenia w pisaniu bezśladowym. Dzieci wyszukują spośród liter pierwszą literę swojego imienia, a następnie piszą ją na tacy kaszą. (zegar, sygnalizator, dyżurny)
4. „Bajkowe postacie w wydawnictwie” – improwizacja ruchowa przy muzyce.
Dzieci swobodnie tańczą przy muzyce z płyty, w przerwie „zamieniają” się w postać z bajki:
• Czerwony Kapturek zrywa kwiatki do koszyczka
• wilk skrada się na palcach
• Baba Jaga lata na miotle
• Jaś i Małgosia idą przez las podskakując (pary)
• Calineczka tańczy z księciem (pary)
5. „Ilustrator”- praca przy stolikach – składanie obrazków w logiczną całość. Dzieci otrzymują koperty z pociętymi na 3, 4, 5 lub 6 części obrazkami (zależnie od możliwości dzieci) przedstawiającymi charakterystyczne dla danej bajki rekwizytami. Zadaniem dzieci, które poskładają obrazek jest dopasowanie go do odpowiedniej bajki. (zegar, sygnalizator, dyżurny)
Kapturek, koszyczek, wilk, babcia, leśniczy - Czerwony Kapturek
Lusterko, jabłko, krasnale - Królewna Śnieżka
Kopciuszek, suknia, dynia, pantofelek, kareta - Kopciuszek
Chatka z piernika, Jaś i Małgosia, Baba Jaga - Jaś i Małgosia
Orzech włoski, żaba, kret, jaskółka - Calineczka
6. „Kopciuszek” – zabawa orientacyjno – porządkowa.
7. „Półki z książkami” – zabawa dydaktyczna, układanie książek na półce według wielkości - utrwalenie określeń związanych z wielkością przedmiotów ( duże, małe, najmniejsze). (praca w zespołach)
8. „Buźki” – ewaluacja zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.